Ўзбекистон Республикасида ички ва зиёрат туризмини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Республикада туризм бозорининг турли сегментларига йўналтирилган туризм маҳсулоти ва хизматларини диверсификация қилиш, уларнинг рақобатбардошлигини янада ошириш, мақбул ва қулай ички ва халқаро зиёрат туризми муҳитини яратиш, транспорт йўналишларини кенгайтириш, транспорт хизматлари сифатини ошириш, туризм маҳсулотларини кенг тарғиб қилиш, шунингдек, мамлакатимизнинг саёҳат ва дам олиш учун хавфсиз манзил сифатидаги имижини мустаҳкамлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 3 февралдаги “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги ПФ–6155-сон Фармонига мувофиқ Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қилиш учун харажатларнинг бир қисмини қайтариш тартиби жорий қилинаётганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Транспорт вазирлиги ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси (кейинги ўринларда – Қўмита):
а) “Uzbekistan Airports” АЖ ва “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ билан биргаликда:
бир ой муддатда ички ва зиёрат туризмини ривожлантириш доирасида Фарғона – Урганч – Фарғона, Термиз – Урганч – Термиз ҳамда Қарши – Урганч – Қарши авиарейсларини йўлга қўйиш ва Андижон – Хива – Андижон темир йўл қатнови сонини ошириш;
2021 йил 1 апрелга қадар Термиз – Қарши – Хива, Хива –Урганч – Нукус ва Термиз – Қарши – Самарқанд йўналишлари бўйича доимий темир йўл қатновини йўлга қўйиш чораларини кўрсин;
б) Молия вазирлиги билан биргаликда икки ҳафта муддатда Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қилиш учун харажатларнинг бир қисмини қайтариш тартибини ишлаб чиқиб, тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Бунда, мазкур банднинг “а” кичик бандида кўрсатилган авиарейсларни ва темир йўл қатновларини, шунингдек, Тошкент шаҳридан Бухоро, Нукус, Термиз ва Урганч шаҳарлари ҳамда Фарғона водийсига қатнов йўналишлари бўйича авиарейсларни субсидиялаш назарда тутилсин;
в) туроператорлар билан биргаликда субсидиялаш механизмини қўллаган ҳолда бошқа авиа ва темир йўл қатновларини йўлга қўйиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритиб борсин.
3. Қўмита, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Молия вазирлигининг қуйидаги имтиёз ва преференциялар муддатларини 2021 йил 31 декабрга қадар узайтириш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин:
а) туроператорлар, турагентлар, шунингдек, жойлаштириш воситалари учун фойда солиғи ставкасини белгиланган ставкага нисбатан 50 фоизга камайтириш;
б) камида 10 кишидан иборат хорижий туристик гуруҳлар
учун Ўзбекистон Республикасида тур ташкил этиш ва уларнинг жойлаштириш воситаларида камида беш кеча тунаб қолиши шарти билан туроператорларнинг авиа ва темир йўл чипталари бўйича харажатларини чипта нархининг 30 фоизи миқдорида қисман субсидиялаш;
в) туроператорлар, турагентлар ва туризм соҳасида меҳмонхона хизматлари (жойлаштириш хизматлари) кўрсатувчи субъектлар бўйича:
юридик шахслардан олинадиган ер солиғи ва юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқни тўлашдан озод қилиш;
улар томонидан тўланадиган ижтимоий солиқни камайтирилган ставкада 1 фоиз миқдорида белгилаш.
