Ўзбекистон ва Венгрия ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновлар йўлга қўйилди
Бугун икки давлат ўртасидаги алоқа, уларни ажратиб турадиган 4000 км дан ортиқ масофага қарамай, янада яқинроқ ва аҳамиятли бўлиб бормоқда.
Хусусан, 20 август кунидан эътиборан Ўзбекистон ва Венгрия пойтахтлари ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларнинг йўлга қўйилиши бунинг яққол мисоли бўла олади.
Тошкент – Будапешт йўналишида амалга оширилган илк парвозда йўловчилар билан бир қаторда Ўзбекистон авиация маъмурияти вакилларидан иборат делегация Венгрияга ташриф буюрди.
Ференц Лист номидаги халқаро аэропортда илк рейс тантанали равишда кутиб олинди. Ташриф давомида Венгрия фуқаро авиация бошқармаси бош директори Мате Лоуингер билан музокаралар бўлиб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, Тошкент – Будапешт ўртасидаги мунтазам авиақатновлар “Qanot sharq” авиакомпанияси томонидан ҳафтада бир маротаба амалга оширилади. Рейслар Airbus A-320 ҳаво кемасида бажарилади.

Между Узбекистаном и Венгрией налажено прямое авиасообщение
Сегодня связь между двумя странами становится все ближе и значительнее, несмотря на расстояние более 4000 км, разделяющее их.
В частности, с 20 августа налажено прямое авиасообщение между столицами Узбекистана и Венгрии.
На первом рейсе Ташкент – Будапешт Венгрию вместе с пассажирами посетила делегация из узбекской авиационной администрации.
Первый рейс был торжественно встречен в международном аэропорту имени Ференца Листа. Во время визита состоялись переговоры с Мате Луингером, генеральным директором венгерского управления гражданской авиации.
Напомним, регулярные авиарейсы Ташкент – Будапешт осуществляет авиакомпания “Qanot sharq” один раз в неделю на Airbus A-320.