Маҳаллаларда ижтимоий-маънавий муҳит барқарорлиги таъминлаш долзарб масала
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан “маҳаллабай” ишлаш тизимининг жорий этилиши юртимизда аҳоли фаровонлигини юксалтириш, бандлигини таъминлаш ҳамда даромадини яхшилашга хизмат қилмоқда. Қолаверса, ушбу тизим доирасида аҳолининг маънавий-маърифий дунёқарашини кенгайтириш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Маҳаллалардаги маънавий муҳит барқарорлигини таъминлаш, оилаларни мустаҳкамлаш, ёш авлодни соғлом ва баркамол этиб тарбиялаш, шунингдек, миллий ва маънавий қадриятларимизни тарғиб этишда маҳалла фаоллари, айниқса, нуронийларимиз алоҳида ўрин тутади.
Шу нуқтаи назардан, Транспорт вазирлиги томонидан “маҳаллабай” ишлаш тизими доирасида пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек тумани маҳаллалари аҳолиси иштирокида турли маданий-маърифий тадбирлар мунтазам ташкил этиб келинмоқда.
Ана шундай тадбирларнинг навбатдагисида туманнинг “Алпомиш” маҳалласида истиқомат қилувчи маҳалла фаоллари ва нуронийлардан иборат гуруҳнинг пойтахтимиздаги Ҳазрати Имом мажмуаси ҳамда Тошкент вилоятидаги Зангиота зиёратгоҳига саёҳати ташкил этилди.

Обеспечение стабильности социально-духовной среды в махаллях является актуальным вопросом
Внедрение по инициативе Главы нашего государства системы работы "махаллабай" способствует повышению благосостояния, обеспечению занятости и повышению доходов населения. Кроме того, в рамках этой системы особое внимание уделяется вопросам расширения духовно-просветительского мировоззрения населения.
Активисты махалли, особенно наши Нурани, играют особую роль в обеспечении стабильности духовной среды в махаллях, укреплении семей, воспитании подрастающего поколения здоровым и гармонично развитым, а также в пропаганде национальных и духовных ценностей.
В связи с этим министерством транспорта в рамках системы “махаллабай” регулярно организуются различные культурно-просветительские мероприятия с участием жителей махалли Мирзо-Улугбекского района столицы.
Следующим мероприятием стала поездка группы активистов махалли “Алпомиш” в комплекс Хазрати Имам в столице и в Зангиатинскую святыню в Ташкентской области.