4. Қуйидагилар:
Ўзбекистон Республикасидаги йирик моддий маданий мерос объектларида ички туризм оқимларини шакллантириш режаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикасида туристлар оқимини шакллантириш ва улар учун зарур шарт-шароитларни яратиш чора-тадбирлари дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 2-иловага мувофиқ;
Хорижий мамлакатларда Ўзбекистон Республикасининг зиёрат туризми салоҳиятини манзилли тарғиб қилиш чора-тадбирлари режаси 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
5. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
Наврўз умумхалқ байрами, Мустақиллик куни ва Янги йил байрами ҳамда Рамазон ҳайити (Ийд ал-Фитр) ва Қурбон ҳайити (Ийд ал-Адҳа) диний байрамларини нишонлаш даврида қўшимча ва кўчириш ҳисобига ишланмайдиган кунлар уч кундан кам бўлмаган муддатга белгиланади;
ота-оналар, қариндошлар, қариялар ва устозлар билан биргаликда саёҳат қилишни назарда тутувчи беш иш кунидан кам бўлмаган “оилавий саёҳат таътили” тизими жорий қилинади. Бунда, “оилавий саёҳат таътили” йиллик асосий таътил ҳисобидан тақдим этилади ва жамоавий шартномаларга мувофиқ иш берувчининг розилиги билан амалга оширилади;
2021 йил 1 мартдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва Ўзбекистон Республикасида доимий яшовчи фуқаролиги бўлмаган шахслардан жойлаштириш воситасида, улар яшаган ҳар бир кун учун Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган миқдорда туристик (меҳмонхона) йиғим ундирилади. Бунда, туристик (меҳмонхона) йиғим ички туризмни тарғиб қилиш ва рағбатлантириш, туризм мавсуми паст бўлган даврда жойлаштириш воситаларининг бандлигини таъминлашга қаратилган чора-тадбирларни молиялаштиришга йўналтирилади;
хорижий авиакомпанияларнинг Индонезия, Бангладеш ва Малайзия мамлакатларидан хорижий туристларнинг Ўзбекистон Республикасига саёҳатларини ташкил этишга қаратилган ҳамда “Умра+” дастури доирасидаги Ўзбекистон Республикасига авиапарвозлари, қўниш ва учиш хавфсизлиги қоидаларидан ташқари, тўсқинликсиз амалга оширилади;
республиканинг туризм намойиши объектларини кенг тарғиб қилиш, фуқароларни бой табиий, маданий ва тарихий мерос объектлари билан таништириш ҳамда ички туризмни оммалаштиришга қаратилган (тижорат мақсадларни кўзламаган) ахборот маънавият ва маърифат масалаларига доир ахборотга тенглаштирилади.
6. 2021 йил 1 мартдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кирган кундан эътиборан 10 кунлик муддатга ўз ёки учинчи мамлакатга учиш авиачиптасини тақдим қилган Баҳрайн Қироллиги, Қатар Давлати, Қувайт Давлати, Уммон Султонлиги ва Хитой Халқ Республикасишу жумладан Хитой Халқ Республикасининг Гонконг ва Макао махсус маъмурий ҳудудлари фуқаролари учун визасиз режим белгилансин.
7. Транспорт-логистика масалаларини тезкор кўриб чиқиш бўйича идоралараро комиссия (кейинги ўринларда – Комиссия) таркиби 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Комиссияга қуйидаги ваколатлар берилсин:
хорижий ва маҳаллий авиакомпанияларнинг туризм ва инвестиция йўналишларида авиапарвозларни ташкил этиш ҳамда фаолиятини амалга ошириш чоғида юзага келадиган низоларни музокаралар ўтказиш йўли билан тезкорлик билан ҳал этиш;
авиапарвозларга рухсат олиш тизимини соддалаштириш, лоукостерларни жалб этиш, парвозлар географиясини “боғлаш” принципи орқали кенгайтиришга тўсқинлик қилувчи муаммоли масалаларни тезкор кўриб чиқиш ва уларни ҳал этиш;
“Очиқ осмон” режими жорий этилган барча аэропортларга янги авиа йўналишлар очиш бўйича хорижий компанияларни жалб этиш,
уларнинг лойиҳаларини ўз вақтида ва самарали амалга оширишга тўсқинлик қилувчи омилларни аниқлаш, уларни бартараф этиш;
аэропортларда қуруқликда хизмат кўрсатиш (ground handling) соҳасини такомиллаштириш, белгиланган нархларни қайта кўриб чиқиш ва мақбуллаштириш орқали инвестицияларни жалб қилиш;
ҳудудлараро йўналишли автотранспорт қатновларини кенгайтириш, янги қатновларни ташкил этиш, шунингдек, ушбу соҳадаги мавжуд муаммоларни тезкор ҳал қилиш чораларини кўриш;
темир йўл транспорти, шу жумладан темир йўл вагонлари
ва контейнерлар орқали ташиш тизимига тадбиркорлик субъектларини жалб қилиш тартибини такомиллаштириш, бу йўналишдаги муаммоларни тезкорлик билан ҳал қилиш.
