24.06.2020 18693 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 2 мартдаги 2017 — 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича ҳаракатлар стратегиясини «Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили»да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисидаги ПФ-5953 – сон Фармони ва Транспорт вазирлигининг 2020 йил 17 апрелдаги 74-сонли буйруғи ижросини таъминлаш мақсадида, Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль транспорти кадрлари малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш институтида жорий йилнинг июнь ойидан бошлаб қуйидаги йўналишлар бўйича масофавий ўқув курслари ташкил этилди:
1. “Автомобиль транспортида ташишларни ташкил этиш ва бошқариш - юридик шахсларнинг раҳбар ва масъул ходимларини малакасини ошириш”.
2. “Йўл ҳаракати қоидалари ва ҳаракат хавфсизлиги асослари – юридик шахсларнинг ҳаракат хавфсизлигига масъул ходимларининг малакасини ошириш”.
3. “Автомобиль транспортида халқаро юк ташиш билан шуғулланувчи ҳайдовчиларнинг малакасини ошириш”.
Шунингдек, буюртмачиларнинг талаб ва эҳтиёжларидан келиб чиқиб, янги малака ошириш ўқув курсларини ташкил қилиш имкониятлари ҳам мавжуд эканлигини маълум қиламиз.
Масофавий малака ошириш курсларини самарали ташкил этиш мақсадида ахборот-технологиялари бўйича кўникмага эга малакали ўқитувчилар шаклллантирилиб, масофавий таълим режаси ва дастурлари ишлаб чиқилди. Тингловчиларга қулайлик яратиш мақсадида масофавий таълим платформаси сифатида ZOOM ижтимоий тармоғидан оқилона фойдаланилмоқда.

Организованы дистанционные курсы повышения квалификации
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 2 марта 2020 года УП-№5953 О Государственной программе  по реализации стратегии действий по пяти приоритетным направлениям  развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год развития науки, просвещения  и цифровой экономики», а также приказа Министерства транспорта №17 от 17 апреля 2020 года в Институте повышения квалификации и переподготовки кадров автомобильного транспорта при Министерстве транспорта с июня месяца текущего года организованы дистанционные учебные курсы по следующим направлениям:
1. “Организация и управление автомобильными перевозками - повышение квалификации руководителей и должностных сотрудников юридического лица”.
2. “Правила дорожного движения и основы безопасности движения - повышение квалификации ответственных сотрудников за безопасность движения”.
3. “Повышение квалификации водителей, занимающихся международными автомобильными перевозками”.
Также, сообщаем, что исходя из потребностей и заявок заказчиков имеется возможность организации новых учебных курсов повышения квалификации.
В целях эффективной организации курсов дистанционного повышения квалификации, формирован состав из высококвалифицированных преподавателей, имеющих навыки и знания по АКТ, а также разработаны дистанционные учебные планы и программы. В качестве платформы дистанционного обучения эффективно используется социальная сеть ZOOM.