Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Экспорт фаолиятини молиявий қўллаб-қувватлашни янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони ҳақида
26.10.2020 10373 Yangiliklar
Ўзбекистонда экспорт салоҳиятини ошириш ва экспорт қилувчи корхоналарни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш учун изчил ишлар амалга оширилмоқда. COVID-19 пандемияси оқибатлари келтириб чиқарган глобал иқтисодий инқироз шароитида тадбиркорлик субъектларининг экспорт фаолиятини янада рағбатлантириш муҳим устуворликлардан бири ҳисобланади.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги - маҳаллий экспорт қилувчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича амалий чора-тадбирларни амалга ошириш учун ваколатли орган ҳисобланади. У экспорт қилувчиларга халқаро кўргазма-ярмаркаларда иштирок этиш, миллий маҳсулотлар ва брендларни ташқи бозорларга чиқариш ҳамда халқаро стандартлаштириш ва халқаро сертификатларни олиш учун сарфланган ҳаражатларни компенсация қилиб беради.
Бундан ташқари, экспорт қилувчилар Агентликка мурожаат қилиб, маҳсулотни экспорт бозорларига ташиш билан боғлиқ харажатларнинг 50 фоизигача қоплаш учун компенсация, шунингдек, суғурта хизматлари экспорт қилувчилар томонидан гаров сифатида фойдаланилган тақдирда суғурта мукофотининг компенсациясини олишлари мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йилнинг 21 октябрда қабул қилинган “Экспорт фаолиятини молиявий қўллаб-қувватлашни янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони мамлакатда экспортни рағбатлантириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларнинг мантиқий давомидир.
Ҳужжат экспорт қилувчилар учун қатор қўшимча имтиёзларни назарда тутади. Хусусан, ҳужжатда Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан экспорт қилувчи корхоналарга бериладиган компенсациялар ва кафолатлар бўйича янги имтиёзлар тасдиқланди.
Биринчидан, агар бугунги кунга қадар тижорат банкларининг экспортолди кредитлари бўйича фоиз харажатларини қоплаш учун компенсациялар фақат ишлаб чиқарувчилар - экспорт қилувчиларга берилган бўлса, эндиликда Фармонга биноан ушбу преференция асосий фаолияти савдо воситачилиги бўлган экспорт қилувчиларига ҳам жорий этилади.
Иккинчидан, шу пайтгача экспорт қилувчиларнинг тижорат банкларидан олинган кредитлар бўйича фоиз харажатларини қоплаш учун компенсацияларни тақдим этиш фоиз ставкаси қайта молиялаш ставкасининг 1,5 бараваридан ошмайдиган кредитларга нисбатан ва фақат қайта молиялаш ставкасидан ошиб кетган қисмида амалга оширилган. Энди эса фоиз харажатларини қоплаш учун компенсация фоиз ставкаси ва кредит ҳажмидан қатъий назар тақдим этилади.
Учинчидан, айланма маблағларни тўлдириш учун тижорат банкларидан олинадиган кредитлар бўйича тақдим этиладиган кафолат миқдори (кредит миқдорининг 50 фоизигача) 4 миллиарддан 8 миллиард сўмгача оширилди.
Тўртинчидан, бугунги кунга қадар компенсация берилган илгари ажратилган кредит бўйича қарздорлик юзага келган тақдирда, экспорт қилувчи компенсация ва кафолат олиш имтиёзидан қайта фойдалана олмас эди. Энди эса олдинги кредитлар бўйича мажбуриятларга қарамай, ижобий кредит тарихи бўлган ҳолда қўшимча кредитлар бўйича фоиз харажатларини қоплаш учун компенсация ва кафолатлар берилади. Шу билан бирга, тақдим этилган кафолатлар бўйича олинадиган комиссия миқдори 1 фоиздан 0,5 фоизгача камаяди.
Таъкидлаш жоизки, Фармоннинг қабул қилиниши билан маҳаллий экспорт қилувчиларни қўллаб-қувватлаш давлат институти сифатида Экспортни ривожлантириш агентлигининг функциялари ва ваколатлари кенгайтирилди. Эндиликда Агентликка тижорат банкларини экспортгача молиялаштириш ва экспорт билан боғлиқ савдо операцияларини амалга оширишга кредитлар ажратиш учун молиявий ресурсларни тақдим этиш, шунингдек халқаро молия институтлари, хорижий ҳукумат молия ташкилотлари, хорижий банклар ва молия компаниялари маблағларини экспортгача молиялаштиришга жалб қилиш бўйича вазифаларни ҳал қилиш ваколати берилади.
Ушбу мақсадда Экспортни рағбатлантириш агентлиги ҳузурида Экспортни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ташкил этилмоқда, унинг ҳисобидан тижорат банкларига экспорт билан боғлиқ савдо операцияларини молиялаштириш бўйича хизматлар кўрсатиш мақсадида молиявий ресурсларни ажратиш механизми жорий этилади. Экспортни қўллаб-қувватлаш жамғармасининг ресурс базасини шакллантириш ва фаолиятини бошлаш учун Ўзбекистон Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳисобидан 100 млн АҚШ доллари миқдорида маблағ ажратилади.
Жамғармани ташкил этиш экспортни қўллаб-қувватлаш бир бутун Миллий тизимини шакллантиришнинг муҳим босқичига айланади, унинг функционал элементлари Экспортни рағбатлантириш агентлиги ва “Ўзбекинвест” экспорт-импорт миллий суғурта компанияси ҳисобланади.