8. Белгилансинки:
ҳар йили 1 июлга қадар Қўмита томонидан шакллантириладиган рўйхатга асосан туризм намойиши объектларига олиб борадиган йўллар қуриш ва таъмирлаш учун мақсадли давлат дастурларига киритилади;
2021 йил 31 декабрга қадар туроператорлар, турагентлар
ва жойлаштириш воситаларига нисбатан ташқи савдо операциялари бўйича муддати ўтган дебитор қарздорлик учун жарималар қўллаш тўхтатилади.
9. Қўмита, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Автомобиль йўллари қўмитаси
икки ой муддатда туризм объектларининг муҳандислик-коммуникация тармоқлари, коммунал ва йўл инфратузилмаларини яхшилаш, туризм инфратузилмаси ва ёндош инфратузилмани қуриш, реконструкция қилиш, кенгайтириш ва модернизация қилиш ишларини олиб бориш, маданий-кўнгилочар инфратузилмаларни ривожлантириш, маданий мерос объектларини реставрация, консервация қилиш ҳамда ободонлаштириш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш учун 1 триллион сўм миқдоридаги маблағларни Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳамда Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳисобидан тенг улушларда ажратишни назарда тутувчи чора-тадбирлар режасини тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Бунда, Қашқадарё вилояти ҳокимлиги ҳузурида бюджетдан ташқари Қашқадарё ҳудудида туризмни ривожлантириш жамғармасини ташкил этиш ва унга Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ҳисобидан, истисно тариқасида, 200 миллиард сўм ажратиш ва ушбу маблағлар йўналтириладиган мақсадлар назарда тутилсин.
10. Қўмита раисининг амалдаги ўринбосарлари сони доирасида зиёрат туризмини ривожлантириш бўйича раис ўринбосари лавозими жорий этилсин.
Қўмита ташкилий тузилмасида 2021 йилда режали қисқартирилиши кутилаётган штат бирликлари ҳисобидан 9 та штат бирлигидан иборат Зиёрат туризмини ривожлантириш департаменти ташкил этилсин.
11. Белгилансинки, 2021 йил 1 мартдан бошлаб Ташқи ишлар вазирлигининг масъул шахслари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоят, шаҳар ва туманлар ҳокимлари ички туризм оқимини ташкил қилиш ва хорижий сайёҳларни жалб қилиш бўйича прогноз кўрсаткичларининг бажарилишини таъминлаган тақдирда, уларга Қўмита таклифига мувофиқ мукофот тўланади, прогноз кўрсаткичлари бажарилиши таъминланмаган тақдирда эса, белгиланган тартибда интизомий жазо чоралари қўлланилади.
12. Вазирлар Маҳкамаси (А.Н.Арипов):
бир ой муддатда ички туризм оқимини ташкил қилиш ва хорижий сайёҳларни жалб қилишга оид 2021 йил бўйича асосий прогноз кўрсаткичларини ҳамда ички ва зиёрат туризмини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирларни тасдиқласин;
ҳар ой якуни бўйича тасдиқланган прогноз кўрсаткичлари юзасидан амалга оширилган ишлар бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот киритиб борсин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар
ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Транспорт вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда мазкур Фармонга 1 ва 3-иловалардаги объектларга олиб борувчи йўналишли автотранспорт қатнови тизими йўлга қўйилишини, шунингдек, ҳудуддаги аҳолининг бошқа ҳудудга саёҳат қилиши учун транспорт қатновлари ташкил қилинишини таъминласин.
13. Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда зиёрат туризми йўналишида тўғри тарғиботни йўлга қўйиш ва зиёрат объектлари ҳақида илмий асосланган маълумотларни тақдим этиш мақсадида, Зиёрат туризмини ривожлантиришни мувофиқлаштириш кенгаши ва унинг фаолиятини ташкил этиш юзасидан Ҳукумат қарорини қабул қилсин.
14. Қўмита, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб “Ипак йўли” туризм халқаро университетиТошкент давлат иқтисодиёт университети, Бухоро ва Термиз давлат университетларида “зиёрат туризми”, “транспорт логистикаси” ва “ижодий саноат” (creative industry) магистратура мутахассисликларида кадрлар тайёрлаш тизимини йўлга қўйиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
15. Пиллачилик ва қоракўлчиликни ривожлантириш қўмитаси, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Самарқанд вилояти ҳокимлиги 2021 йил 1 августга қадар қадимий ипак қоғози хомашё захирасини шакллантириш манбаи сифатида Имом Бухорий мажмуаси атрофидаги 64 гектар ер майдонида тут плантацияси ва Самарқанд ипак қоғозини ишлаб чиқариш бўйича “Ипакчилик шаҳарчаси” туристик мажмуасини ташкил этишни таъминласин.
16. Қўмита Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита, Фанлар Академияси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ўзбекистон халқаро ислом академияси ва Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази билан биргаликда уч ой муддатда буюк аллома ва уламоларимиз, айниқса, Имом Бухорийнинг бебаҳо меросини кенг кўламда оммалаштириш ва тарғиб қилиш мақсадида, индонез, бенгал, малай, турк, араб, ҳинд, урду, пушту ва бошқа хорижий тилларда “Имом Бухорий” зиёрат туризми йўлдош телеканалини, хорижий мамлакатларда унинг мухбирлари фаолият олиб боришини назарда тутган ҳолда ташкил этиш ва уни ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқиб, Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
17. Самарқанд вилояти ҳокимлиги Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита, Маданият вазирлиги, Фанлар академияси, Қурилиш вазирлиги ва Қўмита билан биргаликда икки ой муддатда Имом Мотуридий ёдгорлик мажмуасини зиёрат марказига айлантириш ҳамда атрофидаги 8 нафар буюк уламоларнинг қабрларини тиклаш ва ободонлаштириш ишлари концепциясини, уни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқиб, тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
18. Самарқанд вилояти ҳокимлиги Қўмита, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита, Маданият вазирлиги, Бадиий академия ва Молия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда Самарқанд шаҳрида ислом дини, минтақадаги мавжуд дин намояндалари мероси ва моддий маданий мерос объектларини
акс эттирувчи тематик хиёбонни яратиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
19. Бухоро вилояти ҳокимлиги Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита, Маданият вазирлиги ва Молия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда Бухоро шаҳрида ислом дини тарихи ва мусулмон оламида машҳур бўлган шахслар тўғрисида маълумот берувчи инновацион музейни қуриш ва уни ривожлантириш концепцияси бўйича таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
20. Қуйидагиларга:
Бош вазир ўринбосари – Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси А.А.Абдухакимов зиммасига – ички туризмни оммалаштириш ва зиёрат туризмини ривожлантириш, Дастур доирасида вазирлик ва идоралар томонидан амалга ошириладиган ишларнинг ўз вақтида ижро этилиши устидан тизимли мониторинг ўрнатиш;
ташқи ишлар вазири А.А.Камилов зиммасига – хорижий мамлакатларда республиканинг туризм салоҳиятини тизимли тарғиб қилиш, сайёҳлар оқимини кўпайтириш чораларини мувофиқлаштириш;
Ўзбекистон Республикасининг хорижий мамлакатлардаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари зиммасига – ушбу Фармонга 3-иловада белгиланган хорижий мамлакатларда зиёрат туризми салоҳиятини кенг тарғиб қилиш, улардан республикага авиарейсларни ташкил қилишга ҳар томонлама кўмаклашиш;
