Ўзбекистон ва Афғонистон темир йўл маъмуриятлари ўртасидаги ҳамкорлик истиқболлари
Ўзбекистон Республикаси Президентининг доимий равишда қўшни мамлакатлар билан яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш йўлида олиб бораётган оқилона сиёсатининг самараси ўлароқ 2025 йил 21-23 январь кунлари Тошкент шаҳрида Афғонистон Жамоат ишлар вазирининг темир йўл масалалари бўйича ўринбосари М.И. Соҳибзода бошчилигидаги делегация билан самарали учрашувлар ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири И.Маҳкамов бошчилигида ўтказилган учрашувда афғон томони билан трансафғон темир йўл қурилиш лойиҳасини амалга оширишни жадаллаштириш юзасидан фикр алмашилди ва томонлар келгуси ишларни ташкил этиш бўйича келишиб олдилар.
Шу билан бирга, икки давлат темир йўл маъмуриятлари ўртасида фаол ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш мақсадида "Ҳайратон – Мозори-Шариф" темир йўлидан фойдаланиш ва унга хизмат кўрсатиш бўйича шартномани узайтириш юзасидан келишувга эришилди.
Бунда “Ўзбекистон темир йўллари” АЖнинг “Согдиана транс” МЧЖ “Ҳайратон – Мозори-Шариф” темир йўлига хизмат кўрсатувчи оператор сифатида сақланиб қолади.

Перспективы сотрудничества между железнодорожными администрациями Узбекистана и Афганистана
В результате мудрой политики Президента Республики Узбекистан по укреплению добрососедских отношений с соседними странами, 21-23 января 2025 года в Ташкенте организована встреча с делегацией Афганистана во главе заместителя министра общественных работ по вопросам железной дороги М.И. Сохибзода.
На встрече с министром транспорта Республики Узбекистан И.Махкамовым стороны обменялись мнениями с афганской стороной по ускорению реализации проекта строительства Трансафганской железной дороги и договорились о совместной организации дальнейших работ.
Вместе с этим, в целях дальнейшего укрепления активного сотрудничества между железнодорожными администрациями двух стран достигнута договоренность о продлении контракта на эксплуатацию и обслуживание железной дороги “Хайратон – Мазари-Шариф”.
При этом ООО «Согдиана транс» АО «Узбекские железные дороги» останется оператором, обслуживающим железнодорожную линию «Хайратон – Мозори-Шариф».