Ўзбекистон – Латвия: транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорлик янги босқичга кўтарилади
Бугун пойтахтимиздаги City Palace меҳмонхонасида Ўзбекистон – Латвия транспорт ва логистика соҳасидаги ишбилармонлар йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда икки мамлакат ўртасида транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш, автомобиль ва темир йўл ташувларида мавжуд имкониятлардан, хусусан, Латвия портлари салоҳиятидан самарали фойдаланиш билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.
Тадбирда Рига, Вентспиль эркин порти, Лиепая ЭИЗ, “Latvijas Auto” Автмомобильда ташувчилар уюшмаси, Латвия темир йўллари, Extron, Man – Tess, WT Terminal, Riga Bulk Terminal, KS Terminal, Ventall Termināls, VK Tranzīts, Quinto Logistics, LDZ Cargo каби 20 дан ортиқ компаниялар раҳбарлари ва вакиллари иштирок этишди.
Латвия Республикаси Транспорт вазирлиги Давлат котиби ўринбосари Ульдис Рейманис мамлакатларимиз ўртасида транспорт ва логистика йўналишида ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқиш ҳар икки томон учун ҳам манфаатли эканлигини алоҳида таъкидлаб ўтди. Ушбу йўналишда Латвия мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш учун барча шароитларни яратиб беришга тайёрлигини, бугунги тадбир эса шу мақсадга йўналтирилганлиги билан аҳамиятли эканлигини эътироф этди.
Тадбир давомида Латвиянинг транспорт-логистика соҳасида фаолият юритувчи компаниялари ўз хизматлари тўғрисида тақдимотлар ўтказишди.
Шунингдек, транспорт-логистика соҳасида фаолият кўрсатувчи компаниялар раҳбарлари ва бизнес вакиллари ўртасида “B2G” ва “В2В” учрашувлари ўтказилди.

Узбекистан-Латвия: сотрудничество в транспортно-логистической сфере выходит на новый уровень
Сегодня в отеле City Palace состоялась встреча узбекско – латвийских бизнесменов в сфере транспорта и логистики.
На встрече обсуждались вопросы развития сотрудничества между двумя странами в области транспортной логистики, эффективного использования имеющихся возможностей в автомобильных и железнодорожных перевозках, в частности потенциала латвийских портов.
В мероприятии приняли участие руководители более 20 компаний Риги, Вентспилского Свободного порта, Лиепайской ОЭЗ, ассоциации автомобильных перевозчиков “Latvijas auto”, Латвийских железных дорог, Extron, Man – TESS, WT Terminal, Riga Bulk Terminal, KS Terminal, Ventall Termināls, VK Tranzīts, Quinto Logistics, LDz Cargo.
Заместитель государственного секретаря министерства транспорта Латвийской Республики Улдис Рейманис особо подчеркнул заинтересованность обеих сторон в выводе сотрудничества между нашими странами на новый уровень в области транспорта и логистики. В этом направлении Латвия признала свою готовность создать все условия для эффективного использования имеющихся возможностей, а сегодняшнее мероприятие нацелено на эту цель.
В ходе мероприятия латвийские компании, работающие в сфере транспортной логистики, провели презентации своих услуг.
Также были проведены встречи “B2G” и “B2B” между руководителями компаний, работающих в транспортно-логистическом секторе, и представителями бизнеса.