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита раиси А.Т.Ахмедов зиммасига – ушбу Фармонга 1 ва 3-иловаларда белгиланган туризм намойиши объектларидаги масъул раҳбар ва ходимларнинг хизмат ва сервис соҳасидаги билим ва кўникмаларини мунтазам ошириб бориш;
транспорт вазири вазифасини бажарувчи И.Р.Махкамов зиммасига – ушбу Фармонга 1 ва 3-иловаларда белгиланган туризм намойиши объектларига янги транспорт алоқаларини ўрнатиш, маҳаллий ва халқаро авиарейслар географиясини кенгайтириш ва ўз вақтида ташкил қилиш ҳамда “Очиқ осмон” режими жорий этилган барча аэропортларга янги авиа йўналишлар очиш;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари зиммасига – ушбу Фармонга
1 ва 3-иловаларда белгиланган туризм намойиши объектларида зарур инфратузилмани ўз вақтида барпо этиш ва ички туризм оқимини ташкил қилишга оид 2021 йил бўйича асосий прогноз кўрсаткичларини бажариш юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
21. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ва Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги мазкур Фармоннинг мақсад ва вазифаларини тушунтириш юзасидан оммавий ахборот воситаларида мақолалар ва тематик кўрсатувларни ташкил этсин.
22. Молия вазирлиги Қўмита билан биргаликда бир ой муддатда мазкур Фармоннинг 3-бандида белгиланган солиқ имтиёзлари муддатларини узайтиришни назарда тутувчи қонун лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
23. Қўмита манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда
икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
24. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига 5-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
25. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил
12 сентябрдаги “Хитой Халқ Республикаси, шу жумладан Хитой Халқ Республикасининг Гонконг махсус маъмурий ҳудуди фуқаролари учун Ўзбекистон Республикасига киришда визасиз режимни белгилаш тўғрисида”ги ПФ–5819-сон Фармони 2021 йил 1 мартдан бошлаб ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
26. Ушбу Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему развитию внутреннего и паломнического туризма в Республике Узбекистан
В целях диверсификации туристских продуктов и услуг, направленной на различные сегменты туристского рынка республики, дальнейшего повышения их конкурентоспособности, создания благоприятной и удобной внутренней и международной паломнической туристской среды, расширения транспортных маршрутов, повышения качества транспортных услуг, продвижения туристских продуктов, а также укрепления имиджа нашей страны как безопасного места для путешествий и отдыха:
1. Принять к сведению, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2021 года № УП–6155 «О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения» внедряется порядок возмещения части затрат расходов
на путешествия по Узбекистану.
2. Министерству транспорта и Государственному комитету по развитию туризма (далее – Комитет):
а) совместно с АО «Uzbekistan Airports» и АО «Узбекистон темир йуллари» принять меры:
в месячный срок по запуску авиарейсов Фергана–Ургенч–ФерганаТермез–Ургенч–Термез и Карши–Ургенч–Карши, а также увеличению количества железнодорожных сообщений Андижан–Хива–Андижан в рамках развития внутреннего и паломнического туризма;
до 1 апреля 2021 года по запуску регулярных железнодорожных сообщений по направлениям Термез–Карши–Хива, Хива–Ургенч–Нукус и Термез–Карши–Самарканд;
б) совместно с Министерством финансов в двухнедельный срок обеспечить разработку порядка возмещения части затрат расходов
на путешествия по Узбекистану и внесение в Кабинет Министров для утверждения.
При этом предусмотреть субсидирование авиарейсов и железнодорожных сообщений, указанных в подпункте «а» настоящего пункта, а также авиарейсов по направлениям из города Ташкент в города Бухару, Нукус, Термез и Ургенч и в Ферганскую долину;
в) совместно с туроператорами обеспечивать внесение в Кабинет Министров предложений по запуску других авиа- и железнодорожных сообщений с применением механизма субсидирования.