Компенсация, субсидиялар ва молиялаштиришни таъминлашдан ташқари, тизимнинг функцияларига экспорт шартномасини тузиш босқичигача хорижий харидорни топиш ва музокаралар жараёнида маҳаллий экспорт қилувчиларни қўллаб-қувватлаш, жумладан, республика вазирликлари ва идоралари, маҳаллий ҳокимият органлари билан экспорт қилувчиларнинг миллий экспорт маҳсулотларини чет элга сотиш, экспортни қўллаб-қувватлаш чоралари, мавжуд имтиёзлар ва преференциялар, ваколатли давлат ҳукумат органларининг вазифалари ва функциялари тўғрисидаги маълумотларга эга бўлишини таъминлаш бўйича тизимли ҳамкорликни ўрнатиш киради.
Миллий экспортни қўллаб-қувватлаш тизимининг ўзига хос афзаллиги - экспортчиларни “ягона ойна” тамойили асосида комплекс қўллаб-қувватлаш имконияти бўлиб, уларга ўз фаолиятида дуч келадиган масалаларнинг кенг кўламини ҳал этишда вақт йўқотишларини ва моддий харажатларини сезиларли даражада камайтиришга имкон беради.

Об Указе Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему расширению финансовой поддержки экспортной деятельности»
26.10.2020 10371 Yangiliklar
В Узбекистане проводится последовательная работа, направленная на увеличение экспортного потенциала и оказание всесторонней поддержки предприятиям-экспортёрам. В условиях глобального экономического кризиса, вызванного последствиями пандемии COVID-19, одним из важнейших приоритетов является дальнейшее стимулирование экспортной деятельности субъектов предпринимательства.
Уполномоченным органом, ответственным за реализацию практических мер поддержки отечественных экспортеров, является Агентство продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли, которое осуществляет компенсацию расходов экспортеров по участию в международных выставках-ярмарках, продвижению национальных продуктов и брендов на внешних рынках, а также внедрению международных стандартов и получению международных сертификатов.
Помимо этого экспортеры, обратившись в Агентство, могут получить компенсации на покрытие до 50% затрат на транспортировку продукции на экспортные рынки, а также на компенсацию страховой премии в случае, если страховые услуги используются экспортерами в качестве залога.
Принятый  21 октября текущего года Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему расширению финансовой поддержки экспортной деятельности» является логическим продолжением предпринимаемых в стране мер по стимулированию экспорта.
Документом предусматривается ряд дополнительных привилегий для экспортёров. Так, в частности, утверждены новые преференции в отношении компенсаций и поручительств, предоставляемых предприятиям-экспортерам со стороны Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности.
Во-первых, если до сегодняшнего дня компенсации на покрытие процентных расходов по предэкспортным кредитам коммерческих банков предоставлялись исключительно экспортёрам – производителям, то сейчас, согласно Указу, данная преференция будет внедрена и в отношении экспортёров, основным видом деятельности которых является торговое посредничество.
Во-вторых, до настоящего момента предоставление компенсаций на покрытие процентных расходов экспортёров по кредитам коммерческих банков осуществлялось в отношении кредитов с процентной ставкой, не превышающей 1,5-кратный размер ставки рефинансирования, и только в части, превышающей ставку рефинансирования. Теперь же, компенсации на покрытие процентных расходов будут предоставляться независимо от процентной ставки и размера кредита, установленных коммерческими банками.
В-третьих, сумма поручительства, предоставляемая по кредитам коммерческих банков на пополнение оборотных средств (до 50% от суммы кредита), увеличена с 4 миллиардов до 8 миллиардов сумов.
В-четвёртых, до сегодняшнего дня в случае имеющейся задолженности по ранее выделенному кредиту, по которому была предоставлена компенсация, экспортёр не мог повторно воспользоваться привилегией получения компенсации и поручительства. Сейчас же, компенсации и поручительства на покрытие процентных расходов по дополнительным кредитам будут предоставляться при положительной кредитной истории, несмотря на действующие обязательства по предыдущим кредитам. При этом, комиссия, взимаемая по предоставляемым поручительствам, будет снижена с 1 до 0,5 процента.
Следует отметить, что с принятием Указа также расширились функции и полномочия Агентства продвижения экспорта, как государственного института поддержки отечественных экспортеров. Теперь Агентство будет уполномочено решать задачи по предоставлению финансовых ресурсов коммерческим банкам для выделения кредитов на предэкспортное финансирование и торговые операции, связанные с экспортом, а также по привлечению средств международных финансовых институтов, зарубежных правительственных финансовых организаций, иностранных банков и финансовых компаний для осуществления предэкспортного финансирования.
В этих целях при Агентстве продвижения экспорта создаётся Фонд поддержки экспорта, за счет средств которого будет внедрен механизм выделения финансовых ресурсов коммерческим банкам с целью оказания ими услуг по финансированию торговых операций, связанных с экспортом. Для формирования ресурсной базы и начала функционирования Фонда за счёт средств Фонда реконструкции и развития Узбекистана вқделяется 100 млн долларов.
Создание Фонда стало важным этапом формирования целостной Национальной системы поддержки экспорта, функциональными элементами которой также являются Агентство продвижения экспорта и Национальная компания экспортно-импортного страхования «Узбекинвест».
В функции системы, помимо предоставления компенсаций, субсидий и финансирования, входит также оказание практического содействия отечественным экспортерам в поиске иностранного покупателя и сопровождение переговорного процесса до этапа заключения экспортного контракта, а также обеспечение системного взаимодействия с министерствами и ведомствами республики, органами власти на местах по продвижению национальной экспортной продукции за рубежом, доступа экспортеров к информации о мерах поддержки экспорта, имеющихся льготах и преференциях, задачах и функциях уполномоченных органов государственной власти.
Отличительным преимуществом Национальной системы поддержки экспорта является возможность оказания комплексной поддержки экспортерам по принципу «одно окно», что позволяет существенно снизить временные и материальные издержки в решении широкого спектра вопросов, с которыми они сталкиваются в своей деятельности.