Ўзбекистон ИКАОнинг авиация хавфсизлиги аудитидан муваффақиятли ўтди
Фуқаро авиацияси халқаро ташкилоти (ИКАО) экспертлар гуруҳи жорий йилнинг   20-29 ноябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси фуқаролик авиацияси тизимини авиация хавфсизлиги бўйича аудит қилди.
Ушбу аудит "Авиация хавфсизлигини таъминлаш соҳасида текширувлар универсал дастури доирасида узлуксиз мониторинг механизми тўғрисида"ги Фуқаро авиацияси халқаро ташкилоти (ИКАО) ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги келишув Меморандуми ҳамда Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирлигининг 2019 йил 6 июндаги 206-сон топшириғига мувофиқ ўтказилди.
ИКАО аудити фуқаро авиациясида авиация хавфсизлигини таъминлаш тизимини баҳолашнинг энг муҳим объектив воситаларидан биридир. Авиация хавфсизлиги аудити аэропортлар хавфсизлиги тизимининг кенг қамровли текшируви бўлиб ҳисобланади ва халқаро экспертлар томонидан қатор мезонлар бўйича баҳоланади.
2019 йилнинг 29 ноябрь куни ИКАО аудиторлар гуруҳи томонидан текшириш натижалари бўйича дастлабки ҳисобот тақдим этилди. Аудиторлар "Ўзавиация" агентлиги ва "Тошкент" халқаро аэропорти мутахассислари авиация хавфсизлигини таъминлаш масалаларида тайёргарлиги юқори даражада эканлигини қайд этишди.
Шунингдек, авиация хавфсизлигини таъминлаш тизимини такомиллаштириш, миллий қонунчиликни ИКАО стандартлари ва тавсия этилган амалиётига мувофиқ юритиш бўйича фаол ишлар олиб борилаётгани, авиация хавфсизлиги бўйича бир қатор норматив ҳужжатлар чиқарилганлиги алоҳида қайд этилди.

По универсальной программе ИКАО Узбекистаном успешно пройден аудит по авиационной безопасности
В соответствии с Меморандумом о взаимопонимании между Международной организацией гражданской авиации (ИКАО) и Республикой Узбекистан «О механизме непрерывного мониторинга в рамках Универсальной программы проверок в сфере обеспечения авиационной безопасности» и поручением Министерства транспорта Республики Узбекистан от 6 июня 2019 года № 206 в период с 20 по 29 ноября 2019 года инспекторами ИКАО проведен аудит по авиационной безопасности в гражданской авиации Республики Узбекистан.
Предыдущие аудиты в сфере авиационной безопасности в гражданской авиации Республики Узбекистан проводились в 2004, 2006 и 2010 годах, которые также были проведены успешно и на хорошем уровне. Аудит ИКАО – один из важнейших объективных инструментов оценки системы обеспечения авиационной безопасности в гражданской авиации. Аудит по авиационной безопасности представлял собой комплексную проверку системы безопасности аэропортов, экспертная оценка проводилась по более чем 500 протокольным вопросам.
29 ноября 2019 года группой аудиторов ИКАО представлен предварительный отчет по результатам проверки. Аудиторами отмечен высокий уровень подготовки специалистов Агентства «Узавиация» и международного аэропорта «Ташкент» в вопросах обеспечения авиационной безопасности.
Отмечено проведение активной работы по совершенствованию системы обеспечения авиационной безопасности, поддержание национального законодательства в соответствии стандартов и рекомендуемой практики Приложения 17 «Безопасность» ИКАО, выпущен ряд нормативных актов по авиационной безопасности.
Аудиторами ИКАО подтверждён хороший уровень работы системы обеспечения авиационной безопасности в гражданской авиации Республики Узбекистан.