Ўзбекистон юк машиналарини Грузия-Туркия чегараси орқали ўтказиш тикланди
Коронавирус тарқалишини камайтириш борасида кўрилаётган шошилинч чоралар сабабли Туркия ҳудудига миллий юк ташувчиларимизнинг кириши чекланган эди.
Мазкур масалани ҳал этиш борасида Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирлиги Туркия ва Грузиянинг масъул вазирлик ва идоралари билан музокаралар олиб борди. Музокаралар якунида ушбу масла ижобий ҳал этилди.
Туркия томонидан олинган маълумотга кўра ўзбекистонлик автоташувчилар Туркия ҳудудига Ўзбекистондан чиққан кунларидан бошлаб 14 кунлик муддат тугаганидан кейин киритилади.
Туркия Божхона идораси ва Савдо вазирлиги 2020-йил 30-март кечасидан бошлаб Ўзбекистон юк ташувчи транспорт воситаларини киритиш тикланганлигини тасдиқлади.  Бугунга қадар Грузия-Туркия чегарасини 50 дан ортиқ юк транспортлари кесиб ўтди.
Ўзбекистоннинг Анқара ва Боку шаҳарларидаги элчихоналари вазиятни назоратга олган,  давлатлараро чегарада 14 кунлик муддат тугашини кутаётган ўзбекистонлик ҳайдовчилар билан алоқада бўлиб турибди.
Хорижий давлатлар ҳудудида бўлиб турган Ўзбекистон фуқароларига зарур ҳолатларда мамлакатимизнинг чет элдаги элчихоналари ва консуллик муассасалари ҳузурида ташкил этилган оператив штабларга мурожаат қилишлари мумкинлигини эслатиб ўтамиз.

Турция возобновила пропуск грузовых транспортных средств Узбекистана через грузино-турецкую границу
В связи с распространением в ряде СМИ и социальных сетях информации о задержке грузовых транспортных средств Узбекистана на грузино-турецкой границе сообщаем, что в соответствии с неотложными мерами по уменьшению распространения коронавируса, въезд грузовиков национальных перевозчиков на территорию Турции был ограничен.
По итогам переговоров с ответственными министерствами и ведомствами Турции и Грузии данный вопрос решен положительно. Согласно информации турецкой стороны, узбекские автоперевозчики могут въезжать на территорию Турции по истечению 14-дневного срока с даты выезда из Узбекистана.
Таможенное ведомство и Министерство торговли Турции подтвердили возобновление пропуска с ночи 30 марта 2020 года грузовых транспортных средств Узбекистана. На сегодняшний день грузино-турецкую границу пресекли свыше 50 грузовиков.
Ситуация находится на контроле посольств Узбекистана в гг.Анкаре и Баку, которые поддерживают связь с водителями – гражданами Узбекистана, находящимися на межгосударственной границе в ожидание истечении 14-дневного срока.
Напоминаем, что граждане Узбекистана, находящиеся на территории зарубежных стран, в необходимых случаях, могут обратиться в оперативные штабы, созданные при посольствах и консульских учреждениях Узбекистана за рубежом.