Латвия билан ташувларни ривожлантириш масалалари муҳокама этилди
Транспорт вазирининг биринчи ўринбосари Маманбий Омаров Латвия Республикаси Транспорт вазири маслаҳатчиси Янис Мейранс бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашди.
Учрашувда томонлар Ўзбекистон ва Латвия ўртасида икки томонлама юк ташувларини ривожлантириш, ушбу йўналишда вужудга келаётган муаммолар ва уларнинг ечими юзасидан фикр алмашди.
Бугунги кунда Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи давлатлари ўртасидаги савдо алоқаларини кенгайтиришда Латвия портлари орқали ўтадиган йўналиш аҳамияти ортиб бормоқда.  Айни шу жиҳатни инобатга олган ҳолда учрашувда Латвия порт инфратузилмаси салоҳиятидан самарали фойдаланиш билан боғлиқ жиҳатлар кўриб чиқилди.
Шунингдек, томонлар юк ташувлари жараёнини жадаллаштириш мақсадида мамлакатлар ўртасида рухсатнома бланкаларини электрон (E-permit) айирбошлаш тизимини йўлга қўйиш юзасидан фикр алмашди.

Обсуждены вопросы развития перевозок с Латвией
Первый заместитель министра транспорта Маманбий Омаров встретился с представителями делегации во главе с советником министра транспорта Латвийской Республики Янисом Мейрансом.
На встрече стороны обменялись мнениями о развитии двусторонних грузоперевозок между Узбекистаном и Латвией, проблемах, возникающих в этом направлении, и их решениях.
В настоящее время в расширении торговых связей между Узбекистаном и странами Европейского Союза возрастает значение маршрута, проходящего через порты Латвии.  Именно с учетом этого на встрече были рассмотрены аспекты, связанные с эффективным использованием потенциала портовой инфраструктуры Латвии.
Стороны также обменялись мнениями по внедрению системы электронного обмена бланками разрешений (Е-permit) между странами в целях ускорения процесса грузоперевозок.