«Ўзбекистон – 2030» стратегияси: 2025-йилги Давлат дастури лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасида
“Ўзбекистон–2030” стратегиясини “Атроф-муҳитни асраш ва “яшил иқтисодиёт” йилида амалга ошириш бўйича давлат дастури ва уни тасдиқлаш тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармони лойиҳалари ишлаб чиқилиб, кенг жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинди.
Давлат дастури лойиҳасида 5 та устувор йўналиш бўйича 2025-йил учун амалий чора-тадбирлар, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар рўйхати ва мақсадли кўрсаткичлар назарда тутилмоқда.
Лойиҳада атроф-муҳитни асраш ва “яшил иқтисодиёт” масалалари, ижтимоий-иқтисодий, давлат бошқаруви, суд-ҳуқуқ, хавфсизлик ва ташқи сиёсат йўналишларида 2025-йилга мўлжалланган кенг кўламли ислоҳотлар назарда тутилган.
Лойиҳа 2025-йил 22-январга қадар кенг жамоатчилик ва экспертлик муҳокамаларидан ўтказилади.
“Тараққиёт стратегияси” маркази барча юртдошларимиздан 2025-йилги Давлат дастури лойиҳаси муҳокамасида фаол иштирок этиб, ўз таклифларини Марказнинг махсус uzbekistan2030.uz онлайн портали орқали билдиришларини сўрайди.

Стратегия "Узбекистан - 2030": проект Государственной программы на 2025 год на общественном обсуждении
10.01.2025 12805 Yangiliklar
Разработаны и опубликованы для широкого общественного обсуждения проекты Государственной программы по реализации Стратегии "Узбекистан-2030" в Год охраны окружающей среды и "зеленой экономики" и Указа Президента Республики Узбекистан об ее утверждении.
В проекте Государственной программы предусмотрены практические меры, перечень нормативно-правовых актов и целевые показатели на 2025 год по 5 приоритетным направлениям.
Проект предусматривает широкомасштабные реформы до 2025 года в сферах охраны окружающей среды и "зеленой экономики," социально-экономического развития, государственного управления, судебно-правовой системы, безопасности и внешней политики.
Проект будет проходить широкое общественное и экспертное обсуждение до 22 января 2025 года.
Центр "Стратегия развития" просит всех соотечественников принять активное участие в обсуждении проекта Государственной программы на 2025 год и представить свои предложения через специальный онлайн-портал Центра uzbekistan2030.uz