25.10.2024 6976 Yangiliklar
Жорий йилнинг 27 октябрь куни мамлакатимизда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳамда Маҳаллий кенгашлар депутатлари сайлови бўлиб ўтади.
Ёшларнинг сиёсий-ҳуқуқий маданиятини янада юксалтириш орқали уларнинг сиёсий жараёнларда фаол иштирок этиши, давлат бошқарувида муносиб номзодларни сайлаш нафақат конституциявий ҳуқуқи, балки фуқаролик бурчи эканлиги ҳамда ўз келажаги учун овоз бериши борасида хабардорлигини ошириш мақсадида Транспорт вазирлигида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайловлари ҳақида маълумот берилди. Хусусан, аралаш сайлов тизими, Сайлов кодексига киритилган ўзгаришлар ва янгиликлар борасида сўз юритилди.
ТДЮ Давлат ва ҳуқуқ назарияси кафедраси доценти юридик фанлар бўйича фалсафа доктори Акмал Содиқов томонидан ёш сайловчиларга мазкур муҳим сиёсий жараёнда иштирок этиш тартиби, номзодлар учун қўйилган талаблар ҳамда овоз бериш жараёнидаги ҳуқуқ ва мажбуриятлар ҳам атрофлича тушунтириб ўтилди.

Мой выбор - процветающая Родина!
27 октября текущего года в нашей стране состоятся выборы депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана и депутатов областных, городских и районных кенгашей.
В целях дальнейшего повышения политико-правовой культуры молодежи, ее активного участия в политических процессах, повышения осведомленности о том, что избрание достойных кандидатов в государственном управлении является не только конституционным правом, но и гражданским долгом, а также голосованием за свое будущее, в Министерстве транспорта был организован круглый стол.
На мероприятии была представлена информация о выборах депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и местных Кенгашей. В частности, речь шла о смешанной избирательной системе, изменениях и новшествах в Избирательном кодексе.
Доцент кафедры теории государства и права ТГЮУ доктор философии по юридическим наукам Акмаль Содиков подробно разъяснил молодым избирателям порядок участия в этом важном политическом процессе, требования, предъявляемые к кандидатам, а также права и обязанности в процессе голосования.