“Красногорск” қўрғонини Паркент, Тошкент ва  Нурафшон шаҳарлари билан боғловчи автобус йўналишларида қатновлар йўлга қўйилди
15.04.2023 11355 Yangiliklar
Бугунги кунда аҳолига қулай ва сифатли транспорт хизматлари кўрсатишни ташкил этиш, нафақат шаҳар ҳудудидаги йўналишларда балки олис қишлоқ ҳудудларини туман марказлари билан боғлаш, туман марказларини эса вилоят маркази билан боғловчи йўналишларда ҳам жамоат транспорти қатновини ташкил этиш масаласига алоҳида аҳамият қаратилмоқда.
Тегишли топшириқларда белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш маҳсадида бугун  15 апрель эрта тонгдан Тошкент вилоятининг Паркент тумани “Красногорск-Қизилтоғ” шаҳарчаси аҳолисига қулай ва сифатли транспорт хизматлари кўсатишни ташкил этиш учун қатор йўналишларда автобус қатновлари йўлга қўйилди.
Хусусан, Красногорск – Сўқоқ – Чанги – Паркент”, “Красногорск – Янгибозор – Тошкент” ҳамда “Красногорск – Янгибозор – Нурафшон” шаҳрига қатнайдиган, узоқ йиллар  давомида  тўхтаб қолган автобус йўналишлари  фаолияти қайта тикланди.
Транспорт вазирлиги Тошкент вилояти транспорт бошқармаси томонидан ВҲ-405-сонли “Қизилтоғ қишлоғи – Паркент АШБ” шаҳар атрофи автобус йўналиши 3 та ҳаракат жадваллари билан ВҲ-390-сонли “Невич маҳалласи – Роҳат – Қўйлиқ 5-метро бекати (Қизилтоғ қишлоғи орқали)” шаҳар атрофи автобус йўналиши 7 та ҳаракат жадваллари билан ҳамда ВҲ-416-сонли “Қизилтоғ қишлоғи – Нурафшон АШБ” шаҳар атрофи автобус йўналиши 1 та ҳаракат жадвали билан ташкил этилди.
Ушбу  йўналишларда фаолият олиб бориш вазифаси “Красногорск Авто Хизмат” МЧЖга юклатилди. Ҳозирда йўловчи ташиш фаолияти билан шуғулланаётган тадбиркор томонидан ҳар бир йўналишга 4 тадан  транспорт ажратилди. Кейинчалик йўловчи оқимини ҳисобга олган ҳолда автобуслар сони кўпайтирилиши режалаштирилган.
Ушбу йўналишларда қатновларнинг йўлга қўйилиши натижасида юртдошларимиз учун туризм қишлоғи бўлган Красногорск (Қизилтоғ)га Тошкент шаҳри Қўйлиқ мавзесидан, Тошкент вилоятининг маъмурий маркази Нурафшон шаҳридан ҳамда Паркент тумани марказидан тўғридан-тўғри автобусларда етиб олиш имконияти яратилди.

Возобновление автобусных маршрутов, соединяющие Красногорскую крепость с городами Паркент, Ташкент и Нурафшон
15.04.2023 11350 Yangiliklar
Сегодня особое значение придается вопросу организации удобного и качественного транспортного обслуживания населения, связывающего отдаленные сельские районы с районными центрами, а также организации движения общественного транспорта по маршрутам, соединяющим районные центры с областным центром.
В целях обеспечения реализации задач, поставленных в соответствующих заданиях, с 15 апреля по ряду маршрутов было налажено автобусное сообщение для организации предоставления комфортных и качественных транспортных услуг жителям города Красногорск-Кызылтог Паркентского района Ташкентской области.
В частности, возобновлена деятельность автобусных маршрутов, которые курсируют в направлении Красногорск – Сокок – Чанги – Паркент, Красногорск – Янгибозор – Ташкент и Красногорск – Янгибозор – Нурафшон, которые были остановлены много лет назад.
Пригородные автобусные маршруты VH-405 «Кызылтог – Паркент АШБ» с тремя расписаниями, VH – 390 «Район Невич – Рохат – Станция 5 метро Куйлюк (через Кызылтог)» с семи расписаниями, VH – 416 «Кызылтог – Нурафшан АШБ» с 1 расписанием были организованы Управлением транспорта Ташкентской области.
Задача по проведению мероприятий на этих маршрутах была возложена на ООО "Красногорский автосервис". Предприниматель, который в настоящее время занимается пассажирской деятельностью выделил по 4 трафика на каждое направление. Количество автобусов планируется увеличить с учетом пассажиропотока.
В результате внедрения вышеуказанных маршрутов в Красногорск (Кызылтог) из Куйлюка города Ташкент, из Нурафшона в Паркент позволит соотечественникам и туристам насладиться прекрасными весенними пейзажами Ташкентской области.