Коррупция ҳар қандай жамият ривожига тўсиқ бўладиган иллат
Тараққиёт йўлига жиддий тўсиқ бўлиб, жамият ривожи, соҳалар юксалишига бевосита таҳдид туғдирадиган асосий иллат бу – коррупциядир. Коррупциясиз жамиятга бошловчи энг асосий шартлардан бири бу - юксак ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданият, жамиятдаги коррупцияга нисбатан муросасиз муҳитни шакллантиришдир.
Айни шу мақсадда Транспорт вазирлиги Коррупцияга қарши курашиш бўлими томонидан пойтахтимиздаги 18-автобус саройида тарғибот тадбири ўтказилди.
“Тошшаҳартрансхизмат” АЖ таркибидаги барча автобус саройларининг ҳайдовчилари, навбатчи механик, авто саф бошлиқлари, кассирлар иштирокида ташкил этилган тадбирда корхона иш фаолияти самарадорлигини янада юксалтириш, бунда коррупция иллатининг олдини олиш, мазкур жараёнда ҳар бир бўғинда фаолият олиб бораётган ходимларнинг масъулиятини ошириш орқали жамоатчилик назоратини кучайтириш лозимлиги таъкидлаб ўтилди.
Шунингдек, тадбирда Транспорт вазирлиги Коррупцияга қарши курашиш бўлими бош мутахассиси Н.Комилов сўзга чиқиб, Ўзбекистон Республикасининг “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги Қонунининг мазмун-моҳияти ва аҳамияти юзасидан тушунтиришлар берилди.

Коррупция является пороком, препятствующим развитию любого общества
Коррупция является серьезным препятствием на пути развития, непосредственной угрозой для развития общества и каждой отрасли. Одним из основных условий, ведущих к обществу без коррупции, является высокое правовое сознание и правовая культура, формирование в обществе нетерпимой к коррупции среды.
С этой целью отделом по борьбе с коррупцией Министерства транспорта в столичном 18-м автобусном парке проведено мероприятие.
На мероприятии, организованном с участием водителей всех автобусных парков в составе АО "Тошшахартрансхизмат," дежурных механиков, начальников автоколон, кассиров, отмечалась необходимость дальнейшего повышения эффективности работы предприятия, предупреждения коррупции, усиления общественного контроля за счет повышения ответственности сотрудников, работающих в каждом звене.
Также на мероприятии выступил главный специалист отдела по борьбе с коррупцией Министерства транспорта Н.Комилов и дал разъяснения о сути и значении Закона Республики Узбекистан "О конфликте интересов."