Ўзбекистон Президенти ИҲТ доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш ташаббусини илгари сурди
04.03.2021 8217 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 март куни Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг (ИҲТ) видеоанжуман шаклида ўтган 14-саммити ишида иштирок этди.
Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған раислигида ўтган тадбирда Афғонистон Президенти Ашраф Ғани, Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев, Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов, Эрон Президенти Ҳасан Руҳоний, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Покистон Бош вазири Имрон Хон, шунингдек, ИҲТ бош котиби Ҳади Сулаймонпур, минтақавий тузилмалар раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Саммит кун тартибига мувофиқ COVID-19 пандемиясидан кейинги даврда ушбу нуфузли ташкилотга аъзо давлатлар ўртасидаги амалий ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ҳудуди – бу тарихи, дини, маданияти ва қадриятлари муштарак, улкан салоҳиятга эга бўлган минтақа эканини алоҳида таъкидлади.
Пандемия шароитларида мамлакатларимиз иқтисодиётларининг кучли ва заиф томонлари яққол кўрингани қайд этилди. Ушбу хатар минтақа мамлакатлари бир-бирига ўзаро боғлиқ экани, савдо-иқтисодий алоқаларни янада ривожлантириш зарурлигини очиқ-ойдин намоён этди.
Шу билан бирга, ИҲТга аъзо мамлакатларнинг мавжуд салоҳияти ва кенг имкониятларидан тўлиқ фойдаланилмаяпти, деб таъкидлади Ўзбекистон Президенти.
2025 йилга қадар даврга мўлжаллаб қабул қилинган ҳаракатлар дастури доирасида кўп томонлама шерикликни ривожлантириш мақсадида давлатимиз раҳбари томонидан қатор муҳим ташаббуслар илгари сурилди.
Ўзаро савдо ва инвестицияларни кўпайтириш мақсадида карантин чора-тадбирлари доирасида ўрнатилган савдо, транспортга доир чеклов ва тўсиқларни бекор қилиш мақсадга мувофиқ экани қайд этилди. Бундан ташқари, савдони рақамлаштириш ва электрон тижоратни ривожлантириш борасидаги ечимларни кенг жорий этиш ҳамда савдо бўйича минтақавий битимни тез фурсатда қабул қилиш таклиф этилди.
Ўзаро келишилган “йўл харитаси” асосида мамлакатларимизнинг етакчи корхоналари ўртасида саноат кооперациясини мустаҳкамлаш ҳам муҳим йўналишлардан бири сифатида қайд этилди. Бу борадаги лойиҳаларни илгари суриш учун молиявий ҳамкорлик механизмларини кенгайтириш ҳамда мамлакатларимизнинг етакчи банк институтлари иштирокида минтақавий форум ўтказиш таклиф этилди.
Транспорт-коммуникация соҳасидаги ҳамкорлик стратегик муҳим устувор йўналиш этиб белгиланди. Мамлакатимиз Ўзбекистон-Туркманистон-Эрон-Ўмон ва Ўзбекистон-Қирғизистон-Хитой транспорт йўлакларини, Туркия ва Европа мамлакатларига элтувчи маршрутларни ривожлантиришдан манфаатдор.
Афғонистоннинг барқарор тараққиётини таъминлаш ва минтақавий иқтисодий жараёнларга интеграция қилиш мақсадида янги “Мозори-Шариф – Қобул – Пешавор” темир йўлини қуриш муҳим экани таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари қайд этган яна бир муҳим йўналиш – озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш.
Шу муносабат билан БМТ Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти билан биргаликда тегишли дастурни ишлаб чиқиш ҳамда уни жорий йил мамлакатимизда ўтказилиши режалаштирилган ИҲТ давлатлари қишлоқ хўжалиги вазирларининг навбатдаги учрашувида тақдим этиш таклиф қилинди.
Энергетика ҳақида сўз юритар экан, Ўзбекистон Президенти соҳага, биринчи навбатда қайта тикланувчи энергетикага илғор технологик ечимлар ва инвестицияларни жалб қилиш мақсадида ўрта муддатли стратегияни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш ташаббусини илгари сурди.
Иқлим ўзгаришининг глобал оқибатларига қарши курашишда саъй-ҳаракатларни бирлаштириш муҳимлиги, соғлиқни сақлаш соҳасида, шу жумладан замонавий таҳдид ва хатарларни мониторинг қилиш ва уларга қарши тезкор чора кўриш бўйича ҳамкорликни кучайтириш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Туркия ташкилотга самарали раислик қилгани учун Президент Режеп Таййип Эрдоғанга миннатдорлик билдириб, раислик Туркманистонга ўтгани муносабати билан Президент Гурбангули Бердимуҳамедовни табриклади ва унга муваффақиятлар тилади.
