11.07.2023 6508 Yangiliklar
Ўзбекистонга мунтазам парвозларни амалга ошириш учун рухсатномалар хорижий авиакомпанияларга электрон шаклда тақдим этилади
Хорижий авиакомпаниялар томонидан Ўзбекистон Республикасига мунтазам авиаташувларни амалга ошириш учун рухсатномаларни онлайн расмийлаштириш имконини берувчи “Форма Р” ахборот тизими ишга туширилди.
Эндиликда хорижий авиакомпания расмий вакили air.uztrans.uz манзили орқали белгиланган шаклда онлайн ариза тўлдиради. Шу кунга қадар мазкур жараён анъанавий усулда, қоғоз кўринишидаги рухсатномаларни расмийлаштириш орқали амалга оширилиб келинаётган эди.
Ушбу ахборот тизимининг ишга туширилиши ва жараённинг рақамлаштирилиши натижасида ортиқча қоғозбозлик ва оворагарчиликнинг олди олинди. Бунинг натижасида рухсатнома расмийлаштириш жараёнида вақт сарфи сезиларли даражада камайтирилди.
Рухсатномани келишиш жараёнида, Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Фуқаро авиацияси агентлиги ва “Ўзаэронавигация маркази” ДУК ҳамда “Uzbekistan Airports” АЖ томонидан кўриб чиқилади ва транспорт вазири ўринбосари томонидан махсус шакллантирилган QR-кодга электрон рақамли имзо орқали тасдиқланади.

Запущена информационная система "Форма Р"
Разрешения на осуществление регулярных рейсов в Узбекистан будут предоставляться иностранным авиакомпаниям в электронном виде.
Запущена информационная система "Форма Р", позволяющая оформлять в режиме онлайн разрешения на осуществление иностранными авиакомпаниями регулярных полетов в Республику Узбекистан.
На сегодняшний день официальным представителем иностранной авиакомпании необходимо заполнить онлайн-заявку установленной формы на сайте air.uztrans.uz До настоящего времени этот процесс осуществлялся традиционным способом, путем выдачи разрешений в бумажном виде.
В результате запуска данной информационной системы и цифровизации процесса предотвращена излишняя бюрократия, значительно сокращены временные затраты в процессе оформления разрешения.
В процессе согласования разрешение рассматривается Агентством гражданской авиации при Министерстве транспорта и ГУП Центр "Узаэронавигация", а также АО "Uzbekistan Airports" и утверждается электронной цифровой подписью заместителя министра транспорта.