10.11.2020 15198 Yangiliklar
Россиянинг ШҲТдаги раислиги пандемия келтириб чиқарган барча қийинчиликларга қарамай ғоят самарали бўлганини алоҳида таъкидламоқчиман.
Бугун кўриб чиқиш учун тайёрланган ҳужжатлар, шубҳасиз, Ташкилотимизнинг роли ва халқаро нуфузини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ҳурматли Садир Нурхожоевич Жапаровнинг саммитимизда кўриб турганимдан мамнунман.
Ўзбекистон энг яқин қўшни ва стратегик шерик сифатида қардош Қирғизистон халқини тинч тараққиёт ва фаровонлик сари интилишини ҳар томонлама қўллаб-қувватлайди.
Шунингдек, Тоғли Қорабоғ можароси ҳудудидаги ўт очиш ва барча ҳарбий ҳаракатларни бутунлай тўхтатиш тўғрисида Россия Федерациясининг фаол кўмагида эришилган келишувларни олқишлаймиз. Ушбу ҳудудда тинч ҳаёт ва барқарорлик тез фурсатда тикланишига умид билдирамиз.
Ҳурматли ҳамкасблар!
Бугунги кунда ШҲТ ўз тараққиётининг принципиал жиҳатдан янги босқичида турибди.
Савдо-иқтисодий алоқаларнинг кескин қисқариши, ишлаб чиқариш ҳажмларининг камайиши, ишсизликнинг ортишига олиб келган пандемия ривожланишимиз суръатларига жуда салбий таъсир кўрсатмоқда.
Шу билан бир қаторда, дунёнинг айрим минтақаларида ҳарбий-сиёсий вазият кескинлашяпти, миллатлараро ва динлараро зиддиятлар кучаймоқда.
Ушбу глобал хатар ва таҳдидларни яхши қўшничилик, тенг ҳуқуқлилик, ўзаро ишонч ва манфаатларни ҳисобга олиш анъаналаримизни асраш ва кўпайтириш йўли билангина енгиб ўтиш мумкин.
Умумий қадриятимиз, биргаликда тараққиётга интилишимиз, маданиятлар хилма-хиллигига ҳурматимиз ифодаси бўлган кўп томонлама ҳамкорликнинг ноёб тажрибаси –   “Шанхай руҳини” мустаҳкамлаш бугун ҳар қачонгидан муҳим.
Ҳар биримиз кучли бўлсаккина ШҲТ ҳам кучли бўлади.
Бунинг учун бир-биримизни қўллаб-қувватлашимиз, кун тартибимиздаги асосий масалаларга биргаликда муроса излашимиз муҳимдир.
Бугун айнан шундай ёндашув Евроосиё маконида хавфсизлик, барқарор тараққиётни таъминлашнинг бош шартига айланмоқда.
Бу мамлакатларимиз халқларининг манфаатлари ва интилишларига мосдир.
Ҳурматли саммит иштирокчилари!
ШҲТнинг долзарб вазифалари юзасидан нуқтаи назаримизга қисқача тўхталиб ўтишга ижозат бергайсиз.
Биринчидан. Иқтисодиёт соҳасидаги ҳамкорликни кучайтириш масалалари алоҳида эътиборни талаб қилмоқда.
Асосий мақсадимиз – савдо-иқтисодий алоқалар ва саноат кооперациясини жонлантириш.
Бунга эришишнинг энг самарали усули ўзаро савдодаги тўсиқларни бартараф этиш, божхона тартиб-таомилларини соддалаштириш, уларни уйғунлаштириш ва рақамлаштириш, мамлакатларимиз ўртасидаги электрон тижоратни ривожлантириш, ўзаро инвестицияларни рағбатлантиришни назарда тутадиган инқирозга қарши қўшма дастурларни амалга оширишдан иборатлигига ишонаман.
Пандемия шароитида савдо-иқтисодий ва инвестициявий алоқаларимизни ривожлантиришга янги, шу жумладан “ностандарт” ёндашувларни биргаликда ишлаб чиқишни таклиф этаман.
