Ўзбекистон ва Қозоғистон Евросиё фуқаро авиацияси конференциясини ташкил этиш ташаббуси тўғрисидаги ҳужжатни имзолади
12.09.2024 4732 Yangiliklar
10 сентябрь куни “Ўзавиация” агентлиги ва “Қозоғистон Авиация маъмурияти” АЖ раҳбарлари ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда Арманистон, Грузия, Қозоғистон, Қирғизистон, Мўғулистон, Молдова, Тожикистон ва Ўзбекистон иштирокида “Евросиё Фуқаро Авиацияси Конференцияси”ни (EACAC - EuraAsian Civil Aviation Conference) ташкил этиш бўйича қўшма ташаббус, шунингдек, парвозлар хавфсизлиги масалалари бўйича идоралар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Дастлабки босқичда EACAC норасмий идоралараро техник ташкилот бўлиб, авиация маъмуриятлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликнинг келажакдаги концепциясини муҳокама қилиш, қўшма қарорлар қабул қилиш ва умумий консенсусга келиш имконини беради. EACAC халқаро майдондаги мавқеимизни мустаҳкамлаш ва фуқаро авиацияси соҳасида қўшма давлатлараро ташаббуслар учун асос яратишда маслаҳат платформасини вазифасини бажаради.
Учрашув якунлари бўйича томонлар Евросиё фуқаро авиацияси конференциясини EACAC ташкил этиш ташаббуси тўғрисидаги ҳужжатни имзоладилар.

Узбекистан и Казахстан подписали документ о совместной инициативе по организации Евразийской конференции гражданской авиации
12.09.2024 4729 Yangiliklar
10 сентября состоялась встреча руководителей Агентства "Узавиация" и АО "Авиационная администрация Казахстана." На встрече была озвучена совместная инициатива по организации "Евразийской конференции гражданской авиации" (EuraAsian Civil Aviation Conference – ЕАСАС) с участием Армении, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Монголии, Молдовы, Таджикистана и Узбекистана, актуальные вопросы укрепления сотрудничества между ведомствами по вопросам обеспечения безопасности полетов.
На первоначальном этапе ЕАСАС будет являться неформальной межведомственной технической организацией, что позволит более оперативно обсуждать будущую концепцию и схему взаимодействия между авиационными властями, гибко принимать совместные решения, приходить к общему консенсусу. ЕАСАС создаст консультативную платформу для укрепления наших позиций на международной арене и заложит основу для совместных межгосударственных инициатив в области гражданской авиации.
По итогам встречи стороны подписали документ об инициативе по организации Евразийской конференции гражданской авиации EACAC.