Ўзбекистон ва Покистон ўртасида автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари йўлга қўйилади
Жорий йилнинг 3 март куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Махкамов Покистон ва Афғонистон ўртасидаги асосий назорат-ўтказиш пункти “Торхам” да Покистон Ислом Республикаси йиғимлар федерал бюросининг Пешавар провинцияси раҳбари Камрон Аъзам Хон ва Торхам божхона ҳудуди раҳбарияти билан учрашди.
Учрашув давомида Покистон томони мазкур назорат-ўтказиш пункти иш фаолияти юзасидан тақдимот ўтказди. Хусусан, ушбу чегара назорат пунктидан ўтиш тартиби, автотранспорт воситалари учун тўловларни тўлаш қандай амалга оширилиши тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Шундан сўнг томонлар халқаро юк ташувлари фаолияти билан шуғулланувчи автотранспорт воситаларининг Покистон-Афғонистон чегара пункти орқали ўтиш жараёни қай тартибда амлага оширилишини бевосита кузатишди.
Эслатиб ўтмиз, жорий йилнинг 2 март куни Исломобод шаҳрида бўлиб ўтган Ўзбекистон ва Покистон ҳукуматлараро комиссия йиғилишида ўзаро халқаро юк ташишни ташкил этиш учун рухсатнома бланкалари алмашилди.

Между Узбекистаном и Пакистаном будут налажены международные грузовые перевозки автомобильным транспортом
04.03.2022 6572 Yangiliklar
3 марта текущего года министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов в главном контрольно-пропускном пункте между Пакистаном и Афганистаном “Торхам” встретился с руководителем Федерального бюро сборов Исламской Республики Пакистан в провинции Пешавар Камраном Азам-Ханом и руководством таможенной территории Торхам.
В ходе встречи пакистанская сторона провела презентацию о работе данного контрольно-пропускного пункта. В частности, была представлена подробная информация о порядке прохождения данного пограничного пункта пропуска, о том, как осуществляется оплата проезда автотранспортных средств.
После этого стороны непосредственно проследили, в каком порядке осуществляется пропуск через пакистанско-афганский пограничный пункт автотранспортных средств, осуществляющих международные грузовые перевозки.
Напомним, что 2 марта текущего года на заседании межправительственной комиссии Узбекистана и Пакистана в Исламабаде состоялся обмен бланками разрешений на организацию взаимных международных грузовых перевозок.