Ушбу дастурлар Савдо-иқтисодий ҳамкорлик дастурини амалга ошириш бўйича ШҲТ режасининг асоси бўлиши лозим.
Озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги ҳамкорлик дастурини амалга ошириш бўйича аниқ чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ҳаётий муҳим аҳамиятга эга.
Шунингдек, мамлакатларимиз ишбилармон доиралари ўртасида Саноат кооперациясини рағбатлантириш дастурини қабул қилиш тарафдоримиз.
Иккинчидан. Пандемия рақамлаштириш жараёнини тезлаштирди. Ахборот технологиялари иқтисодий ўсиш “драйвери”га айланиб бормоқда.
Ўзаро келишилган ўқув дастурлари асосида аҳолини ўқитиш, соҳа мутахассисларини тайёрлашга қаратилган ШҲТнинг рақамли саводхонликни ривожлантириш дастурини ишлаб чиқишни таклиф этаман.
Ушбу саммитнинг Рақамли иқтисодиёт соҳасидаги ҳамкорликка доир баёноти ўз вақтида қабул қилинмоқда, деб ҳисоблаймиз.
Учинчиндан. Бугунги шароитда биргаликдаги саъй-ҳаракатларни аҳолининг эҳтиёжманд қатламларини қўллаб-қувватлаш ва камбағалликни қисқартиришга йўналтириш муҳимдир.
Бу борадаги ҳамкорлигимизни мувофиқлаштириш мақсадида қашшоқликка қарши курашиш учун масъул вазирлик ва идоралар раҳбарларининг йиғилишларини ўтказиш механизмини яратиш зарур, деб ўйлайман.
ШҲТга аъзо давлатларнинг ушбу йўналишдаги ҳамкорлиги дастурини ишлаб чиқиш, шунингдек, уни амалга ошириш бўйича келишилган чораларни ишлаб чиқиш учун Ўзбекистонда халқаро форум ўтказишни таклиф этаман.
Ушбу ташаббусни рўёбга чиқаришда Хитой Халқ Республикасининг муваффақиятли тажрибаси фойдали бўлишига ишонаман.
Тўртинчидан. Мамлакатларимизда аҳоли соғлиғига хавф туғдираётган янги хатар ва таҳдидларга биргаликда қаршиш курашиш кўламини кенгайтириш жуда муҳим аҳамиятга эга.
Бугун инсоният аввал маълум бўлмаган инфекциялар билан тўқнаш келмоқда. Уларга қарши курашиш кундалик турмушимизнинг бир қисмига айланмоқда.
Шу муносабат билан бугунги саммитда Эпидемия таҳдидларига қарши курашиш бўйича қўшма чора-тадбирларнинг комплекс режаси қабул қилинишини олқишлаймиз.
Унинг амалга оширилишини таъминлаш, хавфли инфекцион касалликларнинг тарқалиши тўғрисидаги ахборот билан таъсирчан алмашинувни йўлга қўйиш муҳимдир.
Мамлакатларимизнинг соҳага ихтисослашган шифохоналари ўртасида самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида Эпидемияга олиб келувчи касалликларга қарши курашиш бўйича тиббиёт муассасалари тармоғини яратишни таклиф этамиз.
Ушбу тармоқ доирасида инфекцион касалликларни диагностика, профилактика қилиш ва даволаш бўйича тажриба алмашиш, қўшма врачлар гуруҳлари фаолиятини ташкил этиш ва уларни тайёрлашга қаратилган ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга ошириш мумкин.
Фурсатдан фойдаланиб, барча шерикларимизга, аввало Россия ва Хитойга коронавирус инфекциясига қарши курашишда кўрсатилган катта ёрдам ва кўмак учун миннатдорлик билдираман.
Пандемия шароитида соғлиқни сақлашга янги масофавий технологияларни жорий этиў зарурати ҳам ортиб бормоқда.
Шу муносабат билан Телетиббиёт соҳасидаги ҳамкорлик концепциясини ишлаб чиқишни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз.
Концепцияда врачларни кенг турдаги касалликларни даволашда телетиббиёт усулларига ўқитиш ҳамда ушбу соҳадаги илғор тажриба алмашишни назарда тутиш муҳим.
