Ўзбекистон минтақавий халқаро аэропортларига энг яхши ном беришга доир танлов эълон қилинади
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Транспорт вазирлиги ва "Ўзбекистон аэропортлари" АЖ минтақавий халқаро аэропортларимизга энг яхши ном беришга доир танлов эълон қилади.
Танловнинг мақсади Ўзбекистон минтақавий халқаро аэропортларига энг яхши ном топиш жараёнига кенг жамоатчиликни жалб қилишга қаратилган.
Тошкентдаги Ислом Каримов ҳамда Андижон шаҳридаги Заҳириддин Муҳаммад Бобур номли халқаро аэропортлар бундан мустасно.
Мазкур танловда иштирокчининг фуқаролигидан қатъи назар, 16 ёшдан ошганлар, жумладан, талабалар, ижодкорлар, олимлар, тарихчилар ва туризмни ривожлантириш истагида бўлган барча кишилар иштирок эта олади.
Танловда иштирок этиш шартлари:
Танлов тартиби ва шартлари билан қуйидаги сайтлар орқали танишиш мумкин: https://uzbektourism.uz, https://mintrans.uz, https://uzbairports.uz;
Номнинг ноёб версиясини ўйлаб топиш ва унинг аҳамиятига изоҳ бериш;
Ҳар бир ном лойиҳасини (ўзбек, рус ва инглиз тилларида) ғоя тавсифи билан tanlov@uzbektourism.uz электрон манзилга юбориш;
Танлов эълон қилинган кундан икки ой ўтгач, вазирликлар, идоралар ва жамоатчилик вакиллари ва таниқли тарихчилардан иборат комиссия келиб тушган таклифлар орасидан ҳар бир аэропорт учун 5 тадан лойиҳа танлаб олади.
Ушбу лойиҳалар икки ой муддатга онлайн овоз бериш учун https://uzbektourism.uz вэб-сайтига жойлаштирилади. Онлайн овоз бериш натижалари бўйича ғолиблар Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Транспорт вазирлиги ва "Ўзбекистон аэропортлари" АЖнинг расмий сайтларида эълон қилинади.
Комиссия энг яхши лойиҳаларни танлашда қуйидаги мезонларга таянади: номнинг ўзига хослиги ва жозибадорлиги; номнинг аэропорт жойлашган ҳудудлар салоҳияти (тарихий, маданий, табиий ва бошқалар) билан уйғунлашуви; муаллифнинг этика ва тил маданиятига риоя қилиши (ҳақоратловчи ёки шаънга тегувчи сўзлар бўлмаслиги ҳамда ушбу ном салбий таассурот уйғотмаслиги лозим) универсаллик ва ихчамлик.
Таклифлар фақат онлайн тарзда қабул қилинади. Лойиҳалар иштирокчининг шахсий маълумотлари (тўлиқ исми шарифи, ёши, иш фаолияти, яшаш жойи, телефон рақами), аэропорт номлари бўйича таклифи, шунингдек ғоя тавсифи ва ҳудуд учун аҳамияти ҳақидаги изоҳ билан бирга тақдим этилади. Танлов учун тақдим этилган таклифлар (номлар, унинг вариантлари ва изоҳлар) муаллифларга қайтарилмайди. Материаллар tanlov@uzbektourism.uz электрон манзилга юборилаётганда “мавзу” устунига “Аэропорт номи” деб ёзиш лозим. Танловда иштирок этиш, ғолиб бўлган тақдирда, тақдим этилган ном вариантини қўллашга доир мутлақ ҳуқуқни танлов иштирокчиларига автоматик равишда тақдим этишни кўзда тутади.

Объявляется конкурс на лучшие названия для региональных международных аэропортов Узбекистана
Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма, Министерство транспорта и АО «Uzbekistan Airports» объявляют конкурс на лучшие названия для региональных международных аэропортов Узбекистана.
Конкурс объявляется с целью активного привлечения общественности к определению наилучших названий для региональных аэропортов Узбекистана, за исключением аэропорта г. Ташкент им. И.Каримова и аэропорта г. Андижан им. “Захириддина Мухаммада Бабура”.
В конкурсе могут принять участие лица, достигшие 16 лет, в том числе студенты, творческие люди, ученые, историки и другие, проявляющие интерес к развитию туризма, независимо от гражданства участника.
Для участия в конкурсе необходимо выполнить следующие условия:
Ознакомиться с условиями конкурса на сайтах: https://uzbektourism.uz, https://mintrans.uz, https://uzbairports.uz;
Разработать уникальный вариант названия и описать его значимость;
Отправить вариант своего проекта названия (на узбекском, русском или английском языках) с описанием идеи на электронный адрес tanlov@uzbektourism.uz.
По истечению 2 (двух) месяцев после объявления конкурса, Комиссия из числа представителей министерств и ведомств, а также общественности, в том числе видные историки, отберет по 5 проектов для каждого аэропорта, которые в дальнейшем в течении 2 (двух) месяцев будут выставлены на онлайн голосование на сайте https://uzbektourism.uz.
По итогам онлайн голосования победители будут объявлены на официальных сайтах Государственного комитета по развитию туризма, Министерства транспорта и АО «Uzbekistan Airports».
При выборе наилучших работ для дальнейшего онлайн-голосования, Комиссия будет исходить из следующих критериев:
Материалы принимаются только онлайн и должны включать в себя информацию об участнике (ФИО, возраст, род деятельности, контактные данные, место проживания), проект названия аэропорта, а также краткая пояснительная записка с описанием идеи и значимости для региона. Материалы, направленные на конкурс, не подлежат возврату авторам.
При направлении материалов на электронный адрес tanlov@uzbektourism.uz в графе «тема» необходимо указать «Название для аэропорта».
Участие в конкурсе автоматически подразумевает передачу исключительного права организаторам конкурса на использование представленного варианта названия в случае победы.