Махсус поездлар қатнови давом этмоқда
Коронавирус пандемиясининг юртимизга кириб келиши ортидан кўплаб соҳаларда иш тўхтаб қолди. Улар орасида “Ўзбекистон темир йўллари”да ҳам йўловчилар ташиш вақтинча тўхтаб қолди.
Жумладан, COVID-19 коронавирус пандемиясининг Ўзбекистонга кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш мақсадида, халқаро ва маҳаллий йўналишларда ҳаракатланадиган барча йўловчи поездлар ҳаракати тўхтатилди.
“Ўзтемирйўлйўловчи” жамияти ахборот хизматидан маълум қилишларича, халқаро йўналишларда ҳаракатланувчи йўловчи поездлар 2020 йилнинг 22 март кунига қадар йўловчиларни олиб кирди. Йўловчи поездларда кириб келган 2257 нафар фуқаро юртимизнинг турли вилоятларида ташкил қилинган карантин зоналарига етказиб қўйилди.
16 мартдан 14 кунлик карантинда бўлган юртдошларимизнинг 11 минг 512 нафари карантин муддати тугагандан кейин 46 та махсус дезинфекцияланган йўловчи поездларида манзилларига етказилди.
Бундан ташқари, карантин пайтида республикамиз ҳудудларида аҳоли турмуш шароитини атрофлича ўрганиш ва юзага келадиган муаммоларни жойида ҳал қилиш мақсадида тегишли вазирлик ва идоралар ишчи-ходимларидан ташкил топган ишчи гуруҳлар учун қўшимча йўловчи поездлар ташкил қилиниб, уларни ташиш ишлари амалга оширилмоқда. Жумладан, Сурхондарё, Қашқадарё, Андижон, Фарғона, Наманган, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятларига ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Мўйноқ шаҳрига алоҳида йўловчи поездлар қатнови йўлга қўйилди.
Тошкент вилоятида қурилаётган касалхона қурилиши ҳамда “Тошкент метрополитени” қурилишига жалб қилинган темир йўл ишчилари ва қурилиш пудратчи ташкилотлари ишчи ходимларини ташиш ишлари амалга оширилмоқда.
Айни кунда ҳам карантин ҳудудларида 14 кун мобайнида шифокорлар назоратида бўлиб, карантин муддати тугаган юртдошларимизни яшаш манзилларига етказиб қўйиш учун махсус поездлар қатнови давом этмоқда.
Карантин пайтида хизмат кўрсатишнинг узлуксизлигини таъминлаш мақсадида ишга жалб қилинган ходимларнинг доимий равишда ҳимоя ниқобида бўлишлари, гигиена талабларига амал қилишларига жиддий эътибор берилган ҳамда уларнинг ишга келиб-кетишини таъминлаш мақсадида хизмат машиналари ажратилган.
Маъмурий бинолар, вокзаллар, “Afrosiyob” поездлари ва барча йўловчи вагонлар ҳамда хизмат машиналари мунтазам равишда тегишли тартибда дезинфекция қилинмоқда.

Движение спецпоездов продолжается
В целях противодействия проникновению и распространению пандемии коронавируса COVID-19 в Узбекистане остановлено движение пассажирских поездов международного и местного направлений.
Как сообщает пресс-служба “Узтемирйуловчи”, пассажирские поезда международного направления перевозили до 22 марта. Прибывшие на пассажирских поездах 2257 граждан были доставлены в карантинные зоны в разных областях страны.
11 512 граждан, завершившие 14-дневный карантинный период 16 марта, уехали домой на 46 специальных дезинфицированных пассажирских поездах.
Организованы дополнительные пассажирские поезда для перевозки рабочих групп, состоящих из работников соответствующих министерств и учреждений, которые изучают образ жизни населения в период карантина и решают возникающие на месте вопросы. В частности, налажено движение пассажирских поездов в Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Андижанской, Ферганской, Наманганской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях, а также отдельно в Муйнаке.
Осуществляется перевозка работников железнодорожного транспорта и подрядных организаций, привлеченных к реализации строительных работ при сооружении больницы в Ташкентской области и “Ташкентского метрополитена”.
Продолжается движение специальных поездов по перевозке граждан, завершивших 14-дневный карантинный период.
Серьезное внимание уделено соблюдению требований гигиены, правил карантина. Сотрудникам выделены служебные машины для приезда на работу.
Административные здания, поезда “Afrosiyob” и все другие пассажирские поезда, а также служебные машины на регулярной основе проходят дезинфекцию в соответствующем порядке.