Карантин муддати тугаган 175 нафар ҳамюртларимиз ўз яшаш манзилларига етказиб қўйилди
“Дўстлик” чегара пости орқали Қирғизистон Республикасидан юртимизга кириб келган ва Жаҳон Соғлиқни сақлаш ташкилоти тавсиясига асосан 14 кунлик карантин кузатувига олинган 175 нафар фуқарода касаллик аниқланмаганлиги боис, уларнинг ўз уйларига қайтиши учун рухсат берилди.
Мутасаддиларнинг хабар беришича, Андижон туманидаги “Боғишамол” болалар дам олиш лагерида сақланган ушбу фуқароларнинг ҳеч бирида карантин даврида коронавирус аломатлари кузатилмаган. 14 кунлик изоляциядан сўнг улар тиббий текширувдан ўтказилди, махсус аппаратлар орқали лаборатор ва бошқа диагностик таҳлиллар олинди. Текширув ва таҳлиллар натижаларига кўра, уларнинг бирортасида ҳам касаллик аломатлари топилмади.
Карантин кузатувида бўлганлар учун зарур барча шароитлар яратиб берилди, уларнинг саломатлиги тиббиёт ходимлари томонидан доимий кузатиб борилди. Андижон тумани ички ишлар бўлими ва ҳарбийлар томонидан узлуксиз назорат остида бўлди.
Карантиндан кузатилган фуқаролар Андижон, Фарғона, Наманган, шунингдек, Тошкент, Самарқанд, Бухоро вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида истиқомат қилувчи шахслар бўлган.
Вилоят ҳокимлиги, соғлиқни сақлаш бошқармаси ва бошқа мутасадди ташкилотлар кўмаги билан 127 нафар фуқаро махсус автомашиналарда ўз уйларига жўнаб кетган бўлса, 48 нафар фуқаро “Андижон” темирйўл вокзалидан махсус поезд орқали яшаш манзилларига кузатилди.

175 граждан вернулись домой после завершения карантинного периода
После завершения 14-дневного карантинного периода по рекомендации Всемирной организации здравоохранения, 175 граждан, которые въехали в страну из Кыргызской Республики через пограничный пост «Дустлик» были отпущены домой после проведения необходимых тестов на отсутствие инфекционного заболевания.
По данным представителей, у не одного из помещенных на карантин граждан в детском лагере "Богишамол" в Андижанском районе, не обнаружено каких-либо признаков коронавирусной инфекции в течение карантинного периода. После 14 дней изоляции они прошли необходимое медицинское обследование, лабораторные и другие диагностические тесты с использованием специальных аппаратов. По результатам обследований и анализов ни у одного из них не было выявлено никаких симптомов заболевания.
На карантине находились жители Андижанской, Ферганской, Наманганской областей, а также Ташкентской, Самаркандской, Бухарской областей и Республики Каракалпакстан.
При поддержке областного хакимията, департамента министерства здравоохранения и других должностных лиц 127 человек уехали в свои дома на специальных автомобилях, а 48 человек были доставлены домой специальным поездом, который выехал с Андижанского вокзала.