Кўприксозлар учун ўқув-амалий семинар тренинг ўтказилмоқда
Замонавий йўл ўтказгичлар ва кўприкларни лойиҳалаш, қуриш ва эксплуатацияси бўйича халқаро тажрибаларни ўрганиш мақсадида Транспорт вазирлиги томонидан ташкил этилган бир ҳафталик ўқув-амалий семинар тренинг ўз фаолиятини бошлади.
Транспорт ва йўл хўжалиги соҳасида фаолият юритаётган кўприкчи мутахассис ходимларни, шунингдек, Тошкент давлат Транспорт университети профессор-ўқитувчилари, докторант ва магистрларини замонавий кўприк қурилиш соҳасида зарурий билим ва кўникмаларини ошириш мақсадида ташкил этилган ўқув-амалий семинар тренингда хорижлик ва маҳаллий экспертлар иштирок этишмоқда.
Тошкент давлат транспорт университети билан ҳамкорликда ташкил этилган тадбирда замонавий кўприк қурилиш соҳасида илмий йўналишларни ривожлантириш ва натижадорлигини ошириш мақсадида таълим ва ишлаб чиқариш жараёнлари интеграциясига алоҳида эътибор қаратилган.
Ўқув семинар-тренингда Автомобиль йўллари қўмитаси, Йўл-қурилиш ишлари сифатини назорат қилиш инспекцияси, “Кўприк қурилиш трести” УК, “Боштранслойиҳа” АЖ ва Тошкент давлат транспорт университети ёш олимлари ва магистрлари иштирок этмоқда.
Ўқув курсининг 1-кунида турк мутахассиси Узгур Йилмизар “Кўприклар қурилишида геодезик, геологик қидирув ишларини ташкил этиш. Техник талаблар. Муаммолар ва ечимлар” мавзусидаги маърузаси билан иштирок этди.
Ўқув-амалий семинар тренинг иштирокчилари хорижлик мутахассислар билан биргаликда Тошкент шаҳрида барпо этилаётган замонавий транспорт иншоотлари қурилиш жараёнлари билан яқиндан танишди.
Бу ерда ишлаб чиқариш объектида геодезик ва геологик қидирув ишларини олиб боришни объектда қўлланилиши юзасидан фикр алмашилди.

Проводится учебно-практический семинар по мостостроению
В целях изучения международного опыта проектирования, строительства и эксплуатации современных путепроводов и мостов начал свою работу еженедельный обучающий семинар-тренинг, организованный по поручению министра транспорта.
В учебном семинаре-тренинге, организованном в целях повышения квалификации специалистов-мостостроителей, работающих в сфере транспорта и дорожного хозяйства, а также профессорско-преподавательского состава, докторантов и магистров Ташкентского государственного Транспортного университета, принимают участие зарубежные и местные эксперты.
В учебном семинаре-тренинге, организованном совместно с Ташкентским государственным транспортным университетом, особое внимание уделено интеграции образовательных и производственных процессов в целях развития научных направлений и повышения эффективности современного мостостроения.
В учебном семинаре-тренинге принимают участие молодые ученые и магистры Комитета автомобильных дорог, инспекции по контролю качества дорожно-строительных работ, УК “Куприк курилиш трест”, АО “Баштранслойиха”, Ташкентского государственного транспортного университета.
В 1-й день учебного курса турецкий специалист Узгур Йилмизар выступил с докладом "Организация геодезических, геологоразведочных работ при строительстве мостов. Технические требования. Проблемы и решения”.
Участники семинара совместно с зарубежными специалистами ознакомились с процессами строительства современных транспортных сооружений в городе Ташкенте.
Состоялся обмен мнениями о применении на объекте геодезических и геолого-разведочных работ на производственном объекте.