Логистика соҳасини ривожлантириш мақсадида Сингапурнинг илғор тажрибаси ўрганилмоқда
Шу кунларда транспорт вазири ўринбосари Абудусамат Мўминов бошчилигидаги ишчи гуруҳ Сингапурда бўлиб турибди. 8 декабрь куни ишчи гуруҳ аъзолари транспорт ва логистика соҳасидаги дунёнинг энг йирик компанияларидан бири бўлган “PSA International” денгиз порти оператори фаолияти билан яқиндан танишди.
Ташриф давомида вазирлик вакилларига Сингапур денгиз портида ҳозирги вақтда қўлланилаётган энг илғор технологиялар, хусусан, CITOS – терминалларни бошқаришнинг интеграциялашган компютер тизими ва PORTNET – инсон омилисиз, портда юкларни автоматик равишда тушириш ва ортиш рақамли тизими батафсил таништирилди ва ишлаш жараёни намойиш қилинди.
Шундан сўнг Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов ҳамда “PSA International” компанияси минтақавий ижрочи директори  Ван Чи Фунг ўртасида музокаралар бўлиб ўтди.
Музокаралар натижасига кўра томонлар Сингапурнинг илғор тажрибаси асосида Ўзбекистонда логистика инфратузилмасини модернизация қилиш ва қуруқлик портларини қуриш, ривожлантириш, шунингдек, рақамлаштирилган ягона логистика ва савдо платформасини ишлаб чиқиш ҳамда уни ишга тушириш бўйича ҳамкорлик қилиш тўғрисида Англашув Меморандуми лойиҳасини имзолашга ва келгусида юқоридаги йўналишларда пилот лойиҳани ишга туширишга келишиб олдилар.

Передовой опыт Сингапура изучается с целью развития логистического сектора
В Сингапуре находится рабочая группа во главе с заместителем министра транспорта Абудусаматом Муминовым. 8 декабря члены рабочей группы посетили одну из крупнейших в мире компаний в области транспорта и логистики "PSA International" ознакомилась с деятельностью оператора морского порта.
В ходе визита представителям министерства были подробно представлены самые передовые технологии, применяемые в настоящее время в морском порту Сингапура, в частности CITOS – интегрированная компьютерная система управления терминалами и PORTNET – цифровая система автоматической погрузки и разгрузки грузов в порту без человеческого фактора, а также продемонстрирован рабочий процесс.
После этого состоялись переговоры между заместителем министра транспорта Республики Узбекистан Абдусаматом Муминовым и региональным исполнительным директором компании PSA International Ван Чи Фунгом.
По итогам переговоров стороны договорились подписать проект Меморандума о взаимопонимании о сотрудничестве в области модернизации логистической инфраструктуры и строительства, развития сухопутных портов, а также разработки и запуска единой оцифрованной логистической и торговой платформы в Узбекистане на основе передового опыта Сингапура и в дальнейшем запустить пилотный проект по вышеуказанным направлениям.