Бешинчидан. Бугунги шароитда терроризм, экстремизм ва наркобизнес таҳдидлари нафақат сусаймаяпти, балки кучайиб, янги шакллар касб этмоқда.
Ёшларни ёллаш ва радикаллаштириш, террорчиларни молиялаштиришда ахборот технологиялари, ижтимоий тармоқларнинг роли ортиб бормоқда.
Шу маънода, ШҲТнинг Минтақавий аксилтеррор туризмасини Ташкилот маконида хавфсизликни таъминлаш бўйича принципиал жиҳатдан янги вазифаларни ҳал қилишга мослаштириш зарурати ортиб бормоқда.
Шу муносабат билан ваколатли идораларнинг амалий мулоқотларини бир неча баробар кўпайтириш, ҳамкорликнинг янги механизмларини ишлаб чиқиш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Жорий вазиятни мунтазам муҳокама қилиш, шу жумладан ахборот маконидаги хатар ва таҳдидларга қарши курашиш борасидаги қўшма чора-тадбирларни келишиш муҳим.
Пировардида, ШҲТ минтақасида тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлашга умумий ҳиссамиз шунга боғлиқдир.
Баён этилган барча йўналишларда кузатувчи мамлакатлар, мулоқот бўйича шериклар ва халқаро ташкилотлар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни фаоллаштиришни таклиф этамиз.
Муҳтарам давлат раҳбарлари!
Бугун Афғонистонда узоқ кутилган тинчиликка эришиш бўйича тарихий имкониятни қўлдан бой бермаслик ҳар қачонгидан муҳимдир.
Ушбу мамлакатдаги хавфсизлик ва тинчлик масаласига бутун ШҲТ минтақасининг барқарорлиги ва иқтисодий тараққиётини таъминлашнинг муҳим таркиби қисми сифатида қаралиши лозим.
Халқаро ҳамжамият, шу жумладан ШҲТ мамлакатларининг саъй-ҳаракатлари туфайли Афғонистонда низони тинч йўл билан тартибга солишда умид бағишловчи истиқболлар кўринмоқда.
Тинчликка эришиш, Афғонистон халқига иқтисодий ёрдам кўрсатиш йўлидаги ушбу ижобий интилишларни қўллаб-қувватлаш учун саъй-ҳаракатларни бирлаштириш муҳимдир.
Ишончим комилки, Афғонистоннинг минтақавий савдо-иқтисодий жараёнларга жалб этилиши ҳам ушбу мамлакатнинг тинч, барқарор тараққиётига хизмат қилади.
Шу муносабат билан “ШҲТ-Афғонистон” мулоқои гуруҳи доирасида Афғонистоннинг ижтимоий-иқтисодий тикланишига кўмаклашиш бўйича амалий чора-тадбирлар режасини тез фурсатда ишлаб чиқиш ва қабул қилиш тарафдоримиз.
Афғонистонга унинг Марказий ва Жанубий Осиёни боғлаб турувчи кўприк сифатидаги тарихий ролини қайтаришга хизмат қиладиган транспорт йўлакларини барпо этиш ташаббуслари ШҲТнинг барча мамлакатлари учун янги истиқболлар очади.
Шу ва бошқа масалаларни 2021 йил апрель ойида Тошкентда ўтказиладиган “Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий ўзаро боғлиқлик. Хатар ва имкониятлар” халқаро конференциясида муҳокама қилишни таклиф этаман.
Шу билан бир қаторда келгуси йилда, Ташкилотимиз ташкил этилганининг 20 йиллиги арафасида, “ШҲТнинг замонавий халқаро муносабатлар тизимидига роли” халқаро конференциясини ўтказиш таклифини илгари сурмоқчиман.
Тожикистон Президенти Эмомали Шарипович Раҳмонни ШҲТдаги раисликни қабул қилгани билан табриклаш ҳамда ушбу шарафли ва масъулиятли вазифани бажаришда катта муваффақиятлар тилашга ижозат бергайсиз.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на саммите Шанхайской организации сотрудничества
10.11.2020 15192 Yangiliklar
Уважаемый Владимир Владимирович! Уважаемые главы государств!
