Ўзбекистон Президенти “Российские железные дороги” компанияси бош директорини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 май куни “Российские железные дороги” компанияси (“РЖД” ОАЖ) бош директори – бошқаруви раиси Олег Белозёровни қабул қилди.
Темир йўл алоқалари соҳасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги йўналишлари ҳамда бутун минтақанинг транзит салоҳиятини самарали ишга солишга қаратилган муҳим инфратузилмавий лойиҳаларни илгари суриш йўллари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари мамлакатларимиз темир йўл маъмуриятлари ўртасида, шу жумладан халқаро тармоқ тузилмалари доирасида анъанавий яқин ва сермаҳсул ишбилармонлик алоқалари қарор топганини мамнуният билан қайд этди.
Пандемия шароитида, кенг ривожланган ва ўзаро интеграциялашган транспорт коммуникациялари, энг аввало темир йўллар коронавирус оқибатларига муваффақиятли қарши курашиш ҳамда Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг жадал суръатини сақлаб қолишга хизмат қилгани таъкидланди.
Амалий шерикликни кенгайтириш, жумладан, мамлакатимизда темир йўллар тизимини такомиллаштириш бўйича ҳамкорлик қилиш, юк ташишлар ҳажмини кўпайтириш учун қулай шароитларни шакллантириш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ташиш механизмларини йўлга қўйиш, йўловчи поездларининг қатновини қайта тиклаш ва юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Халқаро молиявий институтларни жалб қилган ҳолда “Мозори-Шариф – Қобул – Пешавор” темир йўлини қуриш лойиҳасини биргаликда илгари суриш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Лойиҳани ҳар томонлама тайёрлаш, шу жумладан техник ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва қурилишни тез фурсатда бошлашга қаратилган ишларда иштирок этиш юзасидан келишувга эришилди.
“РЖД” раҳбари Олег Белозёров тармоқ компаниялари темир йўллар соҳасидаги шерикликнинг устувор вазифаларни амалга оширишда кенг кўламда ҳамкорлик қилишга тайёр эканини таъкидлади.

Президент Узбекистана принял гендиректора «Российских железных дорог»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 мая принял генерального директора – председателя правления компании «Российские железные дороги» (ОАО «РЖД») Олега Белозёрова.
Были рассмотрены новые направления взаимовыгодного сотрудничества в сфере железнодорожного сообщения, а также пути продвижения важных инфраструктурных проектов, призванных эффективно задействовать транзитный потенциал всего региона.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил традиционно тесные и плодотворные деловые связи между железнодорожными администрациями двух стран, в том числе в рамках международных отраслевых структур.
Подчеркнуто, что в условиях пандемии наличие развитых и интегрированных транспортных коммуникаций, прежде всего железных дорог, позволило успешно противостоять последствиям коронавируса, а также сохранить динамику торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Россией.
Особое внимание было уделено вопросам углубления практического партнерства, включая взаимодействие в области совершенствования системы железнодорожного сообщения в республике, формирование благоприятных условий для наращивания объемов грузоперевозок, налаживание механизмов перевозок сельскохозяйственной продукции, возобновление курсирования пассажирских поездов и подготовку высококвалифицированных специалистов.
Отдельно рассмотрен вопрос совместного продвижения проекта строительства железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», с привлечением международных финансовых институтов.
Достигнута договоренность об участии в проведении работ, направленных на всестороннюю подготовку проекта, включая разработку технической документации, и скорейшее начало строительства.
Глава «РЖД» Олег Белозёров подчеркнул готовность к полномасштабному взаимодействию отраслевых компаний для реализации приоритетных задач партнерства в области железнодорожного транспорта.