Ўзбекистон – Озарбайжон – Туркия транспорт вазирлари юк ташувлар жараёнини тезлаштиришга келишиб олди
02.08.2022 9039 Yangiliklar
2 август куни Тошкент шаҳрида ўтказилган “Ўзбекистон – Озарбайжон – Туркия” мулоқоти биринчи йиғилиши доирасида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Озарбайжон Рақамли ривожланиш ва транспорт вазири Рашад Набиев ҳамда Туркия Транспорт ва савдо вазири Одил Караисмоилўғли билан икки томонлама учрашуви ўтказди.
Учрашувда Озарбайжон ва Туркиянинг транспорт масалалари бўйича масъул вазирликлари раҳбарлари билан “Транс-Каспий – Шарқий – Ғарбий-Ўрта йўлак” – мультимодал транспорт йўналишини ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди.
Томонлар юкларнинг узлуксиз ҳаракатланишини таъминлаш учун транспорт инфратузилмасини ривожлантириш йўналишида биргаликдаги саъй-ҳаракатларни амалга ошириш зарурлигини таъкидлашди.
Шунингдек, ташувлар жараёнида рақамли маълумотлар алмашинуви тизимини йўлга қўйиш орқали юк ташиш ҳужжатларини расмийлаштириш жараёнларини тезлаштириш муҳимлигини алоҳида қайд этиб ўтишди.

Министры транспорта Узбекистана – Азербайджана – Турции договорились ускорить процесс грузовых перевозок
02.08.2022 9270 Yangiliklar
2 августа в Ташкенте в рамках первого заседания Диалога “Узбекистан – Азербайджан – Турция” состоялась двусторонняя встреча министра транспорта Республики Узбекистан Ильхома Махкамова с министром цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашадом Набиевым и министром транспорта и торговли Турции Одилом Караисмоилугли.
На встрече с руководителями ответственных министерств по вопросам транспорта Азербайджана и Турции были обсуждены перспективы развития мультимодального транспортного маршрута “Транскаспий– Восточный– Западный–Средний коридор”.
Стороны подчеркнули необходимость совместных усилий в направлении развития транспортной инфраструктуры для обеспечения бесперебойного движения грузов.
Они также подчеркнули важность ускорения процессов оформления транспортной документации путем внедрения системы цифрового обмена данными в процессе перевозок.