3. Одобрить предложения Комитета, Министерства экономического развития и сокращения бедности и Министерства финансов о продлении до 31 декабря 2021 года срока действия следующих льгот и преференций:
а) снижение ставки налога на прибыль на 50 процентов от установленных ставок для туроператоров, турагентов, а также средств размещения;
б) частичное субсидирование расходов туроператоров на авиа- и железнодорожные билеты в размере 30 процентов от их стоимости при условии организации тура в Республику Узбекистан для иностранных туристских групп численностью не менее 10 человек и их пребывания
не менее пяти ночевок в средствах размещения;
в) для туроператоров, турагентов и субъектов сферы туризма, оказывающих гостиничные услуги (услуги по размещению):
освобождение от уплаты земельного налога с юридических лиц и налога на имущество юридических лиц;
установление уплаты ими социального налога по сниженной ставке в размере 1 процента.
4. Утвердить:
План формирования потоков внутреннего туризма на крупных объектах материального культурного наследия Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
Программу мер по формированию туристического потока и созданию для туристов благоприятных условий в Республике Узбекистан (далее – Программа) согласно приложению № 2;
План мер по адресному продвижению потенциала паломнического туризма Республики Узбекистан в зарубежных странах согласно приложению № 3.
5. Установить порядок, в соответствии с которым:
в период празднования всенародного праздника Навруз, Дня независимости и Нового года, а также религиозных праздников «Рамазон хайит» (Ийд-ал-Фитр) и «Курбан хайит» (Ийд-ал-Адха) устанавливается не менее трех нерабочих дней за счет дополнительных и переносимых нерабочих дней;
вводится система «отпуск для семейных путешествий» продолжительностью не менее пяти рабочих дней, предусматривающая путешествие с родителями, родственниками, пожилыми людьми и наставниками. При этом «отпуск для семейного путешествия» предоставляется за счет ежегодного основного отпуска с согласия работодателя и в соответствии с коллективными договорами;
с 1 марта 2021 года для граждан Республики Узбекистан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Узбекистан, вводится туристский (гостиничный) сбор, за каждый день их пребывания в средствах размещения в размере, устанавливаемом Кабинетом Министров. При этом средства, поступающие от оплаты туристского (гостиничного) сбора, направляются на финансирование мероприятий по продвижению и стимулированию внутреннего туризма, обеспечению загруженности средств размещения в период низкого туристского сезона;
полеты иностранных авиакомпаний в Республику Узбекистан, предусматривающие организацию путешествий иностранных туристов из Индонезии, Бангладеш и Малайзии в Республику Узбекистан, а также в рамках программы «Умра+», осуществляются беспрепятственно,
за исключением правил безопасности взлета и посадки;
информация, направленная на широкое продвижение туристских объектов республики, знакомство граждан с объектами богатого природного, культурного и исторического наследия и продвижение внутреннего туризма (в некоммерческих целях), приравнивается к информации по вопросам духовности и просветительства.
6. Установить с 1 марта 2021 года безвизовый режим сроком на 10 дней со дня въезда на территорию Республики Узбекистан
для граждан Королевства Бахрейн, Государства Катар, Государства Кувейт, Султаната Оман и Китайской Народной Республики, включая специальные административные районы Гонконг и Макао Китайской Народной Республики, при условии представления авиабилетов по вылету в свою или в третью страну.
7. Утвердить состав Межведомственной комиссии по оперативному рассмотрению вопросов транспорта и логистики (далее – Комиссия) согласно приложению № 4.
Предоставить Комиссии следующие полномочия:
оперативное урегулирование споров, возникающих при осуществлении деятельности и организации полетов зарубежными и местными авиакомпаниями по направлениям туризма и инвестиций, путем проведения переговоров;
оперативное рассмотрение и решение проблемных вопросов по либерализации системы получения разрешений на полеты, привлечению лоукостеров, расширению географии полетов по принципу «увязки»;
привлечение иностранных компаний для открытия новых авиарейсов во всех аэропортах, в которых введен режим «Открытое небо», выявление и устранение факторов, препятствующих своевременной и эффективной реализации их проектов;
привлечение инвестиций путем улучшения наземного обслуживания в аэропортах (ground handling), пересмотр установленных цен и их оптимизация;
расширение автотранспортных сообщений по межрегиональным направлениям, организация новых сообщений, а также принятие мер по оперативному решению существующих проблем в данной сфере;
совершенствование порядка привлечения субъектов предпринимательства к системе перевозок посредством железнодорожного транспорта, в том числе вагонами и контейнерами, оперативное решение проблем в данном направлении.
