Карантин тартиб ва чекловларига қўшимчалар киритилди
Сўнгги кунларда мамлакатимизда коронавирус инфекцияси билан касалланиш ҳолатлари ортиб бораётганлигини инобатга олиб, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг таклифига биноан, бугунги кунга қадар Республика махсус комиссиясининг қарорлари билан жорий этилган тартиб ва чекловларга қўшимчалар киритилди:
жорий йилнинг 28 июнидан 12 июлига қадар Тошкент шаҳрига қўшни вилоятлардан автотранспорт (автобус, автомобиль) воситалари орқали ўта зарурат бўлмаган ҳолларда кириш бўйича чекловлар ўрнатилди;
хавф ости гуруҳига мансуб аҳоли қатламлари билан биргаликда Тошкент шаҳри аҳолисининг 18 ёшдан катта бўлган барча қатламини ўзлари бириктирилган оилавий поликлиникаларда коронавирус инфекциясига қарши Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан иҳтиёрий тарзда оммавий эмланиши белгиланди;
жорий йилнинг 28 июнидан бошлаб республика бўйлаб кўнгилочар объектлар – ресторан, тунги клублар, дискотека, караоке, бильярд заллари ва компьютер ўйинлари марказлари ҳамда умумий овқатланиш объектлари – кафе, ошхона, чойхоналарни ишлашига соат 8:00 дан 20:00 гача рухсат берилади;
кўнгилочар ва умумий овқатланиш объектларида ташриф буюрувчиларга ушбу муассасаларнинг умумий сиғимининг 50 фоизидан қатъий оширмаган ҳолда хизмат кўрсатиш белгиланди.
Тошкент шаҳрига киришга чекловлар қуйидаги ҳолатларга татбиқ этилмаслиги белгиланди
Тошкент шаҳрида доимий яшовчи (рўйхатдан ўтган) шахсларга;
Тошкент шаҳрида доимий яшовчи (рўйхатдан ўтган) чет эл фуқароларига;
даволаниш учун ташриф буюраётган шахсларга;
Тошкент шаҳрида доимий фаолият кўрсатувчи ҳудудлардан келувчи шахсларга (иш жойи тўғрисида тасдиқловчи ҳужжат бўлган тақдирда);
Тошкент халқаро аэропорти орқали хорижий мамлакатга учиб кетувчи шахсларга (авиачипта бўлган тақдирда);
Ўзбекистон Республикасига турист бўлиб келган чет эл фуқароларига ва уларни олиб келаётган автотранспорт воситасининг ҳайдовчиси ҳамда агар гуруҳли жамоа бўлса, таржимон ёки туристик фирма вакилига;
барча турдаги юк ташиш, шунингдек, қурилиш материаллари (қум, шағал ва бошқалар) билан боғлиқ ҳолларга, етиштирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ҳар қандай автотранспорт воситаларида ҳамда “Ўзбекистон почтаси” АЖнинг почта жўнатмаларини ташиш билан боғлиқ ҳолларга;

С 28 июня вводятся дополнительные карантинные ограничения
Учитывая рост числа случаев заражения коронавирусом в стране в последние дни, решением Республиканской специальной комиссии по борьбе с коронавирусом в Узбекистане усиливаются действующие и вводятся дополнительные карантинные ограничения.
С 28 июня по 12 июля устанавливаются ограничения на въезд в Ташкент из соседних областей на автотранспортных средствах (автомобили и автобусы), за исключением случаев крайней необходимости.
Данное ограничение не действует для определенных людей или в следующих случаях:
лица, постоянно проживающие (прописанные) в Ташкенте;
иностранные граждане, постоянно проживающие (прописанные) в Ташкенте;
лица, которые проходят лечение в столичных медучредениях;
лица из регионов постоянного проживания в Ташкенте (при наличии документа, подтверждающего место работы);
лица, летящие за границу через Ташкентский международный аэропорт (при наличии билета на самолет);
иностранным гражданам, прибывшим в Республику Узбекистан в качестве туристов, и водителю транспортного средства, их перевозящего, а в случае группы - переводчику или представителю туристической компании;
автомобильные перевозки всех видов грузов, а также строительных материалов (песок, щебень и др.), перевозки сельхозпродукции любыми видами транспорта и почтовые отправления АО «Узбекистон почтаси»;
сотрудникам системы здравоохранения и санитарно-эпидемиологической службы.
В Ташкенте начинается добровольная вакцинация всех слоёв населения старше 18 лет за счёт средств госбюджета. Привиться можно в закреплённых семейных поликлиниках.
С 28 июня развлекательные объекты - рестораны, ночные клубы, дискотеки, караоке, бильярдные и компьютерные залы, а также пункты общественного питания - кафе, столовые и чайханы, будут работать по графику с 8:00 до 20:00.
Количество посетителей в развлекательных заведениях и пунктах общественного питания не должно превышать 50% от общего объёма вместимости.