21.10.2024 4603 Yangiliklar
ICAN тадбири халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти ИКАО томонидан ҳар йили анъанавий тарзда ўтказиб келинади. Мазкур тадбир ИКАОга аъзо мамлакатларнинг “Авиация ҳукуматлари” томонидан халқаро авиаташувларни ривожлантириш, парвозлар ҳажмини ошириш ва географиясини кенгайтириш бўйича учрашувлар ўтказиш ҳамда давлатлараро келишувга эришишни ташкиллаштиришга кўмаклашувчи ўзига хос платформа ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 11 сентябрдаги ПФ–158-сон фармони билан тасдиқланган “Ўзбекистон–2030” стратегиясининг 53-мақсадига мувофиқ 2030 йилга қадар авиақатновлар сонини 4 баробарга ошириш белгиланган.
Ўзбекистон авиацияси ҳукумати олдига қўйилган ушбу вазифани бажариш ва стратегияда белгиланган мақсадга эришиш учун ICAN тадбири жуда ҳам муҳим ҳисобланади. Бу сафарги тадбирда авиақатновлар бўйича келишувларга эришиш юзасидан 100 га яқин мамлакатлар қатнашмоқда.
Ўзбекистон делегацияси давлат раҳбарининг топшириғини бажариш мақсадида 16 та мамлакат вакиллари билан учрашишни режалаштирган. Ушбу давлатлар орасида янги йўналишда авиақатновлар йўлга қўйилиши кутилаётган Канада, Испания, Гонконг, Иордания, Марокаш, Танзания каби мамлакатлар бор.
Янги йўналишларда авиақатновлар йўлга қўйилишини ташкил этиш бўйича имзоланиши кутилаётган ҳуқуқий ҳужжатлар аҳамиятини инобатга олган ҳолда бу сафарги тадбирларда Транспорт вазирлиги делегациясига Ташқи ишлар вазирлигининг икки томонлама халқаро шартномалар бўлимидан вакил  бириктирилган.

В Куала-Лумпуре стартовало мероприятие ICAN-2024
Сегодня делегация Министерства транспорта прибыла в малайзийский город Куала-Лумпур для участия в мероприятии ИКАО ICAN-2024.
Мероприятие ICAN традиционно проводится ежегодно международной организацией гражданской авиации ИКАО. Данное мероприятие является своеобразной платформой для “Авиационных властей" стран-членов ИКАО, способствующей организации встреч по развитию международных авиаперевозок, увеличению объемов и расширению географии полетов, а также достижению межгосударственных соглашений.
В соответствии с Целью-53 Стратегии "Узбекистан-2030" утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года № УП-158, к 2030 году планируется увеличить количество авиарейсов в 4 раза.
Мероприятие ICAN является очень важным для выполнения этой задачи, поставленной перед авиационной властью Узбекистана, и достижения цели, поставленной в стратегии. На этот раз в мероприятии принимают участие около 100 стран для достижения договоренностей по авиасообщению.
В целях выполнения поручения главы государства делегация Узбекистана планирует встретиться с представителями 16 стран. Среди этих стран есть такие страны, как Канада, Испания, Гонконг, Иордания, Марокко, Танзания, где ожидается запуск авиарейсов по новому маршруту.
Учитывая важность подписываемых правовых документов по организации авиарейсов по новым направлениям, на нынешних мероприятиях к делегации Министерства транспорта закреплен представитель отдела двусторонних международных договоров Министерства иностранных дел.