«Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой» темир йўли қурилиши лойиҳаси бўйича ҳамкорлик тўғрисида уч томонлама Битим имзоланди
15.09.2022 11140 Yangiliklar
Транспорт соҳасида давлатлараро ҳамкорлик улкан салоҳиятга эга бўлиб, бу шубҳасиз, мамлакатларнинг барқарор ривожланиши ва савдо-иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Мазкур жараёнда ташқи савдо транспорт йўлакларини янада диверсификациялаш, муқобил йўналишларни ривожлантириш ва янгиларини яратиш долзарб аҳамият касб этмоқда.
Ушбу йўналишда минтақа ва умумжаҳон миқёсда катта аҳамиятга эга лойиҳаларни амалга ошириш ишларини жадаллаштириш, хусусан, «Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой» темир йўли қурилиши лойиҳасини амалга ошириш бўйича олиб борилаётган уч давлатнинг саъй-ҳаракатларини алоҳида таъкидлаб ўтиш зарур.
ШҲТ Самарқанд саммити доирасида 14 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, Қирғизистон Республикаси Транспорт ва коммуникациялар вазирлиги, Хитой Халқ Республикаси Тараққиёт ва ислоҳотлар давлат қўмитаси ўртасида «Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой» темир йўли қурилиши (Қирғизистон ҳудудида) лойиҳаси бўйича ҳамкорлик тўғрисида уч томонлама битим имзоланди.
Мазкур ҳужжат билан Қирғизистон Республикаси ҳудудидаги темир йўл қурилиши лойиҳасининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш бўйича барча ишларни 2023 йилнинг биринчи ярим йиллигида якунлаш  белгиланган. Шунингдек, лойиҳанинг техник-иқтисодий асосини ишлаб чиқишда томонларнинг иштироки, молиялаштириш ва харажатларни тақсимлашига аниқлик киритилган.
Лойиҳа Хитойдан Ўзбекистон орқали Европага ва Жанубий йўлар билан Форс кўрфази давлатларига ташувларни ҳамда савдо географиясини кенгайтириш учун асос бўлиб хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.

Подписано трехстороннее соглашение о сотрудничестве по проекту строительства железной дороги «Узбекистан – Киргизстан – Китай»
15.09.2022 11139 Yangiliklar
Сотрудничество в области транспорта между государствами обладает огромным потенциалом, несомненно, способствует устойчивому развитию сотрудничающих стран и укреплению их торгово-экономических отношений.
В этом процессе актуальным является дальнейшая диверсификация внешнеторговых транспортных коридоров, развитие альтернативных и создание новых маршрутов.
Необходимо отдельно отметить прилагаемые усилия трех стран для реализации проекта строительства железной дороги «Узбекистан – Киргизстан–Китай».
В рамках Самаркандского саммита ШОС 14 сентября между Министерством транспорта Республики Узбекистан, Министерством транспорта и коммуникаций Республики Киргизистан, Государственным комитетом по развитию и реформам Китайской Народной Республики было подписано трехстороннее соглашение о сотрудничестве по проекту строительства железной дороги «Узбекистан – Киргизстан – Китай».
Документом предусмотрено завершить все работы по разработке технико-экономического обоснования проекта строительства железной дороги на территории Кыргызской Республики в первой половине 2023 года. Стороны также установили порядок финансирования и распределения расходов при разработке технико-экономического обоснования трехстороннего проекта железной дороги.
Реализация проекта послужит основой для расширения географии торговли и перевозок из Китая через Узбекистан в Европу и в государства Персидского залива через Южный коридор.