Сердечно приветствую всех участников саммита Шанхайской организации сотрудничества.
Искренне признателен Президенту Российской Федерации Владимиру Владимировичу Путину за организацию нашей встречи.
Хочу особо подчеркнуть высокую эффективность российского председательства в ШОС, несмотря на все сложности, вызванные пандемией.
Без сомнения, документы, подготовленные сегодня к рассмотрению, будут способствовать дальнейшему укреплению роли и авторитета нашей организации в мире.
Рад видеть уважаемого Садыра Нурхожоевича Жапарова на нашем саммите.
Узбекистан, как ближайший сосед и стратегический партнер, всесторонне поддерживает братский народ Кыргызстана в его стремлении к мирному развитию и благополучию.
Мы также приветствуем договоренности о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне Нагорно-Карабахского конфликта, достигнутые при активном содействии Российской Федерации.
Выражаем надежду на скорейшее восстановление мирной жизни и стабильности в этом регионе.
Уважаемые коллеги,
Сегодня ШОС находится на принципиально новом этапе своего развития.
Пандемия, повлекшая за собой резкое сокращение торгово-экономических связей, спад производства, рост безработицы, крайне негативно влияет на динамику нашего развития.
Наряду с этим, обостряется военно-политическая ситуация в отдельных регионах мира, усиливаются противоречия на межнациональной и межрелигиозной основе.
Эти глобальные вызовы и угрозы можно преодолеть только путем сохранения и приумножения наших традиций добрососедства, равноправия, доверия и учета интересов друг друга.
Сегодня как никогда важно укреплять «Шанхайский дух» - этот уникальный опыт многостороннего сотрудничества, являющийся нашим общим достоянием и выражающий наше стремление к совместному развитию, уважение к многообразию культур.
ШОС сильна только тогда, когда силен каждый из нас.
Для этого важны взаимная поддержка, совместный поиск компромиссов по ключевым вопросам нашей повестки дня.
Именно такой подход становится сегодня главным условием обеспечения безопасности, устойчивого развития на пространстве Евразии.
Это отвечает интересам и чаяниям народов наших стран.
Уважаемые участники саммита,
Позвольте коротко остановиться на нашем видении актуальных задач ШОС.
Первое. Особого внимания требуют вопросы усиления сотрудничества в сфере экономики.
Наша главная цель – оживление торгово-экономических связей и промышленной кооперации.
Уверен, что самым эффективным способом
ее достижения является реализация совместных антикризисных программ, предусматривающих:
- устранение барьеров во взаимной торговле;
- упрощение таможенных процедур, их гармонизацию и цифровизацию;
-  развитие электронной коммерции между нашими странами;
- поощрение взаимных инвестиций.
Предлагаю вместе выработать новые, в том числе «нестандартные», подходы к развитию наших торгово-экономических и инвестиционных связей в условиях пандемии.
Они должны стать основой Плана ШОС по реализации Программы торгово-экономического сотрудничества.
Жизненно важное значение имеет разработка конкретных мер по реализации Программы сотрудничества в области продовольственной безопасности.
Выступаем также за принятие Программы стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами наших стран.
Второе. Пандемия ускорила процесс цифровизации. Информационные технологии становятся «драйвером» экономического роста.
Предлагаю разработать Программу ШОС по развитию цифровой грамотности, направленную на обучение населения, подготовку профильных специалистов на основе согласованных учебных программ.
Считаем своевременным принимаемое сегодня Заявление о сотрудничестве в области цифровой экономики.
Третье. В нынешних условиях важно направить совместные усилия на поддержку нуждающихся слоев населения и сокращение бедности.
Для координации нашего взаимодействия в этой сфере считаю необходимым создание механизма совещаний глав министерств и ведомств, ответственных за борьбу с бедностью.
Предлагаю разработать Программу сотрудничества государств-членов ШОС в этом направлении, а также провести в Узбекистане Международный форум для выработки согласованных мер по ее реализации.
