Ўзбекистон ва Мўғулистон ўртасида транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорлик ривожлантирилади
Бугун, 9 март куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Мўғулистон ташқи ишлар вазири Батмунх Батцэцэг хоним билан учрашди.
Учрашувда томонлар мамлакатларимиз ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада кучайтириш, туризм, савдо-иқтисодий муносабатларни ривожлантириш билан боғлиқ масалаларни муҳокама этишди.
Хусусан, томонлар мамлакатларимиз ўртасида автомобиль транспортида юк ташувларини йўлга қўйиш, бунда миллий ташувчилар учун қулай шароитларни яратиш, икки давлат ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни ташкил этиш орқали йўловчи ва юк ташувларини ривожлантириш юзасидан фикр алмашди.
Мазкур йўналишларда амалий натижаларга эришиш мақсадида тезкор чоралар кўрилишини ҳар икки томон вакиллари алоҳида таъкидлаб ўтишди. Томонлар мамлакатларимиз ўртасида транспорт ва логистика йўналишида ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқиш учун барча шароитлар мавжудлигини, имкониятлардан самарали фойдаланиш ҳар икки томон учун ҳам манфаатли эканлигини қайд этди.
Учрашувда муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида амалга ошириладиган вазифалар белгилаб олинди.

Между Узбекистаном и Монголией будет активизировано сотрудничество в области транспорта и логистики
Сегодня, 9 марта министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов встретился с министром иностранных дел Монголии госпожой Батмунх Батцэцэг.
На встрече стороны обсудили вопросы, связанные с дальнейшим укреплением сотрудничества в области транспорта между нашими странами, развитием туризма, торгово-экономических отношений.
В частности, стороны обменялись мнениями об организации грузоперевозок на автомобильном транспорте между двумя странами, создании благоприятных условий для национальных перевозчиков, развитии пассажирских и грузовых перевозок путем организации прямого авиасообщения между двумя государствами.
Представители обеих сторон подчеркнули, что для достижения практических результатов в этих направлениях будут приняты оперативные меры. Стороны отдельно отметили, что имеются все условия для вывода сотрудничества между нашими странами в транспортно-логистическом направлении на новый уровень и эффективное использование возможностей является выгодным для обеих сторон.
Стороны также определили задачи для дальнейшей реализации в рамках рассмотренных направлений сотрудничества.