Мисрнинг “Fly Egypt” авиакомпанияси ҳаво кемаси билан содир бўлган авиҳодиса юзасидан расмий изоҳ
Жорий йилнинг 26 май куни Тошкент – Қоҳира йўналиши бўйича FEG 1402 қатновини бажараётган “Fly Egypt” авиакомпаниясининг рўйхат рақами SU TMG бўлган, Boeing-737 русумли ҳаво кемаси экипажи “Тошкент” аэропортидан парвозни амалга ошириш жараёнида нотўғри манёврни амалга оширган.
Айни дамда ушбу ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2000 йил 27 декабрдаги 505-сон қарори билан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикасида фуқаро авиация ҳаво кемалари билан содир бўлган авиация ҳалокати ва инцидентларини текшириш қоидалари”га мувофиқ авиаҳодиса текширувини ўтказиш юзасидан комиссия тузилди.

Официальный комментарий по инциденту с воздушным судном египетской авиакомпании Fly Egypt
26 мая текущего года экипаж воздушного судна Boeing – 737 авиакомпании “Fly Egypt”, выполнявшего рейс FEG 1402 по маршруту Ташкент-Каир с регистрационным номером SU TMG, во время выполнения полета из аэропорта “Ташкент” совершил неверный маневр.
В связи с этим в соответствии с “Правилами расследования авиационных происшествий и инцидентов с воздушными судами гражданской авиации в Республике Узбекистан”, утвержденными постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 27 декабря 2000 года № 505, создана комиссия по проведению авиационного расследования.