Ўзбекистон ва Қирғизистон аэронавигация хизматлари кўрсатиш органлари ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари кенгайтрилади
12.02.2021 8201 Yangiliklar
Жорий йилнинг 8-9 февраль кунлари “Кыргызаэронавигация” Давлат корхонаси Бош директори С.Б.Жоробаев бошличилигидаги делегация мамлакатимизга ташриф буюрди.
Ташриф давомида делегация вакилларининг Ашуров Алишер Хамидович бошчилигидаги “Ўзаэронавигация” Маркази Давлат Унитар Корхонаси раҳбарияти билан музокаралари бўлиб ўтди. Музокарада давлатларимиз аэронавигация хизматларини кўрсатувчи провайдерлар ўртасидаги ҳамкорлик, мувофиқлаштириш ва ўзаро таъсир масалалари муҳокама қилинди.
“Кыргызаэронавигация” ДК вакиллари “Ўзаэронавигация” Маркази ДУК маъмуриятига, Ҳаводаги ҳаракатни бошқариш автоматлаштирилган тизимнинг Тошкент маркази ҳудудий бўлинмасига ташриф буюриб, замонавий “INDRA” ҳаводаги ҳаракатни бошқариш автоматлаштирилган тизим ускуналарининг фаолияти ва имкониятлари билан танишдилар. Делегация диспетчерлик таркибини тайёрлаш ва “Ўзаэронавигация” Маркази ДУКнинг замонавий техник жиҳозларининг сифатини юқори баҳолади.
Музокалар жараёнида томонлар қуйидаги масалалар бўйича келишувга эришдилар:
- Ўзбекистон Республикаси ва Қирғистон Республикасининг Ҳаводаги ҳаракатга хизмат кўрсатиш (ҲҲХК) органлари ўртасида ўзаро ҳамкорлик ва интеграцияни ташкил этиш;
- OLDI халқаро баённома орқали ҲҲХК марказлари ўртасида ўзаро ҳамкорлик ва мувофиқлаштиришни ташкил этиш;
- маълумотларни узатиш ва касбий  тайёргарлик соҳаларида беғаразлик асосида хизмат турларини тақдим этиш;
- ҳудудга ҳаво майдонидан фойдаланувчиларни жалб қилиш мақсадида янги ҳаво йўлларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш.
Ўзаро ишонч ва дўстона руҳда ўтган учрашув давлатларимиз ҳаво маконида парвозлар хавфсизлиги, мунтазамлиги ва тежамкорлигини таъминлашда Ўзбекистон Республикаси ва Қирғистон Республикасининг аэронавигация хизматлари провайдерларининг юксак профессионаллиги, масъулияти ва манфаатдорлигини кўрсатди.

Состоялся визит представителей ГП «Кыргызаэронавигация» в Республику Узбекистан
В период с 8 по 9 февраля 2021 года состоялся визит представителей ГП «Кыргызаэронавигация» во главе с Генеральным Директором Жоробаевым  С. Б. в Республику Узбекистан.
В ходе визита проведены переговоры с руководством ГУП Центр «Узаэронавигация» во главе с Директором Алишером Ашуровым.  В ходе переговоров затронуты вопросы взаимодействия, координации и сотрудничества между провайдерами аэронавигационного обслуживания наших Государств.
Представители ГП «Кыргызаэронавигация» посетили Администрацию ГУП Центр «Узаэронавигация», Ташкентский Центр Автоматизированной Системы Управления Воздушным Движением, тренажерный диспетчерский комплекс и ознакомились с работой и возможностями современного оборудования АС УВД “INDRA”.    Делегация  Кыргызской Республики высоко оценила подготовку диспетчерского состава и качество современного технического оборудования ГУП Центр «Узаэронавигация»
В процессе переговоров сторонами была достигнута договоренность по следующим  вопросам:
- организация взаимодействия и интеграции между органами Обслуживания Воздушного Движения (ОВД) Республики Узбекистан и Кыргызской Республики;
- организация взаимодействия и координации между центрами ОВД посредствам протокола международного стандарта OLDI;
- предоставление, на безвозмездной основе, видов услуг в области передачи данных и профессиональной подготовки;
- разработки и внедрения новых воздушных трасс с целью привлечения в регион пользователей воздушного пространства.
Переговоры прошли в теплой атмосфере взаимопонимания и дружбы между нашими народами и еще раз показали высокий профессионализм, ответственность и заинтересованность провайдеров аэронавигационных услуг Республики Узбекистан и Республики Кыргызстан в деле обеспечении безопасности, регулярности и экономичности  полетов в воздушном пространстве наших Государств.