Ўзбекистон ва Туркманистон аэронавигация хизматлари соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантиради
“Ўзаэронавигация” Маркази ДУК ва Туркманистон аэронавигация хизмати вакиллари ўртасида узоқ муддатли ва самарали ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда ҳар икки томон делегациялари аэронавигация хавфсизлиги, ҳаво йўналишларини оптималлаштириш ва ҳаво ҳаракатини бошқаришда замонавий технологияларни жорий этиш билан боғлиқ масалаларни муҳокама этишди.
Шунингдек, Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида ҳаво қатновини янада оптималлаштириш ва икки давлат ҳаво ҳудуди сиғимини ошириш имконини берувчи янги ҳаво йўналишларини очиш имкониятлари муҳокама қилинган асосий масалалардан бири бўлди.
Мазкур учрашув стратегик ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ҳаводаги ҳаракатни бошқариш бўйича ўзаро илғор тажриба алмашиш йўлидаги муҳим қадам бўлди.

Узбекистан и Туркменистан будут развивать сотрудничество в сфере аэронавигационных услуг
Состоялась встреча представителей ГУП "Узаэронавигация" и Аэронавигационной службы Туркменистана, направленная на развитие долгосрочного и плодотворного сотрудничества.
На встрече делегации обеих сторон обсудили вопросы, связанные с аэронавигационной безопасностью, оптимизацией воздушного сообщения и внедрением современных технологий в управление воздушным движением.
Также одним из основных вопросов, обсуждавшихся, стали возможности дальнейшей оптимизации воздушного сообщения между Узбекистаном и Туркменистаном и открытия новых воздушных маршрутов, позволяющих увеличить пропускную способность воздушного пространства двух стран.
Данная встреча стала важным шагом на пути укрепления стратегического сотрудничества и обмена передовым опытом по управлению воздушным движением.