8. Установить, что:
ежегодно до 1 июля дороги, ведущие к туристским объектам, включаются в государственные целевые программы для их ремонта
и строительства согласно перечню, формируемому Комитетом;
до 31 декабря 2021 года приостанавливается применение штрафов за просроченную дебиторскую задолженность по внешнеторговым операциям в отношении туроператоров, турагентов и средств
размещения.
9. Комитету, Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов и Комитету по автомобильным дорогам в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров для утверждения план мероприятий, предусматривающий выделение в равных долях за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан и Фонда реконструкции и развития 1 триллиона сумов на реализацию проектов по улучшению инженерно-коммуникационных сетей, коммунальной и дорожной инфраструктуры туристических объектов, осуществлению работ
по строительству, реконструкции, расширению и модернизации туристской и сопутствующей инфраструктуры, развитию культурно-развлекательной инфраструктуры, реставрации, консервации и благоустройству объектов культурного наследия.
При этом предусмотреть создание внебюджетного фонда развития туризма в Кашкадарьинском регионе при хокимияте Кашкадарьинской области и выделение ему в порядке исключения из средств Фонда реконструкции и развития 200 миллиардов сумов, а также цели, на которые направляются данные средства.
10. Ввести в пределах установленного количества заместителей председателя Комитета должность заместителя председателя по развитию паломнического туризма.
Образовать в организационной структуре Комитета Департамент по развитию паломнического туризма в составе 9 штатных единиц за счет планового сокращения штатных единиц в 2021 году.
11. Установить, что с 1 марта 2021 года должностным лицам Министерства иностранных дел, председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей, городов и районов при выполнении прогнозных показателей по организации потока внутреннего туризма и привлечению иностранных туристов выплачиваются премиальные, а при невыполнении прогнозных показателей применяются дисциплинарные меры в установленном порядке.
12. Кабинету Министров (Арипов А.Н.):
в месячный срок утвердить основные прогнозные показатели по организации потока внутреннего туризма и привлечению иностранных туристов на 2021 год, а также дополнительный план мероприятий по развитию внутреннего и паломнического туризма;
по итогам каждого месяца представлять Президенту Республики Узбекистан информацию о проделанной работе по утвержденным прогнозным показателям.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством транспорта
в трехмесячный срок обеспечить создание системы автотранспортных сообщений по направлениям, ведущим к объектам согласно приложениям №№ 1 и 3 к настоящему Указу, а также организацию транспортных сообщений для путешествий населения одного региона в другой.
13. Кабинету Министров в месячный срок в целях обеспечения разъяснений в направлениях паломнического туризма и предоставления научно обоснованной информации об объектах паломничества принять решение Правительства о создании Координационного совета по развитию паломнического туризма и организации его деятельности.
14. Одобрить предложения Комитета, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства занятости
и трудовых отношений и Министерства экономического развития и сокращения бедности о создании с 2021/2022 учебного года системы подготовки кадров по специальностям магистратуры в Международном университете туризма «Шелковый путь»Ташкентском государственном экономическом университете, Бухарском и Термезском государственных университетах по направлениям «паломнический туризм», «транспортная логистика» и «творческая индустрия» (creative industry).
15. Комитету по развитию шелководства и каракулеводства, Министерству сельского хозяйства, хокимияту Самаркандской области в срок до 1 августа 2021 года обеспечить создание на площади 64 гектаров вокруг комплекса Имама Бухари тутовой плантации как источника формирования запасов сырья для изготовления древней шелковой бумаги и туристического комплекса «городок Шелководства» по производству Самаркандской шелковой бумаги.