Таъкидлаш жоизки, давлатимиз раҳбари томонидан илгари сурилган, айниқса, Евроосиё маконидаги минтақаларнинг иқтисодий ўзаро боғлиқлигини кучайтириш борасидаги муҳим ташаббуслари ва аниқ таклифлари бирлашмага аъзо мамлакатлар етакчилари томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланди.
ИҲТга аъзо мамлакатлар етакчилари ўз нутқларида минтақада ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларига, савдо, инвестициялар, инновациялар, транспорт ва коммуникациялар, энергетика, қишлоқ хўжалиги, саноат, соғлиқни сақлаш, туризм ва бошқа устувор йўналишларда қўшма лойиҳаларни илгари суришнинг истиқболларига тўхталдилар. Ташкилотнинг навбатдаги, 15-саммитини Туркманистонда ўтказиш юзасидан келишувга эришилди.

Президент Узбекистана выступил за развитие многопланового партнерства в рамках ОЭС
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 марта принял участие в работе 14-го саммита Организации экономического сотрудничества (ОЭС) в формате видеоконференции.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, также участвовали Президент Азербайджана Ильхам Алиев, Президент Афганистана Ашраф Гани, Президент Ирана Хасан Рухани, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Премьер-министр Пакистана Имран Хан, а также генеральный секретарь ОЭС Хади Солейманпур, руководители региональных структур.
В соответствии с повесткой дня были рассмотрены актуальные вопросы расширения практического сотрудничества между государствами-членами этой авторитетной организации в период после пандемии COVID -19.
В своем выступлении глава нашего государства особо отметил, что пространство Организации экономического сотрудничества – это располагающий огромным потенциалом регион с общей историей, религией, культурой и ценностями.
Подчеркнуто, что в условиях пандемии ярко проявились сильные и слабые стороны экономик наших стран. Этот вызов продемонстрировал очевидную взаимосвязанность и необходимость дальнейшего развития торгово-экономических связей в регионе.
Вместе с тем, не в полной мере используются имеющиеся потенциал и широкие возможности стран-участниц ОЭС, заявил Президент Узбекистана.
В целях развития многостороннего партнерства в рамках принятой программы действий до 2025 года лидером нашей страны был выдвинут ряд важных инициатив.
Для наращивания взаимной торговли и инвестиций отмечена целесообразность снятия торговых и транспортных барьеров и ограничений, введенных в рамках карантинных мер. Кроме того, предложено широкое внедрение решений по цифровизации торговли и развитию электронной коммерции, а также скорейшее принятие регионального торгового соглашения.
Другим важным направлением обозначено углубление промышленной кооперации между ведущими предприятиями наших стран на основе согласованной «дорожной карты». В целях продвижения таких проектов предложено расширить механизмы финансового сотрудничества и провести региональный форум с участием ведущих банковских институтов наших стран.
В качестве стратегического приоритета определено взаимодействие в транспортно-коммуникационной сфере. Узбекистан заинтересован в развитии транспортных коридоров Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман и Узбекистан-Кыргызстан-Китай, маршрутов в направлении Турции и стран Европы.
Подчеркнута важность строительства новой железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» для обеспечения устойчивого развития, а также интеграции Афганистана в региональные экономические процессы.
Еще одно важное направление, на котором отдельно остановился глава нашего государства, это обеспечение продовольственной безопасности.
В этой связи предложено совместно с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН подготовить соответствующую программу и представить ее на очередной встрече министров сельского хозяйства государств ОЭС, которая запланирована в этом году в Узбекистане.
В энергетической сфере лидер Узбекистана выступил за разработку и принятие среднесрочной стратегии в целях широкого привлечения передовых технологических решений и инвестиций, прежде всего в возобновляемую энергетику.
Также обращено внимание на важность объединения усилий в борьбе с глобальными последствиями изменения климата, а также необходимость усиления сотрудничества в сфере здравоохранения, в том числе для мониторинга и оперативного реагирования на современные вызовы и угрозы.
Президент Шавкат Мирзиёев поблагодарил Президента Реджепа Тайипа Эрдогана за эффективное председательство Турции в организации, поздравил и пожелал успехов Президенту Гурбангулы Бердымухамедову в связи с переходом председательства туркменской стороне.
Следует отметить, что важные инициативы и конкретные предложения главы нашего государства нашли полную поддержку лидеров стран объединения, прежде всего в вопросах усиления экономической взаимосвязанности регионов на Евразийском пространстве.
В своих выступлениях лидеры стран ОЭС уделили особое внимание дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества в регионе, затронули перспективы продвижения совместных проектов в области торговли, инвестиций, инноваций, транспорта и коммуникаций, энергетики, сельского хозяйства, промышленности, здравоохранения, туризма и других приоритетных направлениях. Достигнута договоренность о проведении очередного 15-го саммита организации в Туркменистане.