JETEX МДҲ мамлакатлари орасида илк ва ягона FBO хизматларини Ўзбекистонда ташкил этади
Давлатимиз раҳбарининг Бирлашган Араб Амирликларига расмий ташрифи доирасида Транспорт вазирлиги ва БААнинг нуфузли JETEX компанияси ўртасида ҳамкорлик Меморандуми имзоланди.
Транспорт вазири Илҳом Махкамов ҳамда JETEX компанияси таъсисчиси Адель Мардини билан ўтказилган учрашувда имзоланган ушбу меморандум мамлакатимиз фуқаро авиацияси соҳасида янги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш учун замин яратади.
Хусусан, JETEX компанияси “Тошкент-Шарқий” аэропортида FBO шаклида давлат хусусий шерикчилиги асосида VIP ва CIP мижозларга хизмат кўрсатишни ташкил этиш бўйича инвестицион лойиҳани амалга оширади.
Ушбу лойиҳа доирасида кичик авиация соҳасида таъмирлаш, сотиш ва сақлаш хизматлари йўлга қўйилади VIP такси жорий этилади. Бу эса ўз навбатида туризм соҳасининг ривожланишига ижобий таъсир кўрсатади ҳамда VIP мижозлар учун қулайлик яратади.
Йўловчиларга юқори даражадаги хизмат кўрсатишни таъминлайдиган мазкур лойиҳанинг муваффақиятли амалга оширилиши пойтахтимиз нуфузи ва жозибадорлигини янада оширишга хизмат қилади.
Қолаверса, мамлакатимизда бизнес авиация соҳасида 200 дан кўпроқ юқори малакали иш ўринлари яратилишига эришилади. Бир сўз билан айтганда, JETEX компаниясининг илғор тажрибасига таянган ҳолда мамлакатимизда бизнес авиациясини ишончли ва барқарор ривожланишини таъминлашга эришилди.
Эслатиб ўтамиз, Jetex компанияси 2005 йилда ташкил этилган бўлиб, 5 қитъада 30 та бизнес бирлашмасига эга глобал тармоқни ташкил этган. Бутун дунё бўйлаб 50 дан ортиқ нуқталарда, жумладан Яқин Шарқ,  Европа,  Осиё-Тинч океани минтақаси, Африка ва Америкада кун-у тун мижозларга хизмат кўрсатиш билан шуғулланади.
FBO (Fixed Base Operator) – аэропортларда ҳаво кемалари ва йўловчиларга комплекс сервис хизматлари кўрсатувчи, хусусан, ҳаво кемаларига ёқилғи қуйиш, тўхташ жойи, ангарда сақлаш, техник ва таъмирлаш хизматларини кўрсатиш, ҳаво кемаларини ижарага бериш, чартерларни сотиш, такси ва яна бошқа кўплаб хизмат турларини кўрсатувчи ташкилотдир.

JETEX создаст первую и единственную среди стран СНГ службу FBO в Узбекистане
В рамках официального визита главы нашего государства в Объединенные Арабские Эмираты подписан Меморандум о сотрудничестве между Министерством транспорта и известной компанией ОАЭ JETEX.
Этот меморандум, подписанный на встрече с министром транспорта Илхомом Махкамовым и учредителем компании JETEX Адель Мардини, создаст основу для реализации новых перспективных проектов в сфере гражданской авиации нашей страны.
В частности, компания JETEX реализует в аэропорту "Ташкент-Восточный" инвестиционный проект по организации обслуживания VIP и CIP клиентов на основе государственно-частного партнерства в форме FBO.
В рамках данного проекта будут налажены услуги по ремонту, продаже и хранению в сфере бизнес авиации. Будут внедрены услуги VIP такси. Это, в свою очередь, положительно скажется на развитии туристической отрасли и создаст удобства для VIP-клиентов.
Успешная реализация данного проекта, обеспечивающего высокий уровень обслуживания пассажиров, послужит дальнейшему повышению престижа и привлекательности нашей столицы.
Кроме того, в нашей стране будет создано более 200 высококвалифицированных рабочих мест в сфере бизнес-авиации. Одним словом, опираясь на передовой опыт компании JETEX, удастся обеспечить надежное и устойчивое развитие деловой авиации в нашей стране.
Напомним, что компания Jetex была основана в 2005 году и создала глобальную сеть с 30 бизнес-объединениями на 5 континентах. Обслуживает клиентов круглосуточно более чем в 50 точках по всему миру, включая Ближний Восток, Европу, Азиатско-Тихоокеанский регион, Африку и Америку.
FBO (Fixed Base Operator) - оказывающий комплексные сервисные услуги воздушным судам и пассажирам в аэропортах, в частности, услуги по заправке, парковке, хранению в ангарах, техническому обслуживанию и ремонту воздушных судов.