ОТБ Чимкент-Тошкент-Хўжанд иқтисодий коридорини ривожлантириш мақсадида тажриба алмашинувига кўмаклашади
29.05.2023 7382 Yangiliklar
Жорий йилнинг 15-19 - май кунлари Батуми шаҳрида (Грузия) ОТБ ва Грузия ҳукумати томонидан Қозоғистон, Ўзбекистон ва Тожикистон божхона ва транспорт тузилмалари вакиллари учун Чимкент-Тошкент-Хўжанд иқтисодий коридорини ривожлантириш мақсадида минтақавий ҳамкорликни кучайтиришга қаратилган ўқув дастури ташкил этилди.
Тадбирда чегараларни кесиб ўтиш тартибини соддалаштириш ва озиқ-овқат хавфсизлигини яхшилаш учун халқаро стандартларни қўллаш бўйича тажриба алмашилди.
Дастур доирасида иштирокчилар Грузия ва Туркия ўртасида жойлашган Сарп-Сарпи чегара ўтиш пункти ва Аджара минтақасидаги қуритилган меваларни қайта ишлаш заводига ташриф буюришди. Ўқув дастури иштирокчиларига боғдорчилик маҳсулотларини қайта ишлашда халқаро стандартларни қўллаган ҳолда юк ва йўловчилар оқими учун чегарани кесиб ўтиш тартиб-қоидаларини соддалаштириш бўйича амалий тавсиялар берилди.

АБР содействует обмену знаниями для развития экономического коридора Шымкент-Ташкент-Худжанд (STKEC)
29.05.2023 7390 Yangiliklar
15-19 мая текущего года в Батуми (Грузия) АБР и Правительство Грузии совместно организовали программу обмена знаниями для представителей таможенных и транспортных структур Казахстана, Узбекистана и Таджикистана для развития экономического коридора Шымкент-Ташкент-Худжанд (STKEC).
Организаторы поделились с участниками опытом по упрощению процедур пересечения границ и применению международных стандартов для повышения безопасности пищевых продуктов. В рамках программы участники также посетили пограничный переход Сарп-Сарпи между Грузией и Турцией и предприятие по переработке сухофруктов в регионе Аджария и наблюдали за упрощением процедур пересечения границы для быстрого потока грузов и пассажиров с применением международных стандартов в обработке экспортной продукции садоводства.