Медиация: тушунчаси, мақсади ва моҳиятига бағишланган давра суҳбати
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигида вазирлик марказий аппарати ва тизим ташкилотлари иштирокида “Медиация – тушунчаси, мақсади ва принциплари” га бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирга таклиф этилган Юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) Миллий эксперт Дилбахор Якубова медиациянинг келиб чиқиши, мақсади, принциплари, афзалликлари ва ролига бағишланган маърузаси билан иштирок этди.
Бугунги кунда судларга келиб тушаётган ишлар сони ортиб бораётганлиги сабабли жамият низоларни ҳал этишнинг муқобил усулларини қидирмоқда. Бунга жумладан, низоларни ҳакамлик судлари ва тижорат арбитражлари томонидан ҳал этилиши киради. Низоларни ҳал этишда  охирги натижага эришиш усули  сифатида медиациядан фойдаланиш ҳам катта аҳамият касб этмоқда.
“Медиация тарафларнинг муаммоларини кам вақт ва кам харажат билан ҳал қилиш учун имконият яратиши билан ҳам аҳамиятлидир. Лекин бу нарсани амалга ошириш учун ҳозирги вақтда қатор муаммолар мавжуд. Авваламбор, медиация нималиги ва у ўзига хос самарали институт эканлигидан кўпчиликнинг хабари йўқ”, - деди Д.Якубова.
Мамлакатимизда “Медиация тўғрисида”ги қонун 2019 йил бошида кучга кирган бўлиб, агар бу усулдан кенг фойдаланилса, бизда ҳам хорижий давлатлардаги каби низоларнинг 80-90 фоизини судгача етиб бормай ҳал қилиш мумкин.
Очиқ, самимий ва расмиятчиликдан ҳоли тарзда ўтказилган давра суҳбатида оила ва меҳнат низоларида, ҳар қандай даражадаги мулкий муносабатларда вужудга келувчи қарама-қаршиликларни бартараф этишда медиация ва унинг таркибига кирадиган усулларнинг аҳамияти тўғрисида батафсил маълумот берилди.

Встреча, посвященная понятию, цели и сути медиации
В Министерстве транспорта Республики Узбекистан прошло мероприятие на тему «Медиация - концепция, цели и принципы».
Приглашенная на мероприятие Доктор философии по юридическим наукам (PhD) Национальный эксперт Дильбахор Якубова выступила с докладом о происхождении, целях, принципах, преимуществах и роли медиации.
В связи с тем, что количество дел, поступающих в суды, увеличивается, общество ищет альтернативные способы разрешения споров. Сюда относится, в том числе, разрешение споров арбитражными судами и коммерческими арбитражами. Большое значение в разрешении споров приобретает также использование медиации как способа достижения конечного результата.
«Медиация также важна тем, что она дает сторонам возможность решать свои проблемы с меньшими затратами времени и средств. Однако в настоящее время существует ряд проблем для его реализации. Прежде всего, не многие знают, что такое медиация и является ли она своего рода эффективным институтом», - сказал Д.Якубова.
В нашей стране закон «О медиации» вступил в силу в начале 2019 года, и если этот метод будет широко использован, то у нас, как и в зарубежных странах, 80-90% споров можно решить без обращения в суд.
В мероприятии, проведенного в открытой, искренней и свободной от формальностей форме, была представлена подробная информация о значении медиации и методах в преодолении противоречий, возникающих в семейных и трудовых спорах, в отношениях собственности на любом уровне.