Ўзбекистон ва Туркманистон Президентлари телефон орқали мулоқот қилдилар
Бугун, 6 май куни, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шерикликка асосланган кўп қиррали Ўзбекистон-Туркманистон муносабатларининг жорий ҳолати ва уларни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Давлат раҳбарлари савдо, энергетика, транспорт ва транзит, саноат ва қишлоқ хўжалиги соҳаларидаги амалий ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётгани ва самарали идоралараро алоқалар йўлга қўйилганини мамнуният билан қайд этдилар.
Ҳамкорликка оид устувор лойиҳаларни, шу жумладан икки томонлама Ҳукуматлараро комиссия фаолияти доирасида илгари суриш мақсадида биргаликдаги саъй-ҳаракатларни фаол давом эттиришга келишиб олинди.
Мулоқотда, шунингдек, мамлакатимизда Сардоба сув омборидаги фавқулодда вазият оқибатларини бартараф этиш билан боғлиқ масалаларга тўхталиб ўтилди.
Коронавирус инфекциясининг тарқалиши билан боғлиқ эпидемиологик вазият хусусида ҳам фикр алмашилди.
Ушбу хавфли касалликнинг олдини олиш, шунингдек, бугунги мураккаб даврда миллий иқтисодиёт ва аҳолини қўллаб-қувватлаш борасида биродар мамлакатларимизда кўрилаётган чоралар тўлиқ қўллаб-қувватланди.
Президентлар тегишли вазирлик ва идораларга вирусга қарши самарали курашни ташкил этиш масалаларида ўзаро мувофиқлашув ва ҳамкорликни кучайтириш бўйича топшириқ бердилар.
Ўзбекистон ва Туркманистон етакчилари халқаро сиёсат ва минтақавий ҳамкорликка оид қатор долзарб масалаларни ҳам кўриб чиқдилар.

Президенты Узбекистана и Туркменистана провели телефонный разговор
Сегодня, 6 мая, состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В ходе беседы обсуждены текущее состояние и перспективы расширения узбекско-туркменских многоплановых отношений, основанных на принципах дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Лидеры с удовлетворением отметили положительную динамику развития практического взаимодействия и продуктивные межведомственные контакты в сферах торговли, энергетики, транспорта и транзитных перевозок, промышленности и сельского хозяйства.
Достигнута договоренность о продолжении активной совместной работы с целью продвижения приоритетных проектов сотрудничества, в том числе в рамках деятельности двусторонней Межправительственной комиссии.
В ходе телефонного разговора были затронуты вопросы, связанные с ликвидацией в нашей стране последствий чрезвычайной ситуации на Сардобинском водохранилище.
Главы государств также обменялись мнениями об эпидемиологической ситуации в связи с распространением коронавирусной инфекции.
Выражена полная взаимная поддержка реализуемым в двух братских странах мерам по профилактике опасного заболевания, а также по поддержке национальной экономики и населения в этот сложный период.
Президенты поручили соответствующим министерствам и ведомствам усилить координацию и взаимодействие в вопросах организации эффективной борьбы с пандемией.
Лидеры Узбекистана и Туркменистана также рассмотрели ряд актуальных вопросов международной политики и регионального сотрудничества.