Малайзиянинг AirAsia X авиакомпанияси Ўзбекистонга мунтазам парвозларни йўлга қўяди
“Ўзавиатция” агентлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси ва Малайзия Давлати ўртасида ҳаво қатнови тўғрисидаги ҳукуматлараро Битимга асосан 2025 йил 3 февралида “AirAsia X Berhad” авиакомпаниясига Ўзбекистон Республикасига Куала-Лумпур – Тошкент – Куала-Лумпур йўналишида мунтазам авиақатновларини амалга ошириш рухсатномаси расмийлаштириб берилди.
Авиакомпания томонидан мазкур йўналишда парвозлар A330 ҳаво кемасида амалга оширилади.
Эслатиб ўтамиз, бугунги кунда икки давлат ўртасида мунтазам авиақатновлар “Uzbekistan Airways” АЖ (ҳафтанинг чоршанба ва якшанба кунлари) ва “Batik Air” (ҳафтанинг душанба, жума ва шанба кунлари) томонидан Тошкент – Куала-Лумпур йўналишида ҳафтасига жами 5 та қатнов амалга оширилмоқда.

Малайзийская авиакомпания AirAsia X запускает регулярные рейсы в Узбекистан
Агентством "Узавиация" на осоновании межправительственного Соглашения о воздушном сообщении между Республикой Узбекистан и Государством Малайзия 3 февраля 2025 года выдано разрешение на осуществление регулярных полетов в Республику Узбекистан авиакомпанией «Air Asia X Berhad» по маршруту Куала-Лумпур-Ташкент- Куала-Лумпур.
Полеты авиакомпании по данному маршруту будут выполняться на воздушном судне A330.
Напомним, что на сегодняшний день регулярные авиарейсы между двумя странами осуществляются АО "Uzbekistan Airways" (по средам и воскресеньям) и "Batik Air" (по понедельникам, пятницам и субботам) по маршруту Ташкент - Куала-Лумпур, всего 5 рейсов в неделю.