Латвия – Ўзбекистон: транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорлик янги босқичга кўтарилади
Бугун Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Латвия транспорт вазири Талис Линкайтс билан учрашди. Учрашувда транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.
Учрашувда томонлар автомобиль ва темир йўл ташувларида мавжуд имкониятлардан, хусусан, Рига порти салоҳиятидан самарали фойдаланиш, порт хизматларидан фойдаланишда ўзаро келишган ҳолда чегирмалар тақдим этиш, юк ташувлари жараёнини жадаллаштириш мақсадида мамлакатлар ўртасида рухсатнома бланкаларини электрон (E-permit) айирбошлаш тизимини йўлга қўйиш ва ташув ҳужжатларини электрон E-CMR шаклга ўтказиш, шунингдек, Тошкент–Рига йўналишидаги авиақатновлар сонини ошириш, Ўзбекистон аэропортлари орқали почта юк ташувларини ташкил этиш юзасидан фикр алмашди.
Учрашувда Талис Линкайтс Ўзбекистонни транспорт соҳасида стратегик шерик деб билишини, транспорт ва логистика йўналишида ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқиш ҳар икки томон учун ҳам манфаатли эканлигини алоҳида таъкидлаб ўтди. Ушбу йўналишда Латвия мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш учун барча шароитларни яратиб беришга тайёрлигини маълум қилди.

Латвия-Узбекистан: транспортно-логистическое сотрудничество выходит на новый уровень
Сегодня министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов встретился с министром сообщений Латвии Талисом Линкайтсом. На встрече были обсуждены вопросы, связанные с дальнейшим развитием сотрудничества в сфере транспорта и логистики.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы эффективного использования имеющихся возможностей в автомобильных и железнодорожных перевозках, в частности, потенциала Рижского порта, предоставления взаимных скидок при пользовании портовыми услугами, внедрения системы электронного (E-permit) обмена бланками разрешений между странами и перевода перевозочных документов в электронную форму E-CMR, а также обменялись мнениями по вопросам увеличения количества авиарейсов по маршруту Ташкент-Рига, организации почтовых грузовых перевозок через аэропорты Узбекистана.
В ходе встречи Талис Линкайтс отметил, что считает Узбекистан стратегическим партнером в транспортной сфере, что для обеих сторон выгодно вывести на новый уровень сотрудничество в области транспорта и логистики. В этом направлении Латвия выразила готовность создать все условия для эффективного использования имеющихся возможностей.