Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой транспорт коридори салоҳиятни ошириш чоралари ўрганилмоқда
Бугун, 17 май куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Қирғизистон Республикаси Транспорт, архитектура, қурилиш ва коммуникация вазири Гулмира Абдралиева билан учрашди.
Икки мамлакат вазирлари бошчилигидаги делегация вакиллари мамлакатларимиз ўртасида транспорт-коммуникация алоқаларини янада ривожлантириш мақсадида Ўш – Саритош - Иркештом автомобиль йўли бўйлаб, ўрганиш ва тадқиқот ишларини ўтказишмоқда. Хусусан, делегация аъзолари “Иркештом” чегара божхона постининг иш фаолияти билан яқиндан танишишди.
Шунингдек, Қашғар – Иркештом – Ўш – Андижон – Тошкент  мултимодал транспорт коридори салоҳиятини кенгайтириш, унинг имкониятларидан оқилона ва самарали фойдаланишни ривожлантириш мақсадида амалга оширилаётган ишлар ва мавжуд муаммолар жойига чиққан ҳолда ўрганилмоқда. Хусусан, Чийирчиқ, Талдиқ, Тонмурун довонлари ва Саритош пункитига ташриф буюрилди.
Учрашув давомида вазирлар икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш ва кенгайтириш бўйича битимлар доирасида ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилишди.

Изучаются меры по увеличению потенциала транспортного коридора Узбекистан-Кыргызстан-Китай
Сегодня, 17 мая, министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов встретился с Министром транспорта, архитектуры, строительства и коммуникаций Кыргызской Республики Гульмирой Абдралиевой.
Представители делегации во главе с министрами двух стран проводят научно-исследовательские работы вдоль Ош-Сарыташ-Иркештам в целях дальнейшего развития транспортно-коммуникационных связей между нашими странами. В частности, члены делегации ознакомились с деятельностью пограничного таможенного поста Иркештам.
Также на месте изучаются осуществляемые работы и существующие проблемы в целях расширения потенциала, рационального и эффективного использования возможностей мультимодального транспортного коридора Кашгар – Иркештам – Ош – Андижан – Ташкент. В частности, были посещены перевалы Чыйырчык, Талдык, Тонмурун и пункт Сары-Таш.
Министры также обсудили перспективы сотрудничества в рамках соглашений по развитию и расширению сотрудничества между двумя странами.