“Korea Expressway Coporation” корпорацияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Бугун, 24 май куни Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов Жанубий Кореянинг «Korea Expressway Corporation» («KEC») корпорацияси хорижий лойиҳалар департаменти директори ўринбосари Ким Дэ Хо билан учрашди.
Учрашувда томонлар жорий йилнинг 11-15 апрель кунлари Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов бошчилигидаги Ўзбекистон делегациясининг Корея Республикасига ташрифи якунлари бўйича имзоланган Меморандумда назарда тутилган чора-тадбирларнинг амалий ижросини муҳокама этишди.
Хусусан, томонлар транспорт ҳамда йўл хўжалиги соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, грант маблағларини жалб қилган ҳолда истиқболли лойиҳаларнинг техник-иқтисодий асосини ишлаб чиқиш масалалари юзасидан фикр алмашди.
Ким Дэ Хо «KEC» корпорацияси Ўзбекистонда ДХШ асосидаги транспорт инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда иштирок этишга катта қизиқиш билдираётганлигини маълум қилди. Шунингдек, у мазкур йўналишда истиқболли лойиҳаларни биргаликда Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги маблағларини жалб этган ҳолда амалга оширишни кўриб чиқишга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида томонлар муҳокама этилган масалалар юзасидан келгуси қадамларни белгилаб, ушбу йўналишда ҳамкорликни фаоллаштиришга келишиб олди.

Состоялась встреча с представителями корпорации “Korea Expressway Corporation"
Сегодня, 24 мая, заместитель министра транспорта Абдусамат Муминов встретился с заместителем директора департамента иностранных проектов южнокорейской корпорации «Korea Expressway Corporation» Ким Де Хо.
В ходе встречи стороны обсудили практическую реализацию мер, предусмотренных меморандумом, подписанным по итогам визита узбекской делегации во главе с заместителем министра транспорта Абдусаматом Муминовым в Республику Корея 11-15 апреля текущего года.
В частности, стороны обменялись мнениями по вопросам реализации совместных проектов в сфере транспорта и дорожного хозяйства, разработки технико-экономического обоснования перспективных проектов с привлечением грантовых средств.
Ким Де Хо сообщил, что корпорация “KEC” проявляет большой интерес к участию в реализации проектов транспортной инфраструктуры на основе ГЧП в Узбекистане. Он также выразил готовность рассмотреть возможность совместной реализации перспективных проектов сферы транспорта и дорожного хозяйства с привлечением безвозмездных средств Корейского агентства по международному сотрудничеству.
По итогам встречи стороны наметили дальнейшие шаги по обсуждаемым вопросам и договорились активизировать взаимовыгодное сотрудничество в указанных сферах.