Ўзбекистон Республикаси Президенти Россия Федерацияси Президенти билан телефон орқали мулоқот қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 май куни Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлат раҳбарлари яқинлашиб келаётган байрам – фашизм устидан қозонилган Ғалабанинг 75 йиллиги муносабати билан бир-бирларини самимий табриклаб, мамлакатларимизнинг жасоратли фахрийларига, дўст халқларимизга соғлик-омонлик ва фаровонлик тиладилар.
Урушда елкама-елка курашган ва фронт ортида фидокорона меҳнат қилган ота-боболаримизнинг мардлиги ва қаҳрамонлиги авлодларнинг миннатдор хотирасида абадий қолиши алоҳида таъкидланди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон ва Россия Президентлари икки томонлама стратегик шериклик муносабатларининг долзарб масалаларини кўриб чиқдилар.
Кўп қиррали ҳамкорлик, аввало савдо-иқтисодий соҳада изчил ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Жаҳон иқтисодиётидаги мураккаб вазиятга қарамай, мамлакатларимизнинг ўзаро савдо ҳажми ортиб бормоқда. Саноат, энергетика, қишлоқ хўжалиги тармоқларида, транспорт сохасида, шунингдек инфратузилмани модернизация қилиш бўйича муҳим инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Икки мамлакат ҳудудлари ўртасидаги кооперация кучаймоқда, маданий-гуманитар алмашинувлар, фан ва таълим, соғлиқни сақлаш ва спорт соҳаларидаги ҳамкорлик кенгаймоқда.
Президентлар бўлажак олий даражадаги тадбирларни пухта тайёрлаш муҳимлигига эътибор қаратдилар. Глобал инқирознинг салбий оқибатлари иқтисодий ҳамкорлик суръатига таъсир кўрсатишига йўл қўймаслик мақсадида саъй-ҳаракатларни янада бирлаштириш ва олдиндан чора кўриш муҳимлиги қайд этилди. Ҳукумат раҳбарлари даражасида Қўшма комиссия ва Ҳукуматлараро комиссия доирасидаги ишлар давом эттирилади.
Мулоқотда коронавирус инфекцияси тарқалиши билан боғлиқ вазият муҳокама қилинди. Инқирозга қарши курашиш, шу жумладан, аҳолига манзилли ёрдам кўрсатиш ва ижтимоий кафолатларни кучайтириш, бизнесга ҳар томонлама кўмаклашиш, иқтисодиётнинг асосий тармоқларини қўллаб-қувватлаш, чекловларни босқичма-босқич юмшатиш борасида иккала мамлакатда амалга оширилаётган чора-тадбирлар қўллаб-қувватланди.
Ўзбекистон ва Россия ҳукуматлари пандемияга қарши самарали курашиш мақсадида саъй-ҳаракатларни ўзаро мувофиқлаштириб бориши ва яқиндан ҳамкорликни давом эттириши муҳимлиги таъкидланди.
Давлат раҳбарлари халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.

Президент Республики Узбекистан провел телефонный разговор с Президентом Российской Федерации
Сегодня, 7 мая, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
В начале беседы главы государств обменялись теплыми поздравлениями в связи с наступающим праздником –
75-летием Победы над фашизмом, пожелали доблестным ветеранам, дружественным народам двух стран здоровья и благополучия.
Особо подчеркнуто, что мужество и героизм наших отцов и дедов, которые плечом к плечу сражались на фронте и самоотверженно трудились в тылу, навсегда останутся в благодарной памяти потомков.
В ходе телефонного разговора лидеры Узбекистана и России рассмотрели актуальные вопросы двусторонних отношений стратегического партнерства.
С глубоким удовлетворением отмечено поступательное развитие многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической сфере.
Несмотря на непростую ситуацию в мировой экономике, растут объемы взаимной торговли. Продолжается реализация важных инвестиционных проектов в отраслях промышленности, энергетике, сельском хозяйстве, области транспорта, а также по модернизации инфраструктуры.
Усиливается кооперация между регионами двух стран, расширяется культурно-гуманитарный обмен, сотрудничество в сфере науки и образования, здравоохранения и спорта.
Президенты обратили внимание на важность тщательной подготовки предстоящих мероприятий на высшем уровне. Отмечена необходимость консолидации усилий и принятия опережающих мер в целях недопущения воздействия негативных последствий глобального кризиса на динамикe экономического взаимодействия. Будет продолжена работа в рамках Совместной комиссии на уровне глав правительств и Межправительственной комиссии.
В ходе телефонного разговора главы двух государств обсудили ситуацию вокруг распространения коронавирусной инфекции. Выражена взаимная поддержка принимаемым в обеих странах антикризисным мерам, включая адресную помощь и усиление социальных гарантий для населения, всемерное содействие бизнесу, поддержку базовых отраслей экономики, поэтапное смягчение ограничений.
Подчеркнута важность продолжения правительствами Узбекистана и России тесной координации и взаимодействия в целях эффективной борьбы с пандемией.
Лидеры также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной политики и региональной повестки.