14.01.2022 6785 Yangiliklar
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, Халқаро транспорт форуми, Транспорт вазирлиги ҳамда “Тошшаҳартрансхизмат” АЖ иштирокида шаҳарларда аҳолининг барқарор мобиллигини таъминлаш ва жамоат транспорти секторини ислоҳ қилиш бўйича видео конференцалоқа шаклида семинар-тренинг ташкил этилди.
Семинар-тренингда Халқаро транспорт форуми экспертлари томонидан жамоат транспорти хизматларига бўлган талабни аниқлаш методлари ҳамда транспорт моделларини ишлаб чиқишда маълумотларни тўплаш ва улардан фойдаланиш бўйича онлайн мастер класс ўтказилди.
Семинар давомида Транспорт вазирлиги ҳамда Халқаро транспорт форуми ўртасидаги “Шаҳар йўловчи транспортини декарбонизация қилиш йўллари” лойиҳасига старт берилди.
Лойиҳага кўра Халқаро транспорт форуми томонидан Ўзбекистон учун шаҳарларда аҳолининг барқарор мобиллигини таъминлаш ва жамоат транспорти секторини ислоҳ қилиш бўйича йўл харитасини ишлаб чиқиш кўзда тутилган.

Организован онлайн семинар-тренинг
При участии Организации экономического сотрудничества и развития, международного транспортного форума, Министерства транспорта и АО “Тошшахартрансхизмат” организован семинар-тренинг в форме видеоконференции по обеспечению устойчивой мобильности населения в городах и реформированию сектора общественного транспорта.
В ходе семинара-тренинга экспертами международного транспортного форума был проведен онлайн мастер-класс по методам определения спроса на услуги общественного транспорта, а также по сбору и использованию данных при разработке транспортных моделей.
В ходе семинара был дан старт проекту “Пути декарбонизации городского пассажирского транспорта” между Министерством транспорта и международным транспортным форумом.
Согласно проекту, международным транспортным форумом предусмотрена разработка для Узбекистана дорожной карты по обеспечению устойчивой мобильности населения в городах и реформированию сектора общественного транспорта.