Ўзбекистон ва Иордания авиация маъмуриятлари ўртасида Англашув меморандуми имзоланди
Малайзиянинг Куала-Лумпур шаҳрида бўлиб ўтаётган ИCАОнинг ICAN-2024 тадбирида Ўзбекистон делегациянинг навбатдаги музокаралари Иордания билан бўлиб ўтди.
Иордания Ўзбекистон учун мутлақо янги йўналиш бўлиб, шу кунга қадар икки мамлакат ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар амалга оширилмаган. Бироқ, Истанбул ва Дубай шаҳарлари орқали 2023 йил давомида 1500 дан ортиқ, 2024 йилнинг 9 ойи давомида 1200 дан ортиқ Иордания фуқаролари Ўзбекистонга кириб келган бўлса, 2023 йил давомида 2000 дан ортиқ, 2024 йилнинг 9 ойи давомида 3000 га яқин Ўзбекистон фуқаролари турли хил мақсадларда Иорданияга ташриф буюрган.
Иордания авиацияси маъмурияти билан ўтказилган музокаралар чоғида Ҳаво қатнови тўғрисида икки томонлама ҳукуматлараро битимда авиакомпаниялар сонига қўйилган чекловларни олиб ташлашни назарда тутувчи ўзгартириш ҳамда парвозлар хавфсизлигига оид қўшимчалар киритиш бўйича Баённома парафир қилинди ва икки давлат авиация маъмуриятлари ўртасида Англашув меморандуми имзоланди.
Ушбу эришилган келишув натижасида Иордания ва Ўзбекистон ўртасида икки томонлама туризмни ривожлантириш, Ўзбекистон фуқаролари Иорданияга ташриф буюрганда қадимий Шарқий Рим давридан қолган тарихий обидалар билан танишиши учун янги туристик маршрутларни йўлга қўйиш, шунингдек, Иорданияликларни “Зиёрат туризми” доирасида Ўзбекистонга жалб этиш мақсадида Туризм қўмитасига кўмаклашиш ва амалий ёрдам бериш учун замин яратилди.

Подписан меморандум о Взаимопонимании между авиационными властями Узбекистана и Иордании
Очередные переговоры делегации Узбекистана с Иорданией состоялись на мероприятии ИКАО ICAN-2024, проходящем в Куала-Лумпуре.
Иордания - совершенно новое направление для Узбекистана, прямые авиарейсы между двумя странами до сих пор не осуществлялось. Однако, в течение 2023 года через Стамбул и Дубай в Узбекистан въехало более 1500 граждан Иордании, а за 9 месяцев 2024 года - более 1200 граждан Иордании, и в течение 2023 года - более 2000 граждан, а за 9 месяцев 2024 года - около 3000 граждан Узбекистана посетили Иорданию с разными целями.
В ходе переговоров с авиационной администрацией Иордании был парафирован Протокол о внесении изменений и дополнений по безопасности полетов, предусматривающих снятие ограничений на количество авиакомпаний в двустороннем межправительственном соглашении о воздушном сообщении, и подписан Меморандум о взаимопонимании между авиационными администрациями двух стран.
В результате достигнутого соглашения создана почва для развития двустороннего туризма между Иорданией и Узбекистаном, налаживания новых туристических маршрутов для ознакомления граждан Узбекистана с историческими памятниками древнего Восточного Рима при посещении Иордании, а также оказания содействия и практической помощи Комитету по туризму в целях привлечения иорданцев в Узбекистан в рамках "Паломнического туризма."