16. Комитету совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана, Комитетом по делам религий при Кабинете Министров, Академией наук, Министерством высшего и среднего специального образования, Международной исламской академией Узбекистана и Международным научно-исследовательским центром Имама Бухари в трехмесячный срок в целях широкой популяризации и продвижения бесценного наследия великих ученых и деятелей, особенно Имама Бухари, разработать и внести в Кабинет Министров концепцию по созданию и развитию спутникового телеканала паломнического туризма «Имам Бухари», вещающего
на индонезийском, бенгальском, малайском, турецком, арабском языках, языках хинди, урду, пушту и других, предусмотрев осуществление деятельности корреспондентов телеканала
в зарубежных странах.
17. Хокимияту Самаркандской области совместно с Комитетом по делам религий при Кабинете Министров, Министерством культуры, Академией наук, Министерством строительства и Комитетом в двухмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров концепцию по превращению мемориального комплекса Имама Мотуриди в центр паломничества, а также реставрации
и благоустройству мест захоронения 8 великих ученых в окрестностях комплекса и «дорожную карту» по ее реализации.
18. Хокимияту Самаркандской области совместно с Комитетом, Комитетом по делам религий при Кабинете Министров, Министерством культуры, Академией художеств и Министерством финансов в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложение о создании тематического парка в городе Самарканде, отражающего наследие ислама, наследие представителей существующих в регионе религий и объектов культурного наследия.
19. Хокимияту Бухарской области совместно с Комитетом по делам религий при Кабинете Министров, Министерством культуры
и Министерством финансов в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения по концепции строительства и развития Инновационного музея исламской истории и известных деятелей мусульманского мира в городе Бухаре.
20. Возложить персональную ответственность на:
заместителя Премьер-министра – председателя Государственного комитета по развитию туризма Абдухакимова А.А. – за популяризацию внутреннего туризма и развитие паломнического туризма, налаживание систематического мониторинга за своевременностью выполнения работ, проводимых министерствами и ведомствами в рамках Программы;
министра иностранных дел Камилова А.А. – за систематическое продвижение туристического потенциала страны в зарубежных странах, координацию мер по увеличению потока туристов;
глав дипломатических представительств Республики Узбекистан в зарубежных странах – за широкую пропаганду в зарубежных странах согласно приложению № 3 к настоящему Указу потенциала паломнического туризма, оказание всестороннего содействия в организации авиарейсов в республику;
председателя Комитета по делам религий при Кабинете Министров Ахмедова А.Т. – за постоянное повышение знаний и навыков в области обслуживания и сервиса ответственных руководителей и сотрудников объектов паломнического туризма согласно приложениям
№№ 1 и 3 к настоящему Указу;
исполняющего обязанности министра транспорта Махкамова И.Р. – за создание новых транспортных связей с объектами туристского показа, указанными в приложениях № № 1 и 3 к настоящему Указу, расширение географии внутренних и международных рейсов
и их своевременную организацию, открытие новых авианаправлений ко всем аэропортам, в которых введен режим «Открытое небо»;
председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за своевременную организацию необходимой инфраструктуры в объектах туристского показа согласно приложениям №№ 1 и 3 к настоящему Указу и выполнение основных прогнозных показателей по организации потока внутреннего туризма
на 2021 год.
21. Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Национальному информационному агентству Узбекистана организовать в средствах массовой информации публикацию статей и выпуск тематических передач по разъяснению целей и задач настоящего Указа.
22. Министерству финансов совместно с Комитетом в месячный срок внести проект закона по продлению налоговых льгот, указанных
в пункте 3 настоящего Указа, в Кабинет Министров.
23. Комитету совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения о внесении изменений и дополнений в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
24. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 5.
25. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Узбекистан от 12 сентября 2019 года № УП–5819 «Об установлении безвизового режима въезда в Республику Узбекистан для граждан Китайской Народной Республики, включая Специальный административный район Гонконг Китайской Народной Республики» с 1 марта 2021 года.
26. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.