Ўзбекистон ва Эрон ўртасида мунтазам парвозларнинг тикланиши
9 декабрь куни Эроннинг «Zagros Airlines» авиакомпанияси “Теҳрон-Тошкент-Теҳрон” йўналишида мунтазам парвозларни амалга оширишни бошлайди.
Дастлабки босқичда Эрон авиакомпанияси мазкур йўналишда парвозларни ҳафтасига бир марта бажаради. Кейинчалик эса парвозлар частотаси ҳафтасига икки мартага етказилиши режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йил ноябрь ойида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Эрон Ислом Республикаси авиация маъмуриятининг «Zagros Airlines» авиакомпаниясини мунтазам парвозларни бажарувчи авиакорхона сифатида тайинлаш тўғрисидаги хабарномасига, шунингдек, 2001 йил 17 августдаги Ҳаво қатнови тўғрисидаги икки томонлама битим доирасида тақдим этилган зарур ҳужжатларга мувофиқ, “Теҳрон-Тошкент-Теҳрон” йўналишида мунтазам парвозларни амалга ошириш учун эрон авиакомпаниясига эксплуатация рухсатномаси берилган.
Ўзбекистон Республикаси ва Эрон Ислом Республикаси ўртасида мунтазам парвозларнинг тикланиши икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ва сайёҳлик соҳаларидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга туртки беради.

Возобновление регулярных рейсв между Узбекистаном и Ираном
На первом этапе авиакомпания выполняет свои рейсы один раз в неделю. В дальнейшем планируется увеличить частоту полетов два раза в неделю.
Отметим, что в ноябре 2019 года Министерство транспорта Республики Узбекистан выпустило уведомление авиакомпании Исламская Республика Иран о назначении авиакомпании "Zagros Airlines" в качестве регулярной авиакомпании, а также 17 августа 2001 года согласно необходимым документам, представленным в рамках двустороннего соглашения, иранской авиакомпании было предоставлено разрешение на выполнение регулярных рейсов по маршруту Тегеран-Ташкент-Тегеран.
Возобновление регулярных рейсов между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Иран придаст импульс дальнейшему развитию сотрудничества между двумя странами в торгово-экономической, культурно-гуманитарной и туристической сферах.