Ўзбекистон парвозлар хавфсизлиги назоратини таъминлаш бўйича ИКАО аудитидан муваффақиятли ўтди
Ўзбекистон ИКАО аудитидан муваффақиятли ўтди. Халқаро ташкилот экспертлари томонидан Ўзбекистонда парвозлар хавфсизлиги тизимининг ишлашини баҳолаш бўйича комплекс аудит текшируви ўтказилиб, ижобий хулоса берилди.
Режали аудит доирасида жорий йилнинг 17-29-май кунлари ИКАО аудиторлар гуруҳи парвозлар хавфсизлиги ҳолати бўйича режали текширув ўтказди, шунингдек, Транспорт вазирлиги, “Ўзавиация” агентлиги, Ўзгидромет, “Ўзаэронавигация” маркази ДУК, «Uzbekistan Airways» АЖ, «Panorama Airways» МЧЖ, «И.Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропорти» МЧЖ ҳамда «Uzbekistan Airways» АЖнинг «Ўқув машқ маркази»ларида ИКАО стандартлари талабларининг бажарилиши устидан текширув ўтказди.
Аудит натижалари бўйича Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиациясида парвозлар хавфсизлигига таъсир этувчи номувофиқликлар (SSC) аниқланмади.
Ўзбекистонда ИКАО стандартларини жорий этиш умумий самарадорлигининг дастлабки кўрсаткичи 64 % ташкил этди, бу тўлиқ аудитдан ўтган бошқа давлатлар билан солиштирилганда яхши кўрсаткич деб эътироф этилади.
Мазкур аудит фуқаро авиацияси соҳасида парвозлар хавфсизлиги тизимини ташкил этишни баҳолашнинг энг муҳим объектив воситаларидан бири хисобланади.
Якуний аудит ҳисоботи 2023 йилнинг 15 ноябргача тақдим этилади ва ИКАОнинг расмий веб-сайтида эълон қилинади.

Узбекистан успешно прошел аудит ИКАО по обеспечению надзора за безопасностью полетов
Узбекистан успешно прошел аудит ИКАО. Эксперты международной организации провели комплексную проверку для оценки работы системы обеспечения безопасности полетов в Узбекистане и выдали положительное заключение.
В рамках планового аудита с 17 по 29 мая текущего года аудиторская группа ИКАО провела плановую проверку состояние безопасности полетов, а также выполнение требований стандартов со стороны Министерства транспорта, Агентства «Узавиация», Узгидромет, Центра «Узаэронавигация», АО «Uzbekistan Airways», ООО «Panorama Airways», УТЦ АО «Uzbekistan Airways и ООО “Международный аэропорт Ташкент имени И.Каримова».
По итогам аудита в гражданской авиации Республики Узбекистан не были выявлены несоответствия, относящиеся к категории вызывающие значительную обеспокоенность в области обеспечения безопасности полетов (SSC).
Общий показатель эффективности внедрения стандартов ИКАО в Узбекистане предварительно составляет 64 %, что по сравнению с другими государствами, которые прошли полный аудит, является хорошим показателем.
Данный аудит является одним из важнейших объективных средств оценки организации системы безопасности полетов в сфере гражданской авиации.
Окончательный отчет по результатам аудита будет представлен к 15 ноября 2023 года и опубликован на фиуциальном сайте ИКАО.