Ўзбекистон юкларини Поти ва Батуми портлари орқали узлуксиз ташувларини таъминлаш чоралари кўрилмоқда
20.02.2023 6548 Yangiliklar
Жорий йилнинг 15–17 февраль кунлари Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов бошчилигидаги Ишчи гуруҳнинг Грузияга ташрифи давомида мамлакат Иқтисодиёт ва барқарор ривожланиш вазирлиги, “Грузия темир йўллари” АЖ, Поти ва Батуми портлари раҳбарияти, портдаги хусусий терминал вакиллари билан учрашувлар ўтказдилди.
Грузиянинг Иқтисодиёт ва барқарор ривожланиш вазири ўринбосари Гурам Гурамишвили билан бўлиб ўтган учрашувда Ўзбекистоннинг экспорт ва импорт юкларини Грузия портлари орқали Европа ва Америка қитъаси давлатларига ташувларини узлуксиз ташкил этиш масалалари муҳокама этилди.
Учрашувда шунингдек, юк ташувлар харажатини ва муддатини қисқартириш, тариф имтиёзларни кенгайтириш билан боғлиқ жиҳатлар кўриб чиқилди.
Томонлар Поти ва Батуми портлари инфратузилмасидан самарали фойдаланиш юзасидан фикр алмашди. Учрашувларда муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида томонлар келгусида амалга ошириладиган вазифаларни белгилаб олди.

Принимаются меры по обеспечению непрерывных перевозок грузов Узбекистана через порты Поти и Батуми
В ходе визита Рабочей группы во главе с заместителем министра транспорта Абдусаматом Муминовым в Грузию 15-17 февраля текущего года проведены встречи с руководством Министерства экономики и устойчивого развития Грузии, АО «Железные дороги Грузии», портов Поти и Батуми, представителями частного терминала порта.
В частности, на встрече с заместителем министра экономики и устойчивого развития Грузии Гурамом Гурамишвили обсуждены вопросы организации непрерывной перевозки экспортных и импортных товаров Узбекистана в страны Европы и Америки через порты Грузии.
На встрече также рассмотрены аспекты сокращения стоимости и сроков грузоперевозок, расширения тарифных преференций.
Вместе с тем, стороны обменялись мнениями по эффективному использованию инфраструктуры портов Поти и Батуми. В рамках обсужденных на встречах направлений сотрудничества стороны определили задачи, которые предстоит реализовать в будущем.