Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури доирасида транспорт сектори бўйича мувофиқлаштирувчи қўмитанинг 20-чи йиғилиши бўлиб ўтди
29.05.2023 6744 Yangiliklar
2023 йил 22-25 май кунлари Тбилиси шаҳрида (Грузия) Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури доирасида транспорт сектори бўйича мувофиқлаштирувчи қўмитанинг 20-чи йиғилиши бўлиб ўтди.
Транспорт вазирлиги делегацияси ушбу тадбирда иштирок этиб, унда Осиё тараққиёт банки иштирокида амалга оширилаётган "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ лойиҳалари тақдим этилди.
20-йиғилиш давомида 2030-йилгача темир йўл, йўл активларини бошқариш, йўл ҳаракати хавфсизлиги, авиация, трансчегаравий транспорт ва логистика масалалари бўйича режалар белгилаб олинди.
Йиғилиш якунлари бўйича Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури доирасида транспорт сектори бўйича мувофиқлаштирувчи қўмитанинг келажак тадбирлари бўйича ҳаракатлар режасини тасдиқлаш тўғрисида қарор қабул қилинди.

Прошло 20-е заседание Координационного комитета по транспортному сектору в рамках Программы ЦАРЭС
22-25 мая 2023 года в городе Тбилиси (Грузия) состоялось 20-е заседание Координационного комитета по транспортному сектору в рамках Программы Центрально-Азиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС). Делегация министерства транспорта приняла участие в данном заседании, где были презентованы проекты АО «Узбекистон темир йуллари» при участии Азиатского банка развития.
В ходе 20-го заседания были обсуждены последние события и намечены планы до 2030 года в сфере железных дорог, управления дорожными активами, безопасности дорожного движения, авиации, трансграничного транспорта и вопросы логистики. По итогам заседания принято решение об утверждении Плана действий по транспортным мероприятиям ЦАРЭС.