Уверен, что в реализации этой инициативы был бы полезен успешный опыт Китайской Народной Республики.
Четвертое. Весьма важно расширить совместное противодействие новым вызовам и угрозам здоровью населения наших стран.
Сегодня человечество сталкивается с ранее неизвестными инфекциями. Борьба с ними становится частью нашей повседневной жизни.
В этой связи мы приветствуем принятие на сегодняшнем саммите Комплексного плана совместных мер по противо­действию угрозам эпидемий.
Важно обеспечить его практическую реализацию, наладить действенный информационный обмен о распространении опасных инфекционных заболеваний.
С целью налаживания эффективного взаимодействия между профильными клиниками наших стран предлагаем создать Сеть медицинских учреждений по борьбе с заболеваниями, вызывающими эпидемии.
В рамках этой Сети могут быть реализованы взаимовыгодные проекты, направленные на обмен опытом в сфере диагностики, профилактики и лечения инфекционных болезней, организацию деятельности совместных отрядов врачей и их подготовку.
Пользуясь случаем, выражаю благодарность всем нашим партнерам, прежде всего России и Китаю, за оказанную Узбекистану большую помощь и поддержку в борьбе с коронавирусной инфекцией.
В условиях пандемии также возрастает необходимость внедрения в здравоохранение новых дистанционных технологий.
В этой связи считаем целесообразным разработать Концепцию сотрудничества в области телемедицины.
В Концепции важно предусмотреть обучение врачей методам телемедицины в лечении широкого спектра заболеваний, а также обмен передовым опытом в данной сфере.
Пятое. В современных условиях угрозы терроризма, экстремизма и наркобизнеса не только не ослабевают, а усиливаются, приобретают новые формы.
Возрастает роль информационных технологий, социальных сетей в вербовке и радикализации молодежи, финансировании террористов.
На этом фоне повышается востребованность адаптации РАТС ШОС к решению принципиально новых задач по обеспечению безопасности на пространстве Организации.
В этой связи считаем необходимым в разы повысить частоту рабочих контактов компетентных ведомств, разработать новые механизмы взаимодействия.
Важно обеспечить регулярное обсуждение текущей ситуации, согласование совместных мер противодействия вызовам и угрозам, в том числе в информационном поле.
В конечном плане от этого будет зависеть наш общий вклад в укрепление мира и стабильности в обширном регионе ШОС.
По всем указанным направлениям предлагаем активизировать взаимовыгодное сотрудничество со странами-наблюдателями, партнерами по диалогу и международными организациями.
Уважаемые главы государств,
Сегодня как никогда важно не упустить исторический шанс по достижению долгожданного мира в Афганистане.
Безопасность и мир в этой стране должны рассматриваться как важная составляющая стабильности и экономического процветания всего обширного региона ШОС.
Благодаря усилиям мирового сообщества, в том числе стран ШОС, в Афганистане наметились обнадеживающие перспективы мирного урегулирования конфликта.
Важно объединить усилия для поддержки этих позитивных сигналов продвижения к миру, оказания экономической помощи афганскому народу.
Убежден, что мирному, устойчивому развитию этой страны также будет способствовать вовлечение Афганистана в региональные торгово-экономические процессы.
В этой связи мы выступаем за скорейшую разработку и принятие Плана практических мер по содействию социально-экономическому восстановлению Афганистана в рамках Контактной группы «ШОС-Афганистан».
Новые перспективы для всех стран ШОС открывают инициативы строительства транспортных коридоров, которые помогут вернуть Афганистану его историческую роль соединяющего моста между Центральной и Южной Азией.
Эти и другие вопросы предлагаем обсудить в апреле 2021 года в Ташкенте на Международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности».
Наряду с этим, хотел бы предложить провести в следующем году в преддверии 20-летия образования нашей Организации международную конференцию «Роль ШОС в системе современных международных отношений».
Уважаемые главы делегаций,
Позвольте также поздравить Президента Таджикистана Эмомали Шариповича Рахмона с принятием председательства в ШОС и пожелать больших успехов в выполнении этой почетной и ответственной миссии.