Литва Ташқи ишлар вазирлиги делегацияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Бугун, 22 сентябрь куни Транспорт вазирлигида Литва Републикаси Ташқи ишлар вазирлиги делегацияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов ҳамда Литва ташқи ишлар вазири ўринбосари Мантас Адоменас раҳбарлигида бўлиб ўтган учрашувда транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Ҳар икки томон вакиллари мамлакатларимиз ўртасида транспорт ва логистика йўналишида ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқиш учун барча шароитлар  мавжуд эканлигини, имкониятлардан самарали фойдаланиш ҳар икки томон учун ҳам манфаатли эканлигини алоҳида таъкидлаб ўтишди.
Учрашувда томонлар жорий йил якунига қадар халқаро автомобиль ташувлари масаллари бўйича қўшма комиссия йиғилишини ўтказишга, 2023 йилнинг биринчи яримида Литва транспорт ва коммуникация вазирининг Тошкентга ташрифини ташкил этишга келишиб олишди.
Шунингдек, учрашувда миллий ташувчиларга виза тартибини соддалаштириш билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди. Учрашув якунида томонлар муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида амалга ошириладиган вазифаларни белгилаб олдилар.

Состоялась встреча с представителями делегации МИД Литвы
Сегодня, 22 сентября, в министерстве транспорта состоялась встреча с представителями делегации Министерства иностранных дел Литовской Республики.
На встрече, состоявшейся под руководством заместителя министра транспорта Абдусамата Муминова и заместителя министра иностранных дел Литвы Мантаса Адоменоса, обсуждались вопросы развития сотрудничества в транспортной сфере.
Представители обеих сторон особо подчеркнули, что между нашими странами имеются все условия для вывода сотрудничества в области транспорта и логистики на новый уровень, эффективное использование возможностей является выгодным для обеих сторон.
В ходе встречи стороны договорились до конца текущего года провести заседание Совместной комиссии по вопросам международных автомобильных перевозок, организовать визит министра транспорта и коммуникаций Литвы в Ташкент в первой половине 2023 года.
Также на встрече обсуждались вопросы, связанные с упрощением визового режима для национальных перевозчиков. По итогам встречи стороны определили задачи, которые будут реализованы в будущем в рамках обсуждаемых направлений сотрудничества.