Коронавирус пандемияси даврида хорижий давлатлар ҳудудидан Ўзбекистон Республикасига ташриф буюриш бўйича тартиблар тўғрисидаги маълумот
02.08.2021 9646 Yangiliklar
Ҳаво ва темир йўл орқали ташриф буюраётган шахслар Ўзбекистон Республикасига келиш учун ҳаво ёки темир йўл қатновига рўйхатдан ўтишдан олдин сўнгги 72 соатдан кўп бўлмаган муддатда коронавирус инфекциясига фақат ПЗР (полимера занжирли реакция) орқали текширилиб, манфий кўрсаткичга эга деб топилган маълумотномани тақдим қилади.
ПЗР тест ўтказиш орқали коронавирус инфекцияси мавжудлигини текшириш ҳуқуқига эга лабораториялар ва тиббиёт муассасалари рўйхати қуйидаги ҳаволада қайд қилинган: http://www.sanepid.uz/
Ўзбекистон Республикасига автойўл чегара ўтказиш пунктлари оркали кириб келаётган шахслар томонидан ўз маблағлари ҳисобидан чегара ўтказиш пунктларида фаолият юритадиган махсус клиника ёки лабораторияларда коронавирус инфекцияси антигенини экспресс тест текшируви орқали манфий натижа кайд этилган маълумотнома тақдим этилган такдирда Ўзбекистон Республикаси ҳудудига киритилади.
“Сариқ” ва “қизил” тоифага ажратилган давлатлардан кириб келаётган шахслар Ўзбекистон Республикаси ҳудудига киришда мажбуриятнома тўлдирган ҳолда, 14 кунга яшаш жойи бўйича ёки меҳмонхонада уй карантинини ўташлари талаб этилади.
Ўзбекистон Республикасига турист сифатида келаётган чет эл фуқаролари ва Ўзбекистон Республикасида доимий истиқомат қилмайдиган фуқаролиги бўлмаган шахсларни таклиф қилган туроператор томонидан ДХХ Чегара қўшинлари ва Давлат божхона қўмитаси вакилларига зарурат бўлганда туризм хизмати кўрсатилаётган шахслар ва туризм хизматини кўрсатиш шартномаси тўғрисидаги маълумотлар кўрсатилган ваучер тақдим қилинади.
Ўзбекистон Республикасининг Давлат чегаралари ўтиш пунктларида, халқаро аэропорт ҳамда вокзаллардан Ўзбекистонга “сариқ” ва “қизил” давлатлардан туроператор ёки турагент хизматларидан фойдаланмаган ҳолда мустақил ташриф буюраётган туристлар умумий тартибда кириб келиши белгиланган.
Ўзбекистон Республикасига кириш вақтида турист томонидан коронавирус инфекциясининг мавжуд аломатлари туфайли топширилган тест натижалари мусбат чиққанда ўз мамлакатига қайтиб кетиш масаласи шу кундаги муайян авиакомпания ёки бошқа транспорт компанияларининг йўловчиларни ташиш тўғрисидаги тартибига мувофиқ амалга оширилади.

Информация о порядке посещения Республики Узбекистан с территории зарубежных стран в период пандемии коронавируса
02.08.2021 9649 Yangiliklar
Лица, планирующие посетить Узбекистан по железнодорожному или авиамаршруту, при регистрации на авиарейс/поезд должны предъявить представителю компании медицинский документ, подтверждающий отрицательный результат лабораторного исследования материала на COVID-19, сделанный методом ПЦР (Полимеразная цепная реакция). Материал должен быть отобран не ранее чем за 72 часа до отправления.
Список лабораторий и медицинских учреждений, имеющих право проводить тестирование на наличие коронавирусной инфекции методом ПЦР, указан по следующей ссылке: http://www.sanepid.uz/.
Лица, въезжающие в Республику Узбекистан через автомобильные пограничные контрольно-пропускные пункты за свой счет проходят экспресс-тест на антиген коронавирусной инфекции в специальных поликлиниках или лабораториях, действующих на пограничных контрольно-пропускных пунктах и будут допущены на территорию Республику Узбекистан только в случае предоставления справки об отрицательном результате экспресс-теста.
Лица, прибывающие из стран «желтой» и «красной» зоны, заполняют анкету-обязательство и будут объязаны соблюдать 14-ти дневную самоизоляцию по месту жительства или в гостинице. В этом случае лица, прибывающие из стран, входящих в категорию «зеленой» зоны, допускаются непосредственно на территорию Республики Узбекистан (кроме тех, у кого есть симптомы коронавирусной инфекции).
В случае необходимости туроператоры, приглашающие в Республику Узбекистан в качестве туристов иностранных граждан и лиц без гражданства, не имеющих постоянного места жительства в Республике Узбекистан, обязаны предоставить представителям Пограничных войск Службы государственной безопасности и Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан справку с информацией о лицах, оказывающих туристические услуги, и договор на оказание туристических услуг.
В пунктах пропуска через государственную границу Республики Узбекистан, международных аэропортов и вокзалов, как правило, установлено, что туристы, въезжающие в Узбекистан из стран «желтых» и «красных» зон самостоятельно, без использования услуг туроператора или турагента, допускаются на территорию страны на общих условиях.
В случае  положительного результата теста на наличие признаков коронавирусной инфекции по прибытии в Республику Узбекистан возвращение туриста в страну проживания осуществляется в соответствии с действующим порядком перевозки пассажиров соответствующих авиакомпаний или